Kino i fiordy
access_time 2004-05-12 08:41:16

Dzisiaj rozpoczynają się Dni Norweskie. Patronat nad imprezami - przeglądem filmów i wystawą akwareli w MFK objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie i Urząd Miasta.

Dzisiaj rozpoczynają się Dni Norweskie. Patronat nad imprezami - przeglądem filmów i wystawą akwareli w MFK objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie i Urząd Miasta. Tarnowski Oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Środowiskowy Klub Studencki "Przepraszam", firma "Future" -Beata Maaga i Jerzy Świtek zapraszają do "Millennium" na przegląd filmów, natomiast Halina Dorocka z MFK zachęca do obejrzenia wystawy "Majestat fiordów w akwareli Kazimierza Twardowskiego, która otwarta zostanie dzisiaj o godz. 17.

Twórcą akwareli jest Kazimierz Twardowski związany z Tarnowem i Nowym Sączu. Urodził się w Nowym Sączu, a kształcił w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, później na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa otrzymał na wydziale sztuk pięknych w 1977. Rok później rozpoczął działalność wystawienniczą. Znawcy twierdzą, iż maluje opowieść o pięknie świata. Z tym nastawieniem- malowania urody świata, dotarł do Norwegii. Kontynuując najlepsze tradycje polskiego malarstwa akwarelowego, będąc jednym ze współczesnych mistrzów tej techniki, maluje wspaniałą przyrodę. Wciąż dzika natura dostarcza mu nowych tematów, a technika akwareli, którą się posługuje jest stworzona do efektów światła, wody i przestrzeni. W organizowanych wspólnie z żoną wyprawach plenerowych spotykają przyjaznych ludzi, dzięki którym organizowane są pobyty i wystawy w różnych miejscach południowo-zachodniej Norwegii.

Po wernisażu Jerzy Świtek przedstawi program przeglądu filmów, który trwać będzie od środy do niedzieli. Przegląd zainauguruje "Księga Diny"- ekranizacja bestsellerowej , wydanej również w Polsce , powieści H. Wassmo. Jest to kostiumowa opowieść o młodej kobiecie, na życiu której zaważył tragiczny wypadek z dzieciństwa. Odrzucona przez ojca i otoczenie sama musi przedzierać się przez niesprzyjający świat.

Kolejne filmy to :"Historie kuchenne" (czwartek godz. 18), "Dagny" ( piątek godz.17), "Krystyna, córka Lawransa" (sobota godz. 17), "Kumple" (niedziela godz. 17). (kis)

Komentarze...