Planujesz kupić auto w 2019? IZI podpowiada, ile kosztuje ubezpieczenie dla samochodów różnych marek
access_time 2019-03-19 17:19:00
Cena polisy komunikacyjnej zależy od kilkunastu parametrów. Jednym z najważniejszych jest marka samochodu. Ile kosztują ubezpieczenia OC poszczególnych marek pojazdów? Na co zwrócić uwagę, aby zapłacić za polisę jak najmniej?

Choć w związku z podniesieniem sum gwarancyjnych eksperci prognozowali wzrost cen polis, na początku 2019 roku stawki OC były niższe niż w grudniu 2018! Średnia cena polisy w styczniu wyniosła 1028 zł, w lutym - 984 zł. Jakie czynniki wpływają na stawkę OC?

Od czego zależy cena OC?

Cena OC zależy od kilkunastu różnych czynników. Wspólnie tworzą one ryzyko, jakie ponosi ubezpieczyciel, podpisując umowę z konkretnym klientem. Jednym z najważniejszych parametrów, decydujących o kwocie polisy jest marka pojazdu.

Stawka OC a marka samochodu

Marka pojazdu jest kluczowym czynnikiem pozwalającym określić ryzyko ubezpieczyciela związane z zawarciem polisy.

Według statystyk za kierownicą pojazdów konkretnych marek zasiadają z reguły kierowcy o określonych cechach. Młodzi i niedoświadczeni często wybierają starsze modele BMW czy Audi. Dojrzali, mający rodziny i dzieci, decydują się na rodzinne Skody czy Chevrolety — wyjaśnia ekspert z porównywarki ubezpieczeń IZI.

Kierowcy sportowych pojazdów z dużym silnikiem jeżdżą zdecydowanie agresywniej niż właściciele rodzinnych kombi czy wysłużonych miejskich modeli. Ryzyko spowodowania kolizji przez właściciela BMW jest więc zdecydowanie wyższe (przynajmniej w teorii) niż w przypadku kierowcy kilkuletniego Opla Astry.

Dodatkowe parametry pojazdu a cena OC

Masz w planach kupno auta określonej marki? Albo Toyota, albo nic? Znalezienie modelu o określonych parametrach pozwoli Ci obniżyć stawkę OC. Jak to możliwe? Na cenę polisy wpływa bowiem nie tylko sama marka, ale również dodatkowe parametry pojazdu: pojemność silnika, rodzaj paliwa, a nawet… kolor lakieru.

Jeśli zamiast Hondy Civic z silnikiem o pojemności 1998 cm3 tankowanej gazem wybierzesz benzynowy model z silnikiem 1,4, za polisę zapłacisz zdecydowanie mniej. Dlaczego? Duża moc silnika umożliwia bowiem rozwijanie wysokich prędkości i sprzyja brawurowej jeździe. Stanowiąc większe zagrożenie na drodze, zapłacisz wyższą składkę. Na wyższą cenę OC wpłynie również instalacja LPG. Z reguły montują ją w swoich pojazdach kierowcy, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów. Dłuższe dystanse to zwiększone ryzyko spowodowania kolizji lub stłuczki.

Wyliczając stawkę OC, niektórzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę także kolor lakieru. Wbrew obiegowej opinii barwa karoserii definiuje nie tylko gust właściciela, ale również jego styl jazdy. Według statystyk najbardziej ryzykownie jeżdżą kierowcy czerwonych pojazdów. To w ich przypadku zanotowano wyższą niż średnia ilość stłuczek. Najmniej szkód powodują właściciele niebieskich aut.

Średnie ceny OC dla najpopularniejszych marek pojazdów

Najwyższą średnią stawkę OC zapłacą właściciele pojazdów Marki Lexus (1210 zł). Zaraz za nimi plasują się posiadacze BMW (1120 zł) i Roverów (1013 zł).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują:

 • Audi (1011 zł),

 • Subaru (995 zł),

 • Mercedes Benz (910 zł),

 • Volvo (889 zł),

 • Seat (875 zł).

Kto za OC zapłaci najmniej?

Na najniższe średnie ceny OC mogą liczyć kierowcy pojazdów marki:

 • Dacia (655 zł),

 • Suzuki (680 zł),

 • KIA (710 zł),

 • Toyota (734 zł),

 • Nissan (756 zł),

 • Hyundai (757 zł),

 • Citroen (765 zł),

 • Skoda (776 zł),

 • Renault (784 zł),

 • Chevrolet (790 zł).

Marka pojazdu a stawka AC

Jeśli po to samo AC sięgnie dwóch kierowców z identycznymi zniżkami za bezszkodową jazdę, właściciel kilkuletniego popularnego modelu Hondy zapłaci za polisę mniej niż kierowca Mercedesa ML z pojemnym silnikiem.

W przypadku autocasco ubezpieczyciele biorą pod uwagę jednak nie tylko statystyki wypadkowe, ale również koszty naprawy i dostępność części dla określonych modeli. Oryginalne części do luksusowych pojazdów bywają bardzo drogie, a często także trudno dostępne. Nierzadko zdarza się, że zdobycie ich tańszych odpowiedników jest również problematyczne. W takim przypadku wyższy koszt polisy nie powinien dziwić — dodaje ekspert IZI.

Ważne miejsce parkowania

Na cenę autocasco wpływają nie tylko marka i parametry pojazdu, ale również miejsce parkowania. Jeśli w nocy parkujesz auto na ulicy, ryzyko kradzieży jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku samochodu zamkniętego w garażu. Może się więc okazać, że wynajęcie miejsca na strzeżonym parkingu pozwoli obniżyć koszt AC, a w ogólnym rozrachunku — zaoszczędzić.

Ubezpieczenie części i wyposażenia

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia PZU Auto Szyba ubezpieczyciel deklaruje, że wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od: rodzaju pojazdu, sumy ubezpieczenia, okresu ubezpieczenia, zawarcia umowy OC dotyczącej tego samego pojazdu lub umowy AC dotyczącej tego samego pojazdu.

Marka pojazdu wpływa nie tylko na stawki polis OC i AC, ale również na koszt polis dodatkowych: ubezpieczenia szyb, opon czy bagażu. Razem z rokiem produkcji, przebiegiem oraz rodzajem wyposażenia stanowi ona bowiem o całkowitej wartości pojazdu. A ta jest podstawą do wyliczenia kwoty składki ubezpieczeniowej. Właściciele pojazdów luksusowych o wysokiej wartości rynkowej zapłacą więcej za ubezpieczenia szyb, opon czy innych elementów pojazdu niż kierowcy popularnych modeli.

Komentarze...