Woda idzie w górę, czyli co w prasie piszczy
access_time 2017-12-20 09:22:00
Wizje Tarnowa przyszłości. Niechlubny rekord na Warsztatowej. Kino Marzenie w końcu się zmienia, ale remont może się opóźnić o miesiąc, czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
W najnowszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Święta będą droższe
Świąteczne zakupy będą w tym roku droższe. Bez względu na wysokość planowanych wydatków każdy podwyżkę odczuje. Z wyższymi kosztami musimy liczyć się wszędzie: w supermarkecie, cukierni, barze i na targowisku.
  • Niechlubny rekord na Warsztatowej
Remont kolejowego wiaduktu nad ulicą Warsztatową w Tarnowie trwa już bez mała pięć lat z przerwami i nie widać jego końca. To niechlubny rekord przeciągania inwestycji z przyczyn – jak utrzymują w PKP – obiektywnych. Kiedy się zakończy? Na to pytanie nie ma dziś jednoznacznej odpowiedzi; jest tylko prawdopodobna, czyli wrzesień 2018.
  • Woda idzie w górę
Od stycznia 2018 wchodzi w życie nowe Prawo wodne, które budzi wiele obaw w spółkach wodociągowych, przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych. A już od połowy grudnia obowiązuje kontrowersyjna nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z nią gminy pozostają odpowiedzialne za realizację tego zadania, ale odebrano im prawo ustalania wysokości opłat.
  • Wizje Tarnowa przyszłości
Czy w Tarnowie jest miejsce na nowoczesną architekturę? Projekty autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej pokazują, że tak, a zabytkowa tkanka miasta wcale nie musi tracić na pojawieniu się w jej sąsiedztwie np. przeszklonych brył.
  • Największa Wigilia dla samotnych
Trwają ostatnie przygotowania do największej w mieście Wigilii dla samotnych, której organizatorem jest Urząd Miasta Tarnowa i Centrum Wolontariatu „Empatia” w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Wigilijnych gości będą obsługiwać uczniowie i nauczyciele tej placówki. 
 
W najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Miasto wypowiada wojnę parkowaniu na dziko i ustawia przy ulicach metalowe słupki
Przeszkody stoją na ul. Batorego. Mają zapobiec notorycznemu zastawianiu chodnika przez auta. Podobny cel przyświecał ustawieniu stojaka na rowery obok Burku. Kierowcy są oburzeni.
  • Nowe zjazdy z obwodnicy jeszcze nie powstały, a już podzieliły tarnowian
Koncepcje nowych zjazdów z południowego obejścia Tarnowa wzbudzają mieszane odczucia. Kierowcy zyskaliby szybszy dojazd do centrum, alewłaściciele domów boją się większego ruchu. Końca dobiega właśnie dziesięcioletnia umowa pomiędzy Tarnowem a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dotycząca utrzymania południowej obwodnicy miasta. Magistrat chce wykorzystać negocjacje w sprawie nowej umowy między innymi do tego, aby wywalczyć budowę dodatkowych zjazdów z dwupasmówki. Dzięki nim obwodnica stanowiłaby alternatywę dla zakorkowanych na co dzień ulic w centrum. 
  • Handlarz dopalaczy wpadł na gorącym uczynku. Próbował sprzedać je... policjantom
22-latek z Krakowa handlował dopalaczami, siedząc w samochodzie. Próbował sprzedać je m.in. policjantom, którzy chcieli go wylegitymować. Policjanci po cywilnemu podeszli do pojazdu zaparkowanego w centrum miasta, w którym - według wcześniejszych informacji - prowadzona miała być sprzedaż środków odurzających. 
  • CBA zatrzymało 5 osób, w tym prezesa MDA i syna senatora PiS
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 5 osób, w tym syna senatora PiS, Grzegorza K. i prezesa spółki Małopolskie Dworce Autobusowe Marcina F. Ponadto trzech biznesmenów. Do zatrzymań doszło w Warszawie i Krakowie. Przeszukiwane są miejsca zamieszania podejrzanych oraz samego senatora. Chodzi o sprawę łapówek na łączną kwotę 1,1 mln zł. CBA zaznacza, że śledztwo prowadziło od roku. Co ważne, dochodzenie dotyczy przekroczenia uprawnień przez osoby pełniące funkcje publiczne, więc może to odnosić się również do samego senatora. Tego na razie chroni immunitet senatorski i może dlatego nie został zatrzymany. Prokuratura w Katowicach, która przejęła śledztwo, wystąpiła z wnioskiem o cofnięcie immunitetu. Kogut odpowiada, że sam się go zrzeknie, by sprawę wyjaśnić. Uważa ją za polityczny atak na jego fundację, rodzinę i jego samego, jako senatora.
  • Kino Marzenie w końcu się zmienia, ale remont może się opóźnić o miesiąc
Modernizacja najstarszego, tarnowskiego kina pochłonie sporo ponad milion złotych. W trakcie najpoważniejszych robót jego sala może zostać na kilka dni zamknięta. Główną przyczyną opóźnienia są niespodziewane problemy związane z zamontowaniem klimatyzacji, której do tej pory w Marzeniu nie było. Okazało się, że jej instalacja nie będzie możliwa bez dodatkowych wzmocnień stropu budynku.
 
Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.
Komentarze...