Globetrotters w TCK
access_time 2005-11-30 03:14:51
Klub jazzowy Tarnowskiego Centrum Kultury wznawia swoją działalność koncertem grupy The Globetrotters. Zespół gościł już w Tarnowie dwukrotnie, za każdym razem gromadząc liczne grono słuchaczy. Koncert zaplanowano na 2 grudnia o godzinie 19.30 w piwnicach TCK.

Muzyka grupy stanowi oryginalne połączenie wczesnych trendów muzycznych. Wywodzących się z soulu, jazzu i fusion z elementami muzyki etnicznej. Orginalność muzyczna zespołu polega na nietypowym połączeniu czterech różnych indywidualności muzycznych, gdzie Kuba Bada reprezentuje soul i funk, Jerzy Główczewski – jazz a Bernard Maseli –fusion.To połączenie plus elementy folkloru całego świata obecne w każdej kompozycji zespołu stanowią o bardzo orginalnym obliczu "The Globetrotters". 

 

Bilety w cenie 20zł (dla uczniów oraz studentów – 15zł, dla członków Jazz Klubu – 10,00 zł)  do nabycia w kasie TCK(Rynek 5)


 hspace=Bernard Maseli - wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem "WALK AWAY" na festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem "WALK AWAY" nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal "Jazz Jamboree" w Warszawie, "Jak-Jazz" w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support). W latach 1985-87 współpracował z zespołem "YOUNG POWER", z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem założył duet pod nazwą "BACK IN" (dwie płyty). W 1995 roku rozpoczął, trwająca do dziś, współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio "MUSIC PAINTERS", wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet "Big 2"). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami "Tylko Chopin" dla Lory Szafran, oraz płytą "Melodies" Anny Serafińskiej. Od 14 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum" oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer.

 

Jerzy Główczewski - absolwent Wydzialu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca klasy  hspace=saksofonu tejże uczelni. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Gdańsku. Uczęszczając do Średniej Szkoły Muzycznej, współpracował z wieloma zespołami lokalnymi trójmiasta jak chociażby "Baszta" (wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą). W tym samym czasie rozpoczął pracę z poznańską super grupą ERGO BAND i Grażyną Łobaszewską. Zwieńczeniem współpracy z Ergo było dwumiesięczne tournee po byłym ZSSR. Zaraz po powrocie z ZSSR Jerzy Główczewski przeniósł się do Katowic na studia. Początek studiów obfitował nagraniem płyty z big bandem AM, oraz współpracą z Jarkiem Śmietaną w formacji EXTRA BALL. W tym czasie Big band miał swój okres prosperity czego dowodem był wyjazd do USA na dwa festiwale jazzowe Reno (Nevada) i Barceley Jazz Festival (California) oraz Jazz Ost East (Norymberga). Po powrocie do kraju, owocna współpraca z zespołem EXTRA BALL - rozliczne koncerty i nagrania płytowe.
Zwieńczeniem współpracy z Jarkiem Śmietaną był Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej. Jerzy Główczewski został laureatem I-szej nagrody tegoż konkursu. Od tego momentu rozpoczęła się współpraca z zespołem Aleksandra Maliszewskiego ALEX BAND, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na wielu festiwalach (Sopot, Opole). W tym samym czasie współpracował z wieloma muzykami jazzowymi,  jak chociażby Zbigniew Lewandowski, Eryk Kulm, Marek Bałata. Od wielu lat uczestniczy w nagraniach muzyki filmowej w tym słynnego "Requiem for My Friend" Zbigniewa.


 hspace=Kuba Badach - wokalista, kompozytor, aranżer. Współpracuje na stałe z grupą "POLŰCJANCI" oraz formacją "THE GLOBETROTTERS". Przygodę z muzyką rozrywkową rozpoczął w 1988r. W drodze castingu dostał się do miedzynarodowego musicallu ( polsko-rosyjsko-amerykańskiego) pt. "PEACE CHILD". Młodzież uczestnicząca w tym przedsięwzięciu wystąpiła w siedemnastu koncertach w Polsce. Kuba był najmłodszym artystą wśród 75 wykonawców. Program został zarejestrowany przez TVP na zamojskim rynku. Kierownikiem muzycznym "PEACE CHILD" był Wiesław Pieregorólka i to właśnie on wspólnie z managerem Ewą Sokołowską zaproponowali współpracę połączoną z nauką muzyki rozrywkowej. 12 letni wówczas Kuba podjął wyzwanie i współpraca ta zaowocowała w grudniu 1988 r. nagraniem programu telewizyjnego z kolędami specjalnie napisanymi dla Kuby przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana. W 1996 r. rozpoczął edukacje na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, a absolwentem tej uczelni został w grudniu 2000 r. Podczas studiów brał udział w wielu projektach muzycznych. Współpracował wtedy m. in. z Katarzyną Gaertner, Robertem Jansonem (nagrał z nim dwie płyty: "Trzeci Wymiar" i "Nowy Świat") oraz zespołem POLŰCJANCI. Współpraca z POLŰCJANTAMI przerodziła się w stałą działalność i po czterech latach w 2000 r. zespół w składzie: Robert Luty - bębny; Piotr Żaczek - bas; Przemysław Maciołek - gitara; Tomasz Szymuś, Grzegorz Jabłoński - instr. klawiszowe; Kuba Badach - wokal, wydał debiutancki album zatytułowany "Tak po prostu".  W międzyczasie, w 1999 r., K. Badach wszedł w skład "Globetrottersów", z ktorymi jesienią 1999 przeżył (!) ponad dwudziestokoncertową trasę, uwieńczoną nagraniem płyty. Pół roku po premierze POLŰCJANTOW otrzymał od Ewy Bem propozycje współtworzenia jej najnowszego albumu. W październiku 2001 r. płyta pt. "Mówię tak, myślę nie" ujrzała światło dzienne. Kuba wystąpił na niej jako producent, kompozytor i aranżer. 7 czerwca 2002 "POLŰCJANCI" dali koncert w legendarnym klubie "Baggot INN" w West Greenwich Village na Manhattanie entuzjastycznie przyjęty przez publiczność (były bisy co w tym klubie jest rzadkością ) