Co dalej z dworcem w Mościcach? Tygodniowy przegląd prasy
access_time 2018-01-31 10:35:00
Miliony na rewitalizację Tarnowa. Makulatura, czyli dużo zbierania za grosze. Ludzie zamarli z przerażenia, gdy taśmociągiem wjechał boa dusiciel, czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
W najnowszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Kto i co kręci w Tarnowie?
Podobno Tarnów może posłużyć scenerią do niemal każdej produkcji filmowej – od historii kostiumowej po science fiction. Przez lata nie gościliśmy jednak zbyt wielu filmowców, ale od niedawna coś zaczyna się zmieniać. W minionym roku Tarnów udawał Wiedeń w bollywoodzkiej produkcji, związane z miastem historyczne postaci pojawiły się w popularnym serialu, a przed tygodniem publiczna telewizja wyemitowała 23‑minutowy film o mieście.
  • 140 poprawek rekordowego budżetu Tarnowa
140 poprawek radnych Prawa i Sprawiedliwości, które zaakceptował prezydent Roman Ciepiela, zdecydowało, że tarnowscy radni uchwalili plan wydatków na ten rok. Pod naciskiem środowisk kultury i sportu, rada zdecydowała przeznaczyć na te dziedziny dodatkowe pieniądze.
  • Miliony na rewitalizację Tarnowa
Rozdzielono już część unijnych funduszy przeznaczonych na rewitalizację. Dofinansowanie zyskały projekty zgłoszone m.in. przez samorząd Tarnowa oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Na dziesięć zadań o wartości ponad 61 mln zł przekazano dofinansowanie wynoszące ok. 38 mln zł. Dzięki unijnemu wsparciu odnowione zostaną m.in. kamienice przy ul. Żydowskiej, a przy ul. Wałowej odsłonięcia doczeka półbaszta, przy której powstanie Multimedialne Centrum Artystyczne.
  • Makulatura, czyli dużo zbierania za grosze
W PRL‑u makulaturę zbierał kto tylko mógł, bo był to wręcz patriotyczny obowiązek, a w szkołach regularnie organizowano zbiórki na wielką skalę. Makulaturę można było wymienić na deficytowe artykuły pierwszej potrzeby albo na… „Dzieła wybrane” Adama Mickiewicza. Dziś makulatura znalazła się w niełasce. W Tarnowie za kilogram otrzymamy nie więcej niż kilkanaście groszy.
  • Co dalej z dworcem w Mościcach?
Nieczynny dworzec PKP w Mościcach wraz z niewielką działką czeka już sześć lat na nabywcę. Dotychczasowe przetargi kończyły się niepowodzeniem i nic nie wskazuje, że ktoś nieruchomość kupi. Zainteresowane nieodpłatnym przejęciem jest miasto, które przygotowuje się do budowy jednopoziomowego parkingu obok kolejowego dworca.
 
W najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Mur Starego Cmentarza w Tarnowie stał się z powodu kiboli prawdziwą ścianą wstydu
Nieznani sprawcy pobazgrali mury Starego Cmentarza w Tarnowie antysemickimi hasłami. Wiele wskazuje na to, że to kibole stoją za zdewastowaniem otoczenia zabytkowej nekropolii.
  • Ciepiela prosi CBA o nadzór nad uchwalaniem planu dla Owintaru
Prezydent Tarnowa zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o ochronę antykorupcyjną nad przebiegiem uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu po dawnym Owintarze. Sprawa od dłuższego czasu wywołuje gorące dyskusje w mieście, a projekt planu niebawem ma być przedmiotem obrad rady miasta.
  • Władze miasta chcą powrotu pułku strzelców. Grzegorz Fecko: To brzmi jak hasło wyborcze
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przyłączyli się do obywatelskiej inicjatywy, która dąży do ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu. Inicjatorzy pomysłu odwołują się do tradycji 1. Pułku Strzelców Podhalańskich i podkreślają, że byłby to prestiż dla miasta.
  • Ludzie zamarli z przerażenia, gdy taśmociągiem wjechał boa dusiciel
Trzymetrowego węża znaleźli w odpadach pracownicy sortowni śmieci w Paszczynie. Gad sparaliżował pracę zakładu. Sytuację opanowali strażacy i lekarz weterynarii.
  • Urząd skontrolował jedzenie w szkołach i szpitalach. Wyniki nie są optymistyczne
Departament Inspekcji Handlowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował firmy cateringowe, które przygotowują posiłki m.in. dla szkół czy szpitali. Z sześciu sprawdzonych w Małopolsce placówek nieprawidłowości wykryto w czterech. W całej Polsce sprawdzono 83 firmy. W ponad 71 proc. ujawniono błędy.
 
Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.
Komentarze...