Zdezorientowana staruszka błąkała się po Iwkowej. Mieszkańcy zareagowali, a policja pomogła
access_time 2020-09-18 04:39:00
Nie wiedziała gdzie jest, kim jest i skąd pochodzi. Policjanci z Czchowa pomogli zdezorientowanej 89-letniej kobiecie, która błąkała się po centrum Iwkowej.

W środę, 16 września, po godzinie 13, policjanci z Czchowa podczas patrolowania Iwkowej otrzymali od mieszkańców informację, że w centrum miejscowości bez celu błąka się starsza kobieta. - Funkcjonariusze szybko odnaleźli kompletnie zdezorientowaną i zagubioną seniorkę. W rozmowie z mundurowymi kobieta wypowiadała się chaotycznie a próby ustalenia jej tożsamości i miejsca zamieszkania okazały się bezskuteczne - relacjonuje asp. sztab. Ewelina Buda, rzecznik prasowy brzeskiej policji.

Kobieta nie miała przy sobie żadnych dokumentów. Aby ustalić jej tożsamość policjanci nawiązali więc kontakt z okolicznymi sołtysami. Próbując dotrzeć do rodziny rozpytywali też o nią okolicznych mieszkańców, niestety jednak nikt nie potrafił powiedzieć kim jest kobieta. Staruszkę rozpoznała dopiero obsługa sklepu w miejscowości Dobrociesz. - Od razu próbowano nawiązać kontakt z rodziną. W międzyczasie z policjantami skontaktował się dyżurny brzeskiej jednostki, który otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej rodziny o zaginięciu 89-latki z Dobrociesza. Na szczęście kobieta była już w radiowozie i została przekazana pod opiekę zatroskanej wnuczce - dodaje rzecznik.

Z ustaleń policji wynika, że staruszka w Dobrocieszu wsiadła do przypadkowego busa, a wysiadła w miejscu oddalonym o około 6 kilometrów.

Z danych wynika, że w Polsce 20 proc. zaginionych to osoby starsze i niestety liczba tarośnie. Przyczynami są m.in. demencja, choroba Alzheimera, czy depresja. Policja zwraca uwagę, by lepiej chronić bliskich. - Apelujemy aby wzmóc czujność nad osobami, za które jesteśmy odpowiedzialni, szczególnie tymi, które ze względu na wiek czy różne schorzenia mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi może prowadzić do nieszczęścia - przestrzega asp. sztab. Ewelina Buda. Policjantka chwali też właściwą reakcję mieszkańców, którzy nie pozostali obojętni na los zagubionej staruszki i o zdarzeniu poinformowali policję.

Komentarze...