Vitae Valor już w piątek
access_time 2004-12-08 08:18:03

Już zaledwie dwa dni pozostały do rozpoczęcia w tarnowskim kinie "Marzenie" festiwalu Vitae Valor, który w tym roku odbywa się pod patronatem "Dziennika Polskiego". Festiwal, który rozpocznie się w piątkowe popołudnie, będzie oczywiście okazją do spotkań z wieloma gośćmi związanymi z kinematografią krajową.

Jak poinformowała nas Izabela Bieniek, niestety, wśród gości tegorocznego Vitae Valor zabraknie Krzysztofa Krauze, reżysera obsypanego nagrodami na tegorocznym festiwalu w Gdyni za film "Mój Nikifor". Jak się dowiedzieliśmy, w pierwotnym projekcie organizatorzy planowali zaprosić Krzysztofa Krauze wraz z odtwórczynią głównej roli Nikifora, Krystyną Feldman.


Sam Krauze proponował, aby tarnowscy organizatorzy Vitae Valor otrzymali bezpłatnie kopię filmu, choć "Mój Nikifor" grany będzie w kinie "Marzenie" jeszcze bezpośrednio przed samym rozpoczęciem festiwalu. Organizatorzy zrezygnowali z tego projektu.Do Tarnowa zaproszono wielu innych znakomitych gości. Festiwal odwiedzi aktorka Anna Milewska, odtwórczyni roli jednej z bohaterek filmu pt. "Faustyna" oraz reżyser tego filmu Jerzy Łukasiewicz. Z nimi odbędzie się spotkanie bezpośrednio po projekcji.Gościem specjalnym festiwalu będzie również laureat nagrody głównej Vitae Valor, reżyser Kazimierz Karabas. Otrzyma on statuetkę za całokształt swojej twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego.Podczas tegorocznego Vitae Valor zostanie zaprezentowany cały blok filmów dokumentalnych Kazimierza Karabasa. Spotkanie poświęcone tej postaci poprowadzi znakomity krytyk filmowy, Jerzy Płażewski.- Na zakończenie festiwalu swoją obecnością zaszczyci nas żona Krzysztofa Kieślowskiego, Maria, która spotka się z widzami filmów jej męża wyświetlanych podczas całego festiwalu - mówi Ryszard Zaprzałka, dyrektor organizacyjny Vitae Valor.W ramach Vitae Valor, któremu patronuje m.in. biskup tarnowski Wiktor Skworc, po raz pierwszy wręczona zostanie w tym roku nagroda młodych "Semen 2004" im. Roberta Gucwy.- Semen z języka łacińskiego oznacza ziarno, które zasiane w ziemię wydaje stokrotny, ewangeliczny owoc - twierdzą organizatorzy festiwalu. - Niewątpliwie takim ziarnem była śmierć tarnowskiego kleryka rodem z Mościc, Roberta Gucwy, który został zamordowany na misjach w Afryce.Pomysłodawcą wręczenia nagrody "Semen 2004" jest dyrektor duszpasterstwa akademickiego w Tarnowie, ks. Artur Ważny. Kapitułę nagrody stanowić będzie młodzież pracująca przy organizacji festiwalu.Nagroda "Semen" wręczona zostanie w trzech kategoriach: w dziedzinie kultury i sztuki, za działalność społeczno-charytatywną oraz za to, co - jak twierdzi pomysłodawca - obejmuje istotę Vitae Valor, czyli wartość życia od poczęcia, po rozwój i jej wielokrotne aspekty.Nagroda "Semen 2004" zostanie wręczona w najbliższą sobotę, w festiwalowym Dniu Młodych. O muzyczną oprawę wręczenia nagród zadba zespół Monk.W czasie festiwalu ukazywać się będzie gazetka festiwalowa, którą będzie redagował Ryszard Zaprzałka. Zespół redakcyjny stanowić będą studenci tarnowskich uczelni próbujący swoich sił w dziennikarstwie. Gazetka będzie ukazywać się codziennie. Bieżące relacje z festiwalowych wydarzeń ukazywać się będą oczywiście także na łamach "Dziennika Tarnowskiego".Jak poinformowała nas Izabela Bieniek, udało się pozyskać przychylność sponsora - kwiaciarni "Hortar" i jej właścicieli - państwa Kopczyńskich. Jak twierdzą organizatorzy, państwo Kopczyńscy są wielkimi przyjaciółmi festiwalu i znanymi mecenasami wartościowej kultury w Tarnowie. Dlatego wszystkim gościom Vitae Valor, którzy przyjadą do Tarnowa, wręczane będą kwiaty.


Dla naszych Czytelników (Dziennik Polski)będziemy mieli dwa podwójne zaproszenia na tegoroczne Vitae Valor. Rozlosujemy je w piątek, w dniu rozpoczęcia festiwalu. Szczegóły - w czwartkowej gazecie.


W piątek ukaże się także na naszych łamach wywiad z jednym z organizatorów festiwalu, znanym filmoznawcą Jerzym Świtkiem. Będzie dotyczył filmów, które obejrzymy w ramach tegorocznego Vitae Valor. (Smol)Dziennik Polski 

Komentarze...