Tarnowscy policjanci na rowerach
access_time 2018-05-08 08:13:00
Sezon rowerowy otwarty, również dla tarnowskiej policji. O bezpieczeństwo tarnowian dbać będą już nie tylko radiowozy i patrole piesze, ale również policjanci na rowerach. Atutem rowerowego patrolu jest przede wszystkim możliwość dotarcia w miejsca, gdzie trudno dotrzeć radiowozem, np. parki czy szlaki rowerowe.

Na ścieżkach rowerowych, zwłaszcza w długi, ciepły majowy weekend zaroiło się od rowerzystów. Wraz z nimi na trasy rowerowe oraz w miejsca zbiorowego wypoczynku zostały skierowane policyjne patrole rowerowe.

Policjanci patrolują ścieżki rowerowe, pobliskie rozlewiska, rzeki oraz zbiorniki wodne, czyli miejsca, gdzie najczęściej mieszkańcy Tarnowa przyjeżdżają na weekendowy wypoczynek. W ramach służby mundurowi będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo osób poruszających się ścieżkami rowerowymi, sposób przewożenia dzieci, stan techniczny jednośladów, a przede wszystkim na przypadki spożywania alkoholu. Wprawdzie wsiadając na rower pod wpływem alkoholu nie stracimy prawa jazdy, ale narażamy innych uczestników ruchu na obrażenia, a siebie na grzywnę w wysokości nawet 500 złotych.

W Polsce nie ma wymogu jazdy w kasku na rowerze, niemniej tarnowska policja zachęca do zakładania rowerowych hełmów ochronnych, zwłaszcza nieletnim. Należy też pamiętać że, w nocy rower musi posiadać co najmniej jedno przednie i tylne światło barwy białej lub żółtej, świecące ciągle lub pulsacyjnie. Rower musi być też wyposażony w co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe, w przynajmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Policja zachęca również do ubierania kamizelek odblaskowych, nawet w ciągu dnia.

Komentarze...