Budowa hospicjum Via Spei na finiszu. Zobacz najnowsze zdjęcia
access_time 2021-10-07 12:34:00
Trwają ostatnie prace przy budowie hospicjum stacjonarnego przy ulicy Bystrej w Tarnowie. Teren jest już zagospodarowany i ogrodzony. Pozostało jeszcze wykończenie i aranżacja wnętrz. Ostatni etap będzie można wesprzeć darowizną podczas charytatywnych wydarzeń artystycznych, które zaplanowano w najbliższym czasie.

Po prawie 10 latach zbliża się finał budowy hospicjum Via Spei. Teren jest już ogrodzony i zagospodarowany. Prawie gotowe są też wnętrza, czyli poradnia leczenia bólu, gabinety, pokoje pacjentów oraz kaplica. Wkrótce zostaną tam zamontowane oprawy oświetleniowe, sufity podwieszane, wykładziny i urządzenia sanitarne. Wyposażona zostanie również poradnia leczenia bólu, która jako pierwsza rozpocznie działalność w hospicjum. - W poradni chorzy zmagający się z przewlekłym bólem, będą mieć zapewnioną właściwą opiekę, co poprawi ich jakość życia - zapewnia Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba.       

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Fundacja Kromka Chleba wraca również do organizowania wydarzeń charytatywnych. - Jedno z nich to wystawa prac rzeźbiarza Stanisława Cukra i koncert muzyki współczesnej. Wydarzenie odbędzie się w budynku hospicjum Via Spei i będzie okazją, aby zobaczyć stan zaawansowania budowy obiektu. Warto dodać, że Stanisław Cukier podjął się wykonania rzeźby Chrystusa do kaplicy hospicjum, stacji Drogi Krzyżowej, tabernakulum - mówi szefowa fundacji.

- Kolejne wydarzenie to koncert, podczas którego wystąpi pierwsza dama polskiego jazzu Ewa Bem oraz Andrzej Jagodziński Kwartet. Koncert odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 listopada o godzinie 18. Ewa Bem powraca na scenę po czterech latach, a koncert organizowany przez  Fundację Kromka Chleba, jest jednym z niewielu, na który artystka przyjęła zaproszenie i zgodziła się wystąpić - dodaje.

Hospicjum przeznaczone będzie dla osób terminalnie chorych na nowotwory. Opieka medyczna i psychologiczna będzie bezpłatna dla wszystkich korzystających ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, i w miarę możliwości także dla osób pozbawionych tej formy ubezpieczenia powszechnego. W ośrodku zaprojektowanym na planie koła znajduje się 19 samodzielnych pokoi dla pacjentów (o pow. 20-30 m.kw. każdy) z dostępem do wewnętrznego ogrodu. Każdy z pokoi wyposażony będzie m.in. w klimatyzację, nowoczesne łóżka dostosowane do potrzeb pacjentów mających trudności z samodzielnym poruszaniem się oraz aneks kuchenny i wyposażenie umożliwiające najbliższym przebywanie i czuwanie przy chorym. Na terenie hospicjum znajduje się również świetlica z tarasem i kaplica. Pomieszczenia gabinetów lekarskich, pielęgniarskich oraz pokojów zabiegowych i kąpielowych mają być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Przewidziano także ogród, który również będzie pełnił funkcję terapeutyczną.

- W samym Tarnowie i w powiecie tarnowskim brakuje ośrodka opieki hospicyjnej, a skalę potrzeb obrazuje to, że na nowotwory umiera tutaj blisko 300 osób każdego roku. Hospicjum Via Spei powstaje dzięki ludziom, mającym bezinteresowny udział w tworzeniu miejsca, które otoczy osoby cierpiące opieką medyczną, psychologiczną i duchową - mówi Anna Czech.

Inwestycja powstaje przy wsparciu firm, osób prywatnych i instytucji. Dzięki darowiznom, korzystnym warunkom zakupu materiałów i usług dotychczasowa wartość inwestycji to 4,6 mln, z czego materiały i roboty darowane to kwota 1,7 mln zł.

ac / fot. Fundacja Kromka Chleba

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821