Skarb "Ecce Homo"
access_time 2004-06-03 09:24:28
W tarnowskim Ratuszu można od wczoraj oglądać dzieło, najciekawszy eksponat spośród europejskich skarbów Tarnowskiego Muzeum - obraz "Ecce Homo" namalowany przez jednego z najwybitniejszych malarzy florenckich -Carlo Dolciego, żyjącego w latach 1611-1686. Sensacją jest to, że do ustalenia autorstwa przyczyniła się Angela Sołtys, historyk sztuki z tarnowskiego Muzeum, która przygotowując swój przewód doktorski , prowadziła wnikliwe badania w Polsce i we Włoszech.

[[fotka1]] Do niedawna historycy sztuki domyślali się jedynie, że obraz ten został namalowany przez włoskiego mistrza, o czym miał świadczyć umieszczony na odwrocie w XIX wieku napis. Kiedy przy okazji konserwacji obrazu zdjęto drewnianą osłonę, jaka od XIX wieku zamocowana była na odwrocie obrazu, na ramie krosna malarskiego ukazał się napis. Przypuszczenie, iż jest to autograf artysty Carla Dolciego potwierdziły badania i analizy Angeli Sołtys. Artykuł na ten temat opublikowała w czasopiśmie brytyjskim "The Burlington Magazine".

Uczestnicy wczorajszego nocnego wernisażu z najciekawszymi eksponatami, skarbami Muzeum, obejrzeli spektakl o Carlo Dolcim, wyreżyserowany przez Włocha - Alberto Macchi. Artysta upodobał sobie Tarnów i jego kulturę. Swoje spektakle realizuje w niekonwencjonalnych przestrzeniach, w kościołach, zamkach, klasztorach i pałacach. Tematem tych sztuk są najczęściej biografie postaci historycznych, także z polskiego panteonu: "Brat Albert", "Stanisław Kostka", "Bona Sworza", "Stanisław Poniatowski".

Dzieła biograficzne Alberto Macchiego są owocem jego długich i wnikliwych studiów w bibliotekach i archiwach Rzymu, Mediolanu, Florencji, Neapolu, Londynu, Paryża i Warszawy.

(kis)


fotoreportaż z muzeum
fot:ejja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A