Światełko w tunelu
access_time 2004-12-01 08:00:21

Miał być największym rynkiem hurtowym regionu i chlubą Tarnowa, a jest zaledwie lokalnym targowiskiem. Chodzi o Małopolski Rynek Hurtowy, który od lat nieustannie boryka się z potężnymi problemami finansowymi.

Spółka zalegała Województwu Małopolskiemu, jednemu ze swych głównych udziałowców, prawie 330 tysięcy zł. To efekt pożyczki zaciągniętej przez MRH w grudniu 2002 r.


Podczas odbytej w poniedziałek sesji sejmiku województwa małopolskiego, radni województwa podjęli uchwałę o zamianie tej wierzytelności na akcje nowej emisji, o wartości 30 zł każda. W ten sposób województwo podwyższyło swoje udziały w spółce o blisko 11 tysięcy akcji, a spółka Małopolski Rynek Hurtowy faktycznie została oddłużona.Jak dowiedzieliśmy się, podobną pomoc dla MRH zadeklarowali 31 marca pozostali udziałowcy: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy z siedzibą w Radomiu, który jest inwestorem branżowym dla Małopolskiego Rynku Hurtowego. - Dla MRH pojawiło się więc światełko w tunelu - twierdzą w Małopolskim Rynku Hurtowym.Zdaniem Wiesława Zimowskiego, członka zarządu województwa małopolskiego, uchwała radnych pozwoli wyjść spółce na prostą. Wiesław Zimowski zaznacza także, że w przypadku przedstawienia konkretnych rozwiązań ze strony zarządu, spółka Małopolski Rynek Hurtowy może liczyć na pomoc władz wojewódzkich.Tymczasem prezes MRH, Michał Świtalski, nie ukrywa, że podstawowym celem spółki w przyszłym roku jest wypracowanie zysku, ale to - jak zaznacza - nie będzie łatwe.- Chcemy poprawić wynik finansowy i rozwinąć giełdę także dzięki funduszom unijnym - mówi Michał Świtalski. - Unia Europejska dysponuje specjalną pulą na rozwój rynków regionalnych.Powołany 15 maja prezes niechętnie wypowiada się o swoich poprzednikach. Twierdzi, że do jego przybycia MRH działał w sposób "szczątkowy", nie wykorzystując swych możliwości.Teraz na placu Małopolskiego Rynku Hurtowego handluje około czterdziestu sprzedawców. Są wśród nich zarówno rolnicy, jak i kupcy. To efekt przeniesienia w to miejsce giełdy rolno-towarowej z ulicy Cmentarnej. Warunki są na terenie MRH, zdaniem prezesa Świtalskiego, znacznie lepsze niż przy ulicy Cmentarnej. Poza tym, plany inwestycyjne przewidują wybudowanie pawilonu handlowego dla sprzedających, o powierzchni 1-1,5 tys. metrów kw. - Z infrastrukturą drogową też powinno być lepiej - zaznacza prezes.Małopolski Rynek Hurtowy otrzymał od Województwa 30 tysięcy zł na modernizację drogi łączącej północne obejście miasta z ulicą Mościckiego. (Smol)Dziennik Polski 

Komentarze...