Rozkład jazdy z komórki
access_time 2004-06-25 08:48:13

Posiadacze telefonów komórkowych z dostępem do Internetu mogą odczytać w Tarnowie rozkład jazdy dowolnej linii komunikacji miejskiej z komórek. Zarząd Komunikacji Miejskiej podkreśla, że Tarnów jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym rozkłady jazdy autobusów dostępne są za pomocy sieci telefonii komórkowej.

-Wiem, że w Warszawie dopiero testuje się udostępnianie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej za pomocą telefonów komórkowych - powiedział Krzysztof Kluza, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Tarnowie. - Nie spotkałem się natomiast, aby rozkłady jazdy autobusów miejskich były dostępne za pomocą komórek w innych miastach w Polsce.

W Tarnowie rozkłady jazdy autobusów komunikacji miejskiej dostępne są w sieci telefonii komórkowej od miesiąca. Choć na razie nie była to zbyt rozpropagowana usługa. Jak podkreślają szefowie ZKM, jest tymczasem bardzo przydatna wszystkim tym mieszkańcom, którzy korzystają z autobusów komunikacji miejskiej.

- Praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze możemy połączyć się za pomocą telefonu komórkowego z Internetem i odczytać stamtąd godzinę odjazdu autobusu dowolnej linii z wybranego przystanku - informuje dyrektor Krzysztof Kluza. - W praktyce oznacza to, że aby dowiedzieć się, o której godzinie odjeżdża dany autobus, nie musimy już biec na przystanek. Należy w telefonie komórkowym wpisać adres http://wap.tarnow.net.pl. Następnie należy odszukać interesujący nas numer linii i przystanek, z którego zamierzamy odjechać miejskim autobusem.

- Koszt połączenia z miejskimi rozkładami jazdy za pomocą telefonu komórkowego nie jest duży - informuje dyrektor Kluza. - Gdy chcemy uzyskać taką informację, zapłacimy 25 groszy, niezależnie od czasu połączenia. Gdy ktoś chce uzyskać więcej informacji o godzinach odjazdów miejskich autobusów i odczytuje kilka rozkładów jazdy za jednym razem, to wtedy zapłaci 50 groszy.

Według dyrektora Kluzy, uruchomienie komórkowej usługi udostępniania rozkładów jazdy pasażerom może mieć wpływ na napełnienie autobusów komunikacji miejskiej. - Być może dzięki temu więcej tarnowian zachęcimy do korzystania z miejskich linii, gdyż w każdej chwili mogą przecież w swojej komórce odczytać, o której godzinie mają autobus z danego przystanku - mówi dyrektor Kluza. Zarząd Komunikacji Miejskiej nie wyklucza, że w przyszłości podawał będzie za pomocą sieci telefonii komórkowej także inne ważne informacje dotyczące komunikacji miejskiej. (Smol)

Komentarze...