Inteligentne sterowanie domem - garść faktów i ciekawostek
access_time 2019-03-13 09:32:00
Systemy inteligentnego sterowanie budynkami zyskują coraz większą popularność z uwagi na to, że znacznie ułatwiają kompleksowe zarządzanie budynkiem i jego poszczególnymi elementami. Czym jest inteligentny dom? Co warto wiedzieć na jego temat?

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentnym domem nazywa się ogólnie systemy pozwalające na sterowanie poszczególnymi instalacjami w domu. Zarządza nimi jednostka centralna, do której można podpiąć między innymi instalację elektryczną (zarządzanie oświetleniem), klimatyzację czy system alarmowy. Co jeszcze zawiera takie rozwiązanie dowiedzieć się można z artykułu – Nowoczesny system zarządzania budynkiem – inteligentny dom, co zawiera?. Coraz większa popularność takiego rozwiązania powoduje, że wokół niego narasta wiele mitów, które mogą wprowadzić inwestorów w błąd. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, o których warto wiedzieć.

Inteligentny dom a remont

Jednym z głównych mitów dotyczących domów inteligentnych jest to, że montaż tego systemu będzie wymagał od inwestora ogromnych nakładów finansowych, które związane będą z remontem koniecznym przy instalacji. Jednak nie jest to prawdą. Obecnie spora część instalacji wchodzących w skład całego systemu działa na zasadzie bezprzewodowej, dlatego nie wymaga kładzenia kabli. To pozwala na rozłożenie kosztów inwestycji w czasie, a także późniejsze, bezproblemowe jej rozbudowywanie. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli decydujemy się na wprowadzenie instalacji, której nie obejmował projekt domu, koniecznym może okazać się jego przystosowanie na potrzeby montażu.

Bezprzewodowe systemy zarządzania inteligentnym domem – czy są bezpieczne?

Sporo wątpliwości wśród inwestorów budzi fakt, że wokół bezprzewodowych systemów krąży mit o tym, że można zakłócić sygnał sterujący poszczególnymi instalacjami, np. poprzez sygnał wi-fi z domowego routera. Jednak systemy łączności bezprzewodowej są zaprojektowane w taki sposób, aby nie można było ich zakłócić, sygnał jest stabilny i silny. Dodatkowo jest on zabezpieczany przed możliwością dokonania jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz.

Inteligentny dom – inwestycja dla lubiących oszczędności

Odpowiednio zaprojektowany inteligentny dom to inwestycja, która z czasem pozwoli na poczynienie oszczędności związanych z wydatkami na utrzymanie domu. Przykładem może być tutaj chociażby system zarządzania oświetleniem. Dzięki niemu możemy ustawić intensywność światła oraz automatyczne włączanie czy wyłączanie o określonej godzinie. Czujniki ruchu mogą włączać światło, gdy ktoś będzie znajdował się w pomieszczeniu czy przechodzić przez klatkę schodową i wyłączać, gdy pomieszczenie zostanie opuszczone. Czujniki mogą być również dostosowane do intensywności światła słonecznego i włączać oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne po zapadnięciu zmierzchu. Przy pomocy tego systemu można też zoptymalizować funkcje instalacji grzewczej, a także klimatyzacji, co również może przełożyć się na zminimalizowanie kosztów eksploatacji domu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A