Prądem po kieszeni
access_time 2004-12-22 08:22:13

Od 1 stycznia 2005 roku obowiązywać będzie nowa taryfa dla energii elektrycznej. W krakowskiej spółce Enion SA wzrost średniej ceny wyniesie 2,95 proc., w przypadku tarnowskiego oddziału tej spółki może być minimalnie mniejszy.

Do czasu, gdy samodzielnie funkcjonowało 5 zakładów energetycznych, wchodzących obecnie w skład spółki akcyjnej Enion, obowiązywało 5 różnych, choć porównywalnych taryf. Teraz się to zmieni.


- Nowością jest ujednolicenie, w skali całego koncernu, taryf za energię elektryczną - informuje Barbara Boryczko, rzecznik prasowy Zakładu Energetycznego w Tarnowie, oddziału Enionu. - Ujednolicono również ryczałtową stawkę opłat za przyłączenie do sieci klientów zasilanych z sieci niskich napięć. Różne mogą być natomiast opłaty związane z przesyłem energii, w zależności m. in. od uwarunkowań technicznych panujących w każdym z oddziałów.Jak informuje Ewa Groń z krakowskiej spółki Enion, na poziom ostatecznych cen wpływają koszty własne oddziałów: opłaty administracyjne, nakłady inwestycyjne itp.Składniki te nie będą miały jednak zasadniczego wpływu na wysokość rachunków w regionach: tarnowskim, krakowskim czy będzińskim. Klienci indywidualni tarnowskiego oddziału Enion z przyszłym rokiem będą płacić za energię średnio o ok. 2,7 proc. więcej.Wszystkie nowe taryfy Enionu zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki w dniu 17 grudnia.Podrożeje także gaz ziemny. Karpacka Spółka Gazownicza z siedzibą w Tarnowie z nadejściem nowego roku podniesie ceny przeciętnie o ponad 6 proc.WiesŁaw ZiobroDziennik Polski


 

Komentarze...