Filmowe czwarte czwartki
access_time 2005-09-29 21:54:45
Po wakacyjnej przerwie projekcje cyklu CZWARTYek stra FILM wracają do kina „Marzenie. Na dobry początek film duński nominowany do Oscara w 2004 roku w kategorii najlepszy film zagraniczny. 6 października o godz. 18.15 w kinie "Marzenie" można będzie obejrzeć Christoffera Boe „Rekonstrukcja”.

 hspace=„Rekonstrukcja” to obraz doskonale przyjęty i oceniony przez krytykę, ale jak nie zawsze bywa, doskonale również odbierany przez publiczność. Ta „surrealistyczna opowieść o miłości”, jak twierdzą twórcy, rozpoczyna się i kończy słowami wypowiadanymi przez narratora: „To tylko film, konstrukcja. Ale i tak boli”, które przypominają, że ten świat jest tylko światem umownym.

 


Opowieść ta jest jednak przedstawiona tak przekonywująco  i tajemniczo, że widz często zastanawia się jednak czy to rzeczywistość czy tylko sen bohatera. Dzieje się tak między innymi dzięki doskonałym kreacjom aktorskim, dwójki głównych bohaterów Alexa i Aimme ( Nikolaj Lie Kass, Maria Bonnevie),  a także dzięki tajemniczości miejsca, w którym rozgrywa się cała ta historia, czyli przepięknej Kopenhagi. Na uwagę zasługują  piękne zdjęcia  Alberto Claro, nagrodzonego Brązową Żabą na  Festiwalu Filmowym Cemerimage  2004.

 


Ten debiutancki film Christoffera Boe posiada jeszcze jeden dodatkowy walor, na który należy zwrócić uwagę, jest on świetną wizytówką mało znanej u nas kinematografii duńskiej. Zapraszając Państwa na tę wyjątkową projekcję, dodajmy że ten polecany przez nas film został nagrodzony został również,  Złotą Kamerą na MFF w Cannes 2004 i  Nagrodą FIPRESCI MFF w San Sebastian.

 

 


Komentarze...