Pomysł na weekend
access_time 2021-09-24 08:33:00
Nie masz żadnych planów na weekend? Zastanawiasz się, co ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd nadchodzących imprez i wydarzeń.

Piątek

 • XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. O godz. 16 uczestnicy spotkają się w Muzeum Etnograficznym na wystawie „Romowie. Historia i kultura”. Następnie, o godzinie 18, rozpocznie się II Konferencja Taborowa. Wstęp wolny.
 • XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia - spektakl „Rewizor” w reż. Mikołaja Grabowskiego, Duża Scena Teatru im. L. Solskiego, godz. 17 i 20. Bilety 65 zł.
 • XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia - spektakl „Dobrze się kłamie” w reż. Marcina Hycnara, Centrum Sztuki Mościce, godz. 17 i 20. Bilety 65 zł.
 • Małopolska Noc Naukowców. To prawie 2 tysiące wydarzeń przygotowanych przez blisko 40 instytucji z całego regionu. Są wśród nich również placówki z Tarnowa: I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Centrum Sztuki Mościce, Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Godz. 17-21. Wstęp wolny. Szczegóły na: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/program/.
 • Akcja sadzenia drzew w Mościcach. W ramach akcji #wzielonegramy przy placu zabaw obok Centrum Sztuki Mościce, sportowcy, społecznicy oraz mieszkańcy Tarnowa będą sadzić drzewa. Przyjść i pomóc może każdy. Organizator zapewnia ochronne rękawice, ale chętni muszą przynieść ze sobą łopaty. Na wydarzenie nie ma zapisów. Początek godz. 17.  
 • Kuba: mozaika kulturowa - kolejne spotkanie podróżnicze w Galerii Bema20. Tym razem o swoich przygodach na klimatycznej wyspie opowiedzą Roberto Lantigua i Yaira Gónzalez. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18 w języku hiszpańskim, ale będzie tłumaczone na język polski. Wstęp wolny.
 • IV Memoriał Krystiana Rempały, Stadion Miejski w Tarnowie-Mościcach, godz. 18. Bilety: 10 zł (kobiety i dzieci do 15 roku życia wchodzą za darmo).
 • Koncert S.M.Rock, który zakończy tegoroczny sezon artystyczny w Amfiteatrze Letnim. W programie znajdą się wybrane covery m.in. Amy Winehouse, Roxette, Alicii Keys, Billie Eilish, Blondie i innych. Amfiteatr Letni, godz. 19. Bilety 10 zł.

Sobota

 • XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów - Konferencja Taborowa, Muzeum Etnograficzne, godz. 10-18. Wstęp wolny.
 • III Dzień Hetmański. Od godziny 11 w tarnowskiej katedrze będzie okazja do obejrzenia i poznania historii nagrobka hetmana Jana Tarnowskiego. Następnie korowód, prowadzony przez bractwo rycerskie, wyruszy pod Muzeum Etnograficzne. W programie m.in. turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską”, spektakl Teatru Trójkąt z Zielonej Góry „Czego nie wiecie o królach” i panel popularnonaukowy „Jan Tarnowski - Hetman Wielki Koronny i Mąż Stanu”. Wokół muzeum będzie można spotkać rękodzielników i rycerzy, będą też pokazy kulinarne, nauka tańców dworskich, strzelanie z łuku, rzuty toporkiem i inne atrakcje. Impreza potrwa do godz. 19. Wstęp wolny.
 • Dzień Babiego Lata - piknik rodzinny na tarnowskich błoniach przy parku Strzeleckim. W planach m.in. darmowe jedzenie, ognisko, wspólne śpiewanie i warsztaty koralowe. Impreza rozpocznie się o godzinie 14.
 • Mecz piłkarek Tarnovii z Górnikiem Łęczna. Stadion w Woli Rzędzińskiej, godz. 16. Wstęp wolny.
 • Mecz 10 kolejki IV ligi. MKS Tarnovia zmierzy się z LKS Lubań Maniowy, stadion Tarnovii, początek godz. 16.
 • XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia - spektakl finałowy "Tresowany mężczyzna", Duża Scena Teatru im. L. Solskiego, godz. 18. Bilety 80 zł.
 • Mecz piłkarzy ręcznych drugiej drużyny Grupy Azoty Unii Tarnów z MKS Ustroń. Hala Szkoły Podstawowej nr 23 w Tarnowie, godz. 19. Wstęp wolny.

