Miasto zaangażuje pięć firm w budowę trzech parkletów. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu
access_time 2021-10-11 08:33:00
Jeszcze w tym miesiącu na ul. Wałowej w Tarnowie ma ruszyć budowa parkletów. Realizacją trzech "kieszonkowych parków" zajmie się pięć różnych firm. Tymczasem na deptaku wciąż trwają prace przy tzw. klombikach, czyli małych zieleńcach, które mają być uzupełnieniem parkletów. Łączy koszt inwestycji wyniesie 200 tys. zł.

Parklety, czyli "kieszonkowe parki" miały być gotowe pod koniec wakacji, na przeszkodzie stanęły jednak problemy ze znalezieniem wykonawcy. Jak tłumaczy szefostwo Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie, brak zainteresowania ze strony firm tą ofertą, jak również wieloma innymi samorządowymi przetargami, to wynik zachwiania rynkowej równowagi między popytem a podażą - Jest mało firm, mają duży portfel zamówień, małe moce przerobowe i nie są w stanie wykonywać kolejnych zamówień - mówi Artur Michałek, dyrektor ZDiK w Tarnowie. Ponieważ drogowcom nie udało się znaleźć jednego wykonawcy, który wykonałby zadanie w całości, zdecydowali się powierzyć budowę trzech parkletów pięciu różnym firmom. Będą one odpowiedzialne osobno za nawierzchnię, meble, zieleń i donice.

- Obecnie jesteśmy na etapie podpisywania umów z poszczególnymi firmami. To pięć odrębnych firm, bo żaden z wykonawców nie podjął się wykonania zadania w całości. Są to roboty brukarskie, dostawa mebli, wyłożenie okładzin, montaż parkletów, prace związane z sadzeniem zieleni - wylicza dyrektor Michałek.

Parklety mają stanąć w trzech miejscach na ulicy Wałowej: w sąsiedztwie ul. Goldhammera, naprzeciw budowanego centrum multimedialnego i obok KRUS-u. Wykonanie dokumentacji kosztowało 56 tys. zł, a szacunkowy koszt jednego parkletu to ok. 50 tys. złotych. Budowa ma się rozpocząć w październiku i powinna zostać zakończona jeszcze w tym roku.

Tymczasem wciąż trwają prace przy tzw. klombikach, które w zamyśle inwestora mają być uzupełnieniem parkletów. Dwa zieleńce pojawią się obok ulicy Goldhammera i Rybnej, w tym jeden okrągły i jeden podłużny, kolejne dwa obok byłego hotelu „Polonia”. 15 października na klombikach mają zostać zasadzone krzewy i kwiaty. Projekt przygotował Zarząd Dróg i Komunikacji, a wykonuje go Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Koszt realizacji to 50 tys. złotych.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821