Nowi pracownicy dla małych firm z Małopolski
access_time 2017-10-17 08:11:00
W Małopolsce trwa dwuletni program „Firma+1”, w którym pomoc w zatrudnieniu pracownika otrzymają mikro i mali przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione. Dzięki inicjatywie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie – instytucji Województwa Małopolskiego - lokalne firmy z 15 powiatów regionu mogą otrzymać pomoc na zatrudnienie – często – pierwszego pracownika. Do podziału jest ponad 5,2 mln zł.

- O sile małopolskiej gospodarki świadczą mikro, małe i średnie firmy. W naszym regionie jest zarejestrowanych ponad 377 tys. firm, z czego prawie 99,9% to sektor MSP. Właśnie u tych najmniejszych przedsiębiorców pracuje aż 73% mieszkańców Małopolski. Dlatego na różne sposoby staramy się wspierać ich rozwój. Program Firma+ finansowany z funduszu pracy to tylko jedna propozycja. Oprócz tego w naszym regionalnym programie operacyjnym mamy zagwarantowane środki na wzmacnianie ich konkurencyjności, szkolenia dla pracowników i pracodawców czy wdrażanie innowacyjnych rozwiązań - mówi wicemarszałek Stanisław Sorys i zachęca do korzystania z tych form wsparcia.

Realizowany od początku 2017 roku program „Firma+1” jest dla najmniejszych przedsiębiorstw – mikro, małych i osób samozatrudnionych – realną pomocą na zatrudnienie nowego pracownika. W jego ramach można bowiem zdobyć dofinansowanie miejsca pracy do jednego roku, pieniądze na doposażenie stanowiska lub staże. Program potrwa do końca 2018 roku.

- W roku 2017 z takiej pomocy skorzystało 206 pracodawców. Były to w 85 proc. mikro firmy zatrudniające do 9 pracowników. Firmy małe, mające od 10 do 49 pracowników, stanowiły 15 proc. uczestników programu. Co ważne, 20 proc. wśród mikro podmiotów to były jednoosobowe działalności gospodarcze i dzięki pomocy urzędów pracy właściciele tych firm zatrudnili swoich pierwszych pracowników – informuje Jacek Pająk dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

To kolejna oferta samorządu województwa małopolskiego, dzięki której sektor mikro i małych przedsiębiorstw w Małopolsce ma szansę na rozwój.

- Sukcesem programu jest bardzo duże zainteresowanie firm oraz duża ilość osób – ponad 60 proc., która po udziale w programie nadal jest zatrudniana w małopolskich firmach – dodaje dyrektor Jacek Pająk.

Program jest realizowany w powiatach: bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim, gorlickim, krakowskim, miechowskim, myślenickim, nowotarskim, olkuskim, proszowickim, suskim, tarnowskim, wadowickim, wielickim oraz mieście Krakowie.

WUP w Krakowie przewiduje, że w 2018 roku w programie weźmie udział ok. 200 mikro i małych firm. Rekrutacja jest zaplanowana na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. 

Komentarze...