Lawendowe wzgórze...
access_time 2005-10-26 19:20:21
Kolejny film w kinie "Marzenie" z cyklu CZWARTYek stra FILM już 3 listopada o godzinie 18:30. W ten listopadowy wieczór zobaczymy na ekranie piękne krajobrazy Kornwalii w filmie "Lawendowe wzgórze".
Reżyserem filmu jest Charles Dance. Bohaterkami opowieści są dwie siostry - dojrzałe kobiety, które wiodą spokojne jednostajne i ustabilizowane życie. Prowadząc typowo angielskie rozmowy o pogodzie słuchają radia, robią na drutach, spacerują. Jedynym brakiem w tym poukładanym świecie jest brak mężczyzny, który nagle pojawiając się burzy spokój.

 =

"Lawendowe wzgórze" to film, który odczytywać można na wielu poziomach, dostrzegając w nim piękną opowieść o uczuciu starszej kobiety do młodszego mężczyzny czy historię o świadomości odchodzenia, którą posiadają obie bohaterki dostrzegając, iż  są już po innej stronie życia blisko jego końca. Główny trzon historii stanowią relacje między bohaterami. Po mistrzowsku kreują tę rzeczywistość Maggie Smith i Judi Dench, niezaprzeczalnie  ogłoszone 'damami angielskiego aktorstwa'.

Potrafią pokazać drobnym gestem emocje, żal, strach, wolę życia i ból odchodzenia. Zupełnie inny świat reprezentują  Andrea zagrany z magnetyczną siłą przez  Daniela Bruhla (znany w Polsce z filmu "Good bye Lenin" i Olga (grana przez Nataschę McElhone). Świetny debuit reżyserski, piękne krajobrazy i wruszająca opowieść - taki jest film Charlesa Dance'a. Reżyser tak skomentował swój debiut:

 


....chcąc zachować bajkowość opowieści wybrałem na miejsce akcji Kornwalję, która świetnie się do tego nadaje ze swoim mnóstwem zatoczek i cichych zakątków, morzem i krajobrazem skrzącym  się w pewien swoisty sposób, srebrem, ochrą, turkusem, granatem i zielenią, gdzie niebo było tak niebieskie i rozświetlone, że aż chciało się przymykać oczy.....


Bilety w  kasie kina 'Marzenie' w cenie 12  zł. %%br%%

 

C.Ch.

Komentarze...