Kiedy kupować tunele foliowe?
access_time 2016-03-15 12:08:00
Polska aura jest dość kapryśna, co często ma duży wpływ na uprawy roślin. Dlatego doskonałe rozwiązanie stanowią szklarnie i tunele foliowe, które tworzą specyficzny, korzystny dla roślin mikroklimat. Tunele foliowe mają tę przewagę nad szklarniami, że są mobilne, łatwo je zamontować, a także nie zajmują dużo miejsca. Świetnie sprawdzają się zatem zwłaszcza w małym ogrodzie bądź takim, gdzie w ciągu roku przeprowadza się wiele zmian. Sprawdź, kiedy kupować tunele foliowe i jakie jeszcze mają zalety.

Tunel foliowy firmy Butimex – Źródło: Meblobranie.pl]

 

Tunele foliowe i ich zalety

Tunele foliowe to stabilne, wytrzymałe konstrukcje, które przypominają szklarnie. Stanowią prosty sposób na uzyskiwanie obfitych plonów w ramach przydomowych upraw. Nie trzeba mieć też dużego ogrodu, by znalazło się miejsce na tunel foliowy, ponieważ dostępne są modele w różnych rozmiarach. Tunele foliowe odpowiednio zabezpieczają uprawy przed zmiennymi czynnikami pogodowymi. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed wiatrem, silnymi opadami deszczu czy przymrozkami. Folia umożliwia podtrzymywanie stabilnej temperatury w środku, nawet jeśli na zewnątrz dynamicznie się ona zmienia.

 

Uprawy już od marca

Kolejną zaletą tuneli foliowych jest to, że pozwalają na wcześniejsze rozpoczęcie upraw. Na świeżym powietrzu rozpoczynają się one w kwietniu i maju, tymczasem w tunelu może być to już marzec. Zdrowe i smaczne nowalijki – rzodkiewka, dymka, szczypiorek i pierwsze zioła – zagoszczą więc na stołach wczesną wiosną, a nawet już w przednówku. Tunele foliowe pozwalają bowiem przyspieszyć zbiory nawet o kilka tygodni.

Dorodne uprawy w importowanym tunelu metalowym Focus Garden]

 

Warto też zauważyć, że niektóre warzywa uprawiane w Polsce, takie jak cukinie, pomidory, ogórki czy papryki, nie owocują tak intensywnie jak w cieplejszych krajach. Dlatego szczególnie im warto zapewnić ochronę – na przykład za pomocą tunelu foliowego. Ponieważ tunele foliowe można przenosić i montować w różnych strefach ogrodu, nie ma ryzyka wyjałowienia gleby, co dzieje się często wtedy, gdy uprawia się tę samą roślinę w jednym miejscu.

 

Rodzaje tuneli foliowych

Dostępne tunele foliowe można podzielić na dwa rodzaje – tunele metalowe i z rurek PCV. Tunele foliowe metalowe to solidne, stabilne konstrukcje, które z powodzeniem służą przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na tunele z wgrzaną siatką, wyróżniające się jeszcze większą odpornością mechaniczną. Z kolei tunele foliowe z PCV są tańsze, a przy tym solidne. Użyte tworzywo sztuczne jest odporne na wilgoć, lekkie, łatwe w montażu, a także elastyczne. W produkcji tuneli foliowych z rurek PCV specjalizują się polskie firmy, m.in. Lemar.
 

Kiedy kupować tunele foliowe i zacząć uprawy?

Najlepszym miesiącem na rozpoczęcie upraw jest marzec. Tunele foliowe zapewniają roślinom odpowiednią ochronę w tym czasie, który słynie z dużej kapryśności pogody. Dlatego nawet niespodziewany, krótki powrót zimy nie zaszkodzi uprawom. Marzec to zatem odpowiednia pora, by wyposażyć się w tunele foliowe, a już kilka tygodni później cieszyć się zdrowymi, smacznymi warzywami z przydomowego ogródka.

 

Komentarze...