Jak Tarnów odzyskał niepodległość?
access_time 2005-10-25 23:37:56
W najbliższą niedzielę zapraszamy mieszkańców miasta na tarnowski Rynek. Tam właśnie będzie miała miejsce krótka inscenizacja wypadków, które rozegrały się w Tarnowie 30 października 1918 roku. Wydarzenia te zaowocowały bezpośrednio wyzwoleniem naszego miasta z rąk wojsk CK Austrii.

Akcja nawiązuje do bogatej historii Tarnowa. Pod koniec sierpnia zorganizowano happening na Dworcu PKP, upamiętniający wybuch bomby w 1939 roku. Fakt ten dla wielu historyków stanowi swoiste preludium do rozpoczęcia II Wojny Światowej.

 

- Liczymy, że w niedzielne przedpołudnie na tarnowskim rynku powitamy wielu tarnowian. O tym, że święto niepodległości przypada 11 listopada wiedzą wszyscy, ale o tym, że Tarnów był pierwszym miastem w Polsce, które odzyskało wolność w 1918 roku - wie niewielu. mówi Cezary Przęczek, kierownik Referatu Promocji Miasta UMT.

 

Podczas całego happeningu dystrybuowana będzie wśród mieszkańców miasta okolicznościowa gazeta „Wiadomości Tarnowskie”, w której będzie można przeczytać między innymi informacje o historii odzyskania niepodległości przez Tarnów oraz zapoznać się z epizodami wojennymi miasta. W inscenizacji odzyskania niepodległości wezmą udział członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka oraz Hufiec Tarnów Krąg Instruktorski "Gniazdo" i 29 TDSH im. Franciszki Czarneckiej. Niepodległościowe melodie wygrywać będzie orkiestra Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA.

 

 

Plan szczegółowy:

 

11.00 – na tarnowskiej starówce, pojawią się pierwsze patrole żołnierzy CK Austro-Węgier oraz pierwsi „niepodlegli demonstranci”

 

11.30 – na tarnowskim Rynku rozpocznie się happening poświecony odzyskaniu niepodległości, podczas którego aresztowany zostanie generał armii CK Austro-Węgier będący komendantem Tarnowa. Aresztowania dokonają zbuntowani żołnierze 20 pułku piechoty wspólnie z tarnowskimi harcerzami

 

11.15 – na tarnowski Rynek wjedzie burmistrz Tadeusz Tertil, który wygłosi mowę z okazji odzyskania niepodległości

 

12.00 – generał armii CK Austro-Węgier zostanie pod eskortą odtransportowany na dworzec kolejowy PKP i odesłany pociągiem do Krakowa

 


Komentarze...