Jak szybko przygotować grafik pracy?
access_time 2019-03-24 13:09:00
Harmonogram czasu pracy to dokument, z którego każdy pracownik może dowiedzieć się, w jakie dni oraz w jakich godzinach będzie pracował w danym okresie rozliczeniowym. Sporządzenie przejrzystego grafiku, który uwzględnia wszystkie dni wolne (zarówno te ustawowe, jak i te wynikające z wymiaru czasu pracy danego pracownika, ewentualnych urlopów i szkoleń osób zatrudnionych), nie burząc przy tym porządku oraz zachowując efektywność zakładu pracy, jest wyzwaniem dla każdego pracodawcy.

Co powinien zawierać harmonogram czasu pracy?

Grafik pracy to nic innego, jak indywidualny rozkład czasu pracy dla jednego pracownika lub grup pracowników. Tworząc go, należy uwzględniać nie tylko dni robocze, ale również godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, wymiar czasu pracy, dobę pracowniczą, odpoczynki dobowe, odpoczynki tygodniowe, 5-dniowy tydzień pracy, zapewnienie wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie, dni wolne od pracy i urlopy pracowników zamieszczone w planie urlopowym. Aby prawidłowo sporządzić harmonogram czasu pracy, przede wszystkim należy określić, ile godzin powinni przepracować pracownicy w danym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z art. 130 k.p. ustala się to poprzez: pomnożenie 40 godzin (norma tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a następnie dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczynu: 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających). Otrzymany wynik należy pomniejszyć o każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, przypadające w dniu innym niż niedziela.

Tworząc harmonogram czasu pracy, należy pamiętać o tzw. dobie pracowniczej. Oznacza to, że pracownik, rozpoczynając pracę danego dnia, w kolejnym dniu nie może rozpocząć wykonywania swoich obowiązków wcześniej niż po upływie 24 godzin. W praktyce oznacza to, że pracownik powinien zaczynać dzień pracy zawsze o tej samej godzinie co w dniu poprzednim. Pracodawca ma prawny obowiązek przekazać gotowy plan pracy pracownikowi w formie pisemnej lub elektronicznej, najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego. Więcej informacji na temat tego, jak stworzyć poprawny harmonogram pracy, znaleźć można pod linkiem: Harmonogram pracy – jak powinieneś go ułożyć?.

Jak szybko przygotować grafik pracy?

Jeszcze do niedawna przygotowanie harmonogramu pracy zajmowało wiele dni, a nawet tygodni, a każda zmiana wynikająca np. z nieobecności pracownika, wiązała się z potencjalnym zagrożeniem dla efektywności pracy firmy. Dzięki nowoczesnym narzędziom w postaci grafików on-line i aplikacji pracodawcy mogą dużo szybciej i zdecydowanie łatwiej uporać się z trudnym zadaniem, jakim jest stworzenie harmonogramu pracy. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji dla przedsiębiorców Inewi, z której pomocą można również prowadzić automatyczną ewidencję czasu pracy poszczególnych pracowników. Tworząc harmonogram pracy w aplikacji Inewi, nie musimy się martwić o to, czy będzie on zgodny z obowiązującymi przepisami prawa pracy, gdyż aplikacja sama tego dopilnuje i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, niezwłocznie nas zaalarmuje. Jest to niewątpliwie ogromne ułatwienie, zwłaszcza w świetle nieustannie zmieniających się przepisów Kodeksu Pracy.

Stworzenie poprawnego grafiku pracy jest pracochłonnym zajęciem, zabierającym sporo czasu. Aby je uprościć, warto skorzystać z gotowych narzędzi lub aplikacji.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A