Wpadli fałszywi policjanci. Jeden z nich siedział już za kratami
access_time 2020-03-02 09:33:00
61-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego przekazała oszustowi dane dostępowe do konta bankowego, na którym zgromadziła ponad 100 tys. złotych. Policja zatrzymała podejrzanych w Opolu. Jeden z nich przebywał już w więzieniu.

Policjanci brzeskiej jednostki ustalili dwóch sprawców oszustwa metodą na tzw. policjanta, do którego doszło kilka miesięcy temu. W październiku ubiegłego roku, 61-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Przekonywał on rozmówczynię, że jej środki finansowe na koncie są zagrożone i musi szybko przelać je na nowo założone konto bankowe. Przestraszona i nieświadoma zagrożenia kobieta posłusznie wykonała instrukcje oszusta. Na jednym z utworzonych kont zgromadziła ponad 100 tysięcy złotych, a mężczyźnie przekazała login i hasło dostępu. Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana, natychmiast zgłosiła się do brzeskich policjantów. Pomimo tego, że przestępca zdążył już wykonać dwa przelewy, każdy na kwotę 40 tys. złotych, funkcjonariuszom udało się zablokować jeden z nich i uniemożliwić dostęp do części pieniędzy.

Ustalaniem sprawców oszustwa zajęli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą. W lutym tego roku przedstawili zarzuty 56-letniemu mężczyźnie, który odbywał karę pozbawienia wolności na terenie jednego z zakładów karnych w województwie opolskim. Z ustaleń policjantów wynikało, że to właśnie on wypłacił z konta przelane 40 tysięcy złotych. Natomiast w ubiegłym tygodniu w Opolu doszło do zatrzymania jego wspólnika, 42-letniego mężczyznę, który w dokonanym oszustwie podawał się za policjanta. W jego przypadku prokurator zastosował dozór, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Policjanci zajęli też jego mienie na poczet obowiązku naprawienia szkody. Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Komentarze...