Niedziela

 • Bazar na Tarnowskiej Starówce, plac targowy "Burek", godz. 8-13.
 • Drugi wyścig 27. edycji Pucharu Tarnowa w kolarstwie górskim, w konkurencji cross-country. Start i meta usytuowane będą na terenie Parku Biegowego Marcinka na ul. Harcerskiej. Początek godz. 10.
 • XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Ostatni dzień taboru rozpocznie się o godzinie 10 wycieczką autobusową gości śladem Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów (wyjazd sprzed Starej Łaźni), następnie o godzinie 12, zaplanowane jest spotkanie memorialne przy grobie masowym w Szczurowej. Godzinę później w Muzeum Dwór w Dołędze będzie okazja do porozmawiania o mniejszościach etnicznych i grupach etnograficznych w Małopolsce; spotkanie będzie połączone z prezentacją wystawy. XXXV Ogólnopolską Pielgrzymkę Romów będzie można spotkać o godzinie 14 w Zabawie w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny.
 • Forum Inteligentnych Specjalizacji - warsztaty "Młody kreator - Dorosły Innowator". Między godz. 14 a 17 zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli wziąć udział w kreatywnych zajęciach, korzystając m.in. z klocków lego. PWSZ, wstęp wolny.
 • Salon Tarnocentrystów - drugi już podwieczorek dla lokalnych patriotów. Uczestnicy przy kawie/herbacie i ciastku będą rozprawiać o lokalnej historii i nie tylko. Siedziba Fundacji Pro Patria Semper przy ul. Katedralnej 1, początek godz. 16. Wstęp wolny.
 • Urodziny Mościc. Impreza rozpocznie się o godz. 16.26 od nadania skwerowi przy Centrum Sztuki Mościce imienia Kazimierza Abratowskiego. W dalszym programie m.in. występ orkiestry dętej Grupy Azoty, prezentacja Mościckiego Klubu Balonowego i zabytkowych samochodów, zabawy dla dzieci oraz punkt szczepień. Impreza potrwa do wieczora. Wstęp wolny.
 • Piłkarze Unii Tarnów rozpoczynają sezon 2021/2022 w 1 Lidze Futsalu. Rywalem tarnowian będzie ekipa GKS-u Tychy. Hala PWSZ. Pierwszy gwizdek zaplanowano na godzinę 18.
 • „Paderewskiemu hołd muzyką” – w 80. rocznicę śmierci wielkiego Polaka. Ratusz - Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, godz. 17. Wstęp wolny. W programie koncertu zabrzmią najpiękniejsze dzieła wokalne i fortepianowe mistrza Paderewskiego i innych wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego czy Romualda Twardowskiego.

Na co wybrać się do kina w weekend? W piątek premiera jednego z najbardziej oczekiwanych tytułów 2021 roku, polskiego kandydata do Oscara - "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. Film opowiada o jednej z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL - zabójstwie Grzegorza Przemyka. 19-letni maturzysta został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy MO 12 maja 1983 roku w Warszawie. Dwa dni później zmarł w szpitalu. Jego oprawcy nigdy nie zostali ukarani. Film jest ekranizacją reportażu Cezarego Łazarewicza, nagrodzonego w 2017 r. nagrodą Nike. Weekendowe seanse (24-26 września) w Kinie Marzenie o godz. 20 (bilety 16/18 zł), w kinie Cinema3D o godz. 13.50, 17.10, 19.20 i 20.30 (bilety od 28,80 zł).

ac / fot. Dzień Hetmański (archiwum)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821