Trawy płoną częściej
access_time 2005-04-25 10:25:32
Mimo nieustannych apeli, a nawet zapowiedzi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o grożących sankcjach, rolnicy nadal wypalają suche trawy. Robią to nawet częściej niż w tamtym roku.

Świadczą o tym statystyki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. W 2004 roku do płonących traw strażacy byli wzywani 168 razy, w tym roku liczba takich interwencji wynosi już 345. Wypalania, które jest zabronione prawem, dopuszczają się nie tylko rolnicy, ale również miejscy właściciele parceli.- W ubiegłym roku wyjazdów do pożarów traw mieliśmy mniej także dlatego, że miasto przeprowadziło akcje wykaszania - mówi mł. bryg. Andrzej Mróz, komendant powiatowy PSP w Tarnowie.
Dla pomniejszenia kosztów interwencji PSP stara się używać lekkiego wozu gaśniczego marki lublin, który zabiera 3-osobową załogę oraz 200 litrów wody.- Tam, gdzie trawy płoną na mniejszych powierzchniach, lublin daje sobie radę, ale w pozostałych przypadkach musimy wysyłać cięższe wozy - zaznacza komendant Mróz.
W tym roku wydawało się, że na terenach wiejskich mniej będzie pożarów łąk. ARiMR zapowiedziała bowiem, że rolnik przyłapany na wypalaniu traw może utracić prawo do dopłaty obszarowej.(ziob)Dziennik Polski 

Komentarze...