1 października 2005 Międzynarodowy dzień muzyki
access_time 2005-09-26 12:27:39
Z tej okazji w Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w koncercie kończącym 'XX Muzyczne Spotkania u Paderewskiego' wystąpi znakomity pianista jazzowy Adam Makowicz.
Adam Makowicz zaczął się uczyć gry na fortepianie mając 10 lat. Jego nauczycielką była matka - pianistka i śpiewaczka, później był uczniem szkół muzycznych. W 1956 roku, zafascynowany jazzem, rozczarowany brakiem zrozumienia wśród nauczycieli porzucił szkołę i związał się z krakowskim klubem jazzowym Helicon. Wspólnie z trębaczem Tomaszem Stańką w 1962 założył zespół 'Jazz Darings'.

Nowoczesna technika, szerokie horyzonty muzyczne spowodowały, że Makowicza zaczęli zapraszać do grania wybitni polscy jazzmani. Jego umiejętność ' wpasowania się w zespół ', powodowała, że grał w bardzo stylistycznie różnych zespołach: u Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańki, Michała Urbaniaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

W 1970 r. dołączył do nowego zespołu Michała Urbaniaka 'Constelation', akompaniował także na płytach Urszuli Dudziak. W latach 1973-76 grał w zespole Tomasza Stańki 'Unit', wystąpił z orkiestrą Duke'a Ellingtona. W 1977 r. wyjechał do USA. Dużą pomoc okazał mu amerykański popularyzator jazzu - Willis Conover.

Z jego polecenia otrzymał zaproszenie od Johna Hammonda i wystąpił 9 maja 1977 roku w nowojorskim klubie The Cookery by niebawem pojawić się w prestiżowej Carnegie Hall. Ułatwiło mu to nagranie swojego pierwszego w USA solowego albumu 'Adam'.
Komponuje i dużo nagrywa (jego dyskografia obejmuje ponad 50 płyt). Mieszka w Nowym Jorku na Manhattanie. Od 1989 r. regularnie odwiedza Polskę, popularyzując muzykę kompozytorów amerykańskich, niektórych polskich oraz utwory własne.

W programie koncertu usłyszymy kompozycje własne Adama Makowicza oraz opracowania utworów: F. Chopina, J. Kerna, K. Weilla, V. Younga, D. Ellingtona, J. Tizola oraz H. Carmichaela.

Dodatkowych informacji o koncercie udziela  Biuro Koncertowe Centrum Paderewskiego – Rynek 9 (621 09 21),www.paderewski.tarnow.pl. Bilety do nabycia bezpośrednio przed koncertem lub przy Rynku 9  (cenie 30 zł normalne i 20zł ulgowe). Wyjazd autokaru na koncert do Kąśnej Dolnej sprzed Tarnowskiego Teatru o godz. 17.00.%%br%%
C.Ch.
Komentarze...