Dziewczyna z perłą
access_time 2004-12-02 10:09:54

W imieniu Tarnowskiego Centrum Kultury, pragnę zaprosić Państwa 9 grudnia br. do kina „Marzenie” na cykliczną jednorazową projekcję filmu „Dziewczyna z perłą”, która odbędzie się o godz.18.00.

[[fotka1]]Film Petera Webbera będący jego debiutem fabularnym zaprezentujemy w ramach cyklu CZWARTYek stra FILM.Jak zawsze w ramach tego cyklu staramy się zaprezentować filmy, które nie były prezentowane jeszcze w naszym mieście, a na które należy zwrócić uwagę. Tak jest i tym razem.„Dziewczyna z perłą” to film zbudowany na emocjach, tych ujawnionych przez bohaterów i tych głęboko skrywanych. Film jest adaptacją powieści Tracy Chevalier, w której autorka osnuwa fabułę wokół tajemnicy obrazu „Dziewczyna z kolczykiem z perły” Johannesa Vermeera van Delft, nazywanego również „holenderską Giocondą”.To jeden z najwspanialszych obrazów holenderskiego „złotego wieku” i jednocześnie jeden z najbardziej tajemniczych. Nic nie wiadomo o dziewczynie z portretu, kim była? A jej tajemnica fascynuje do dzisiaj, i jak mówi autorka powieści pytanie - Co Vermeer zrobił tej dziewczynie, że jest jednocześnie smutna i wesoła? - stało się inspiracją do napisania przez nią powieści. Natomiast reżyser filmu twierdzi iż, „...chcieliśmy nakręcić ten film, ponieważ jest to wspaniała, przesiąknięta tajemnicą, romantyczna historia, rozgrywająca się w XVII wieku, ale zrozumiała dla wszystkich”.Twórcom w pełni udało się osiągnąć wszystko to co zainspirowało ich do jego stworzenia. Swój sukces film zawdzięcza także znakomicie dobranym odtwórcom głównych ról, w których występują: Colin Firth (Dziennik Bridget Jones”) jako Vermmer, Scarlett Johansson („Między słowami”) jako Griet I TOM Wilkinson („Za drzwiami sypialni”) jako van Ruijven.Najlepiej o filmie świadczą opinie które ukazały się w światowej prasie.
„....Wspaniały debiut (...) Reżyser zakomponował każdy kadr, jak obraz z dbałością o kolor, oświetlenie, ustawienie kamery i fakturę..”
„...Dziewczyna z perłą mogłaby być filmem niemym a i tak, byłaby osiągnięciem niezwykłym...”O artyzmie tego filmu świadczą również liczne nagrody i nominacje do nagród na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych. Brązowa Żaba na Festiwalu Camerimage 2003, Nagroda za najlepsze zdjęcia na MFF w Wenecji, Nagroda za najlepsze zdjęcia na MFF w San Sebastian, 3 nominacje do Oscara; za najlepsze zdjęcia, scenografię i kostiumy, 2 nominacje do Złotego Globu, 10 nominacji do nagrody BEFTA.Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kina „Marzenie” 9 grudnia o godz. 18.00, jednocześnie przypominając, że można zapisać się do Klubu Filmowego TCK (zapisy prowadzi TCK - Rynek 5 – wpisowe 20,- zł). Karta członka Klubu, upoważnia do zakupu biletu na projekcje cyklu „CZWARTY ek stra FILM” w kasie kina „Marzenie” z 50% zniżką. Pragniemy również dodać, że kasa kina prowadzi na proponowane projekcje przedsprzedaż.


 


Polecając gorąco naszą propozycję i zapraszam


 


Anna Grygiel 

Komentarze...