Robotyka dla maluchów w Zawadzie
access_time 2017-02-14 10:00:00
Około 30 przedszkolaków z Tarnowa i okolic brało udział w bezpłatnych zajęciach z robotyki i programowania zorganizowanych podczas ferii w Szkole Podstawowej im. o. Z. Strzałkowskiego w Zawadzie. Zajęcia odbywały się w trzech grupach, w których rodzinne zespoły, pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, pracujących na co dzień w szkole w Zawadzie, odkrywały podstawy konstrukcji robotów oraz techniki programowania.

Zbudowanie i ożywienie robota za pomocą programu komputerowego sprawiało wszystkim wiele radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy, było również osobistym sukcesem każdego dziecka. Miłą i rodzinna atmosferę w czasie spotkań zapewnili nauczyciele i pracownicy tutejszej szkoły.

Przy okazji warto powiedzieć, że to pierwsza placówka w regionie, w której zajęcia
z robotyki i programowania, zostały na stałe wpisane w plan edukacji wszystkich dzieci, począwszy od oddziału przedszkolnego, aż po gimnazjum. Do prowadzenia zajęć wykorzystywane są zestawy klocków LEGO WeDo 2 i LEGO MINDSTORMS EV3, dzięki którym nauka jest zabawą, a zabawa nauką. Mają tu zastosowanie graficzne, intuicyjne języki programowania, pomagające zgłębiać tajniki informatyki oraz strukturę algorytmów, które mali konstruktorzy przyswajają i wykorzystują automatycznie.

Działania podjęte przez dyrektora i nauczycieli szkoły w Zawadzie znacznie wyprzedzają wprowadzone do nowej podstawy programowej zmiany, a także wpisują się w rządowy program budowania innowacyjnej gospodarki. Ta niewielka szkoła na Górze św. Marcina, z jednej strony bardzo zakorzeniona w tradycji, choćby poprzez organizowany co roku memoriał patrona- bł.
o. Zbigniewa Strzałkowskiego, ma do zaoferowania swoim uczniom wiele nowoczesnych rozwiązań
i pomocy, których trudno szukać w innych, często znacznie większych placówkach w regionie. Uczniowie realizują tu poszerzony program nauki języka angielskiego (4- 5 godzin nauki tygodniowo, mają też możliwość nauki języka niemieckiego i francuskiego. Na zajęciach muzyczno – tanecznych, poznają podstawy tańca towarzyskiego i uczą się śpiewu. Podczas zajęć kaligrafii w klasach I-III kształcą i doskonalą umiejętność pięknego pisania. Wszystkie dzieci uczęszczają też na zajęcia nauki pływania. Szkoła może poszczycić się znaczącymi sukcesami sportowymi, m.in. w koszykówce
i tenisie stołowym. Jej atutem są niewątpliwie małe, kilkunastoosobowe zespoły klasowe i doskonale wyposażone sale lekcyjne, z których każda posiada tablicę multimedialną. Standardowe wyposażenie każdego ucznia w szkole w Zawadzie to tablet lub komputer - po to by swobodnie korzystać w domu
z e-podręczników.

Szkoła Podstawowa im. o. Z. Strzałkowskiego to miejsce przyjazne, nowoczesne, w którym możliwy jest wszechstronny i harmonijny rozwój dzieci i młodzieży ,w poczuciu bezpieczeństwa
i w rodzinnej atmosferze.

Dla rozwoju osobowego i osiąganych w przyszłości efektów, szczególne znaczenie ma czas
i metody rozpoczęcia edukacji. W wieku przedszkolnym dziecięce umysły są wyjątkowo chłonne
i pozwalają na szybką i efektywną naukę języka a także innych sposobów komunikacji interpersonalnej, jak np. gestów i komunikatów niewerbalnych. Zasada ta może być również zastosowana do komunikacji człowiek- maszyna. Staramy się wychodzić naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata, który staje się coraz bardziej zależny od komputerów i robotów. Większość czynności i systemów zostało zinformatyzowanych, a to wymaga od nas nowych umiejętności komunikacji i obsługi. Staramy się wyposażyć naszych uczniów również w takie kompetencje – mówi dyrektor szkoły Krzysztof Nowak.

Bezpłatne zajęcia dla przedszkolaków cieszyły się dużą popularnością wśród naszych małych gości i ich rodziców. Dlatego zdecydowaliśmy by je kontynuować również po feriach w każdą środę od godz. 16-tej do 18-tej.

Na zajęcia można zapisać dzieci 5 i 6 letnie na stronie internetowej: www.szpzawada.pl, https://www.facebook.com/spgzawada lub telefonicznie: tel. 885 388 628.

Komentarze...