Jak dobrać odpowiednią bieżnie?
access_time 2020-05-15 20:12:00Wymiary bieżni wymagają dobrego zastanowienia się
Gdy myśli się o rozmiarach bieżni przeznaczonej do postawienia w mieszkaniu, zazwyczaj popełnia się prosty błąd i jedynie sprawdza, czy bieżnia po rozłożeniu będzie mogła się zmieścić w wyznaczonym miejscu. Tymczasem trzeba brać pod uwagę także i to, że pomiędzy bieżnią a ścianą (czy innymi sąsiadującymi przedmiotami) powinno być kilka centymetrów przestrzeni.
Z drugiej strony trzeba też pamiętać, ze domowe bieżnie elektryczne, choć w oczywisty sposób mniejsze od tych spotykanych w klubach fitness, nie mogą być zbyt krótkie. Wynika to z prostych kwestii bezpieczeństwa – jeśli taśma nie zapewni odpowiednie przestrzeni na stawianie kroków, przy przyspieszeniu (nie tylko biegu, także marszu!) pojawia się ryzyko upadku. Z kolei przy ciągłej ostrożności trudno skupić się na samym ćwiczeniu. Lepiej więc unikać najkrótszych bieżni i doinwestować w wygodniejsze modele.
Z drugiej strony warto tez brać pod uwagę możliwość składania bieżni i obecność kółek, za pomocą których będzie je można przesunąć w wygodniejsze miejsce. Jeśli wymiary po złożeniu są stosunkowo niewielkie, okazuje się, ze bieżnia będzie naprawdę wygodna.
Na co zwracać uwagę wybierając bieżnie elektryczne?
Do najbardziej oczywistych parametrów powinny należeć maksymalna szybkość, obecność programów treningowych i często zapominane maksymalne obciążenie. W przypadku prędkości, z jaką działa bieżnia, możesz wybrać modele z ustawieniami konkretnych „progów”, jednak znacznie lepszym pomysłem będą bieżnie elektryczne z płynną regulacją szybkości przesuwania się taśmy.
Z kolei jeżeli chodzi o ustawienia programów, warto i tu się na chwilę pochylić. Bardziej zaawansowane modele bieżni elektrycznych posiadają gotowe sekwencje treningowe, przydające się chociażby do ustawiania treningów interwałowych.
Dodatkowo warto także przyjrzeć się temu, czy bieżnia daje możliwość ustawienia pochylenia, które mogłoby symulować podbiegi. Choć funkcja ta może się wydawać niepotrzebna dla osób początkujących, to jednak nawet dla nich będzie bardzo przydatna – zwłaszcza, że może pomóc w bardzo efektywnym budowaniu wytrzymałości.
Jeżeli bieżnia ma być umieszczana w mieszkaniu, zdecydowanie już na starcie warto zwracać też uwagę na to, czy bieżnia pracuje cicho.
Nie tyko bieżnie elektryczne
Na koniec wspomnijmy o tym, ze bieżnia elektryczna nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Alternatywą jest sprzęt z taśmą napędzaną siłą mięśni i wspomaganą magnetycznie. Tego typu urządzenia nie narzucają prędkości i wymagają nieco większego skupienia, ale również w ich przypadku można osiągać ciekawe efekty treningowe.
Jakie cechy będą istotne w ich przypadku? O tym można poczytać w artykule „Na co zwrócić uwagę przy kupnie bieżni magnetycznej?”.
Warto przy tym brać pod uwagę, ze bieżnie magnetyczne zdecydowanie są przeznaczone dla osób, które wiedza, że będą ćwiczyć konsekwentnie. Z drugiej strony sprawdza się dla osób, które chciałyby ćwiczyć nie tylko samą kondycję, ale tez umiejętność kontrolowania tempa szybkiego marszu bądź biegu nawet w warunkach dużego zmęczenia.