Wędzone kiełbasy, oscypki, ryby - fakty i mity na temat wędzenia
access_time 2021-09-17 06:15:00
Czy wędzone produkty, gdzie producent wykorzystuje stare metody, są zdrowe? Od kilku już lat trwa dyskusja na temat wpływu wędzonek na zdrowie człowieka. W 2014 roku weszły w życie przepisy regulujące produkcję wędzonek. Co prawda na własny użytek nikt nam nie zabrania wędzić, ale już pojawiają się wątpliwości dlaczego Unia zaingerowała w jedną z najstarszych metod konserwacji żywności.

Wątpliwości te sprawiają, że warto się przyjrzeć temu, co jest faktem, a co powtarzanym mitem. Na sam przód wysuwa się pytanie, czy lepsza jest kiełbasa wędzona naturalnie czy chemicznie przyozdobiona w celu oszukania wzroku kupujących?

Wędzenie - sposób na żywność

Wędzone rybki dla mieszkańców nadbałtyckich miejscowości i turystów, którzy ich odwiedzają to coś, bez czego nie da się żyć. Kto nie lubi wędzonych rybek? Z resztą zainteresowanie nimi potwierdzają kolejki przy budkach z wędzonkami. Tak samo na Podhalu, gdzie wędzenie jest czymś tak samo oczywistym, jak to, że na Giewoncie stoi krzyż.

Wędzenie ma już przynajmniej kilka wieków. Obok suszenia i peklowania w soli, była to jedna z podstawowych metod przedłużania żywotności produktów. Wędzarnie były wówczas proste i często połączone ze spiżarnią. A produkty potrafiły spokojnie przeleżeć w takim miejscu sezon.

Zalety produktów wędzonych

Utarło się przekonanie, że wędzone produkty są tłuste. Nie jest to prawdą, mają mniej tłuszczu niż choćby smażone. Poza tym kiełbasa wędzona jest gotowa prosto do zjedzenia, bez konieczności gotowania czy właśnie smażenia. Naturalnie wędzone kiełbasy różnią się od tych, których skórka została pomalowana, zajrzyj na stronę https://www.krupowki.pl/kielbasy/ - tak wyglądają naturalnie wędzone produkty. Kolejne ich zalety to walory smakowe, niebo w gębie dla lubiących naturalne produkty. Do wędzenia wykorzystywane są różne rodzaje drewna, które nadają kiełbasom, szynkom specyficzny smak.

Czy są zdrowe?

W ostatnich latach głośno mówi się o tajemniczo brzmiącej substancji benzo-a-piren. To ona miała być przyczyną wyśrubowania norm związanych z wędzeniem. Czy jest szkodliwa? W nadmiarze na pewno nie wychodzi na zdrowie, zresztą jak wszystko inne. Jeśli jemy za dużo jedzenie z grilla, smażonego, tłustego czy dużo słodyczy, to również nie wychodzi nam to na zdrowie. Z wędzonkami jak ze wszystkim innym co jemy, należy zachować zdrowy umiar. I wybierać sprawdzonych, regionalnych dostawców, gdzie kiełbasa to mięso i dodatki, a sery to mleko. Takie produkty z możliwością zamówienia przez internet sprzedaje jeden z podhalańskich sklepów: https://www.krupowki.pl/. Kiełbasy wędzone, kabanosy, serki wędzone sprzedają się najlepiej.

Wędzonki to smak dzieciństwa. A dzięki takim jak wspomniany regionalnym producentom, możemy wrócić do tych lat.

Nie samym oscypkiem Podhale stoi

Wizyta na Podhalu, czy to osobiście czy za pomocą sklepu internetowego, nie musi sprowadzać się wyłącznie do degustacji słynnego oscypka. Poza sezonem wypasu owiec, czyli np. odwiedzając Zakopane zimą, oscypków się nie uświadczy. Są jednak przeróżnej wielkości sery i serki podhalańskie, czy to w postaci gomułek jak gołka, czy też nitek, jak korbace.

Do tego warto skosztować przetworów – najczęściej jako idealne towarzystwo dla serów wskazywana jest konfitura żurawinowa. Oczywiście te wykonywane z innych owoców, zwłaszcza z jagody brusznicy czy maliny, także mają swoich oddanych fanów. Ciepła bułeczka, konfitura, do tego kubek mleka, kakao czy kawy... Tak można zacząć dzień w pensjonacie w Zakopanem albo powspominać je już w domowych pieleszach.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821