Prostata, zapalenie pęcherza… Kiedy warto wybrać się do urologa?
access_time 2019-06-27 12:36:00
Bardzo wielu pacjentów ma ogromne, psychiczne opory przed wizytą u urologa, ze względu na intymny charakter schorzeń, jakie obejmuje ta specjalizacja – jak bowiem powszechnie wiadomo, urolog to specjalista leczący choroby związane z układem moczowo-płciowym. Z jakimi objawami zgłosić się do urologa i jak przygotować się do wizyty?

Czym zajmuje się urolog?

Urolog to lekarz specjalista, który zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego u kobiet i mężczyzn oraz układu płciowego mężczyzn. Zakres tej specjalizacji obejmuje więc m.in. schorzenia nerek, pęcherza, cewki moczowej oraz męskich narządów płciowych, w tym schorzeń takich jak wnętrostwo, wodniak jądra, stany zapalne narządów płciowych oraz tzw. stulejki. Więcej informacji na temat tej ostatniej przypadłości znaleźć można w artykule: „Operacja stulejki - zabieg urologiczny”. Do urologa należy udać się również w przypadku stanów zapalnych narządów płciowych lub układu moczowego oraz w przypadku zaburzeń pracy pęcherza moczowego, np. przy występowaniu problemów z nietrzymaniem lub zalegania moczu. Urologia obejmuje również leczenie zaburzeń erekcji oraz chorób nowotworowych prostaty, jąder, nerek i pęcherza moczowego. W przypadku nowotworów układu moczowego i rozrodczego badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie choroby w jej wczesnym stadium, a tym samym skuteczniejsze leczenie. Dlatego właśnie profilaktyczne badania urologiczne są tak ważne i nie należy ich unikać.

Dlaczego pacjenci unikają wizyt u urologa?

Choroby urologiczne zdaniem wielu pacjentów należą do najbardziej krępujących i właśnie ta bariera wstydu często prowadzi do zaniechania sięgnięcia po pomoc, a tym samym zagrożenia dla zdrowia, a nawet – w skrajnych przypadkach – życia chorego. Lęk przed badaniami okolic intymnych czy wzbudzające wielką niechęć i strach badanie per rectum, oceniające stan gruczołu prostaty, to najczęstsze powody, dla których pacjenci unikają wizyt w gabinecie urologicznym. Należy jednak pamiętać, że dobry specjalista przeprowadzi całą procedurę w sposób komfortowy dla pacjenta.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Przed wybraniem się na umówioną wizytę należy sobie przede wszystkim uzmysłowić, że urolog jest lekarzem, dla którego przede wszystkim istotne jest dobro i zdrowie pacjenta. Nie będzie oceniał wyglądu zewnętrznego czy chorób, a jedynie w profesjonalny sposób spróbuje pomóc. Jeśli pacjent dysponuje aktualnymi wynikami badań krwi, moczu czy jakimikolwiek wynikami badań obrazowych narządów układu moczowego lub rozrodczego. powinien je zabrać ze sobą. Lekarz zacznie wizytę od przeprowadzenia wywiadu dotyczącego stanu zdrowia, dolegliwości, jakie skłoniły chorego do przyjścia na wizytę oraz zapyta o spis aktualnie przyjmowanych leków. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarz zdecyduje, jakie badania należy wykonać, gdyż ich rodzaj zależy od charakteru problemu, z jakim pacjent zgłosił się do lekarza.

Warto pamiętać, że większość dolegliwości urologicznych można skutecznie leczyć, dlatego w przypadku wystąpienie jakichkolwiek objawów należy szybko zgłosić się po pomoc do dobrego specjalisty urologa. Odpowiedniego lekarza pomogą znaleźć doradcy medyczni na stronie tourmedica.pl.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A