Zebrano 16 litrów życiodajnego płynu!
access_time 2004-12-20 17:31:18
Pod hasłem „Krew pod choinkę” odbyła się w Tarnowie w dniach od 17 do 19 grudnia br. świąteczna akcja Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Tarnowie zorganizowana we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi działającym przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Patronat nad imprezą objęła Posłanka na Sejm RP Barbara Marianowska oraz prof. dr hab. Adam Juszkiewicz.
Głównym celem akcji było uwrażliwienie społeczności lokalnej na potrzebę dzielenia się z potrzebującymi cennym darem, jaki stanowi krew. Jak mówi Grzegorz Kądzielawski z Forum Młodych - „Okres przedświąteczny to czas kiedy zastanawiamy się nad prezentami jakie można sprawić pod choinkę. Myślę, że podarunek w postaci „czerwonego złota” będzie najbardziej oryginalną i potrzebną formą prezentu. Z pewnością trafi do właściwego adresata i niejednokrotnie będzie to dla niego życiowy i życiodajny prezent.”

Ponadto wszyscy, którzy przybyli na miejsce akcji mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez Biuro Porad i Interwencji działające przy biurze poselskim Barbary Marianowskiej, nabycia materiałów informacyjnych na temat Unii Europejskiej przekazanych za pośrednictwem biura poselskiego posła Parlamentu Europejskiego Adama Bielana oraz zaopatrzenia się w materiały dotyczące krwiodawstwa.

Wśród oddających krew dominowała młodzież studencka choć „czerwonym złotem” podzielili się z potrzebującymi również wykładowcy, lokalni politycy oraz Posłanka Barbara Marianowska.
Jedna ze studentek - Anna Irla, która po raz pierwszy w życiu zdecydowała się oddać krew mówiła potem: „Czuję się dobrze fizycznie oraz cudownie psychicznie.”

Potencjalnych krwiodawców do udziału w akcji zachęcał również Jan Nosal - rekordzista w rankingu krwiodawców województwa małopolskiego, który ma na swoim koncie 114,320 litrów oddanej krwi i osocza. Jest on założycielem i prezesem pierwszego w Polsce Rodzinnego Klubu HDK „Życie Plus”.

W akcję włączył się aktywnie personel dwóch tarnowskich szpitali im. Św. Łukasza i im. E. Szczeklika, bez których pomocy akcja nie odniosłaby oczekiwanego sukcesu oraz Władze Uczelni, które udostępniły niezbędne pomieszczenia do pobierania krwi oraz na gabinet lekarski.

W wyniku akcji udało się wzbogacić Bank Krwi o 16 litrów życiodajnego płynu.

fot. G. Kądzielawski
Komentarze...