Tarnowscy pseudokibice tworzyli bezwzględny lichwiarski gang. Policja szuka ich ofiar
access_time 2020-08-03 09:08:00
Tarnowska policja i prokuratura poszukuje osób pokrzywdzonych przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Gang działał co najmniej od 2018 roku, a jego członkowie zajmowali się tzw. lichwą. Działali w bardzo brutalny sposób. Na swoim koncie mogą mieć pobicia i wymuszenia rozbójnicze.

Gang działał na terenie południowej Polski. Jak dotąd zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat, związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich. Cała trójka trenowała też mieszane sporty walki (MMA). Według prokuratury ofiarami grupy były osoby nie posiadające zdolności kredytowej, jak również przedsiębiorcy, którzy popadali w tarapaty finansowe. Pożyczki były udzielane na wysoki procent, jednak nawet jeżeli kredytobiorcy zwrócili pieniądze z nawiązką, przestępcy nie umarzali długu i żądali kolejnych haraczy. Stosowali przy tym metody gangsterskie. Zastraszali dłużników, grozili im, bili, niszczyli lub przejmowali samochody, maszyny rolnicze, mieszkania, domy, działki. 

- Do tarnowskiej komendy policji od 2018 roku napływały niepokojące informacje dotyczące nietypowych uszkodzeń mienia prywatnego oraz firmowego. Właściciele nieruchomości jak i ruchomości nie do końca chcieli współpracować z policjantami, którzy próbowali ustalić sprawców przestępstw. Przełom w sprawie nastąpił początkiem tego roku - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji. 

Do zatrzymania przestępców doszło w zeszłym tygodniu. - Podczas przeszukania zabezpieczono znaczne środki pieniężne oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy Tarnowa, którzy usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań - dodaje rzecznik.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wystąpiła z wnioskiem do tarnowskiego sądu o zastosowanie środka izolacyjnego wobec trzech zatrzymanych. Tarnowski sąd przychylił się do wniosku i cała trójka została umieszczona w Areszcie Śledczym na okres trzech miesięcy. Zarzuty jakie zostały im postawione określone są w art. 280 kk (rozbój), 282 kk (wymuszenie rozbójnicze, 191 kk (wymuszenie zwrotu wierzytelności), 304 kk wyzysk kontrahenta (lichwa).

Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

W związku z zatrzymaniami, Wydział dw. z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz Prokuratura Okręgowa w Tarnowie poszukuje zarówno świadków w tej sprawie - osób, które mogą mieć istotne informacje w związku prowadzonym postępowaniem, jak też osób pokrzywdzonych przez gang. Wszelkie informacje w tych sprawach policja prosi kierować pod numerem telefonu 47 831 1383. Można też kontaktować się z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie pod numerem telefonu 14 6886 207. - Osobom pokrzywdzonym oraz świadkom w tej sprawie zapewniamy bezpieczeństwo, a osobom chcącym przekazać informacje anonimowość - zapewnia asp. sztab Paweł Klimek.

Fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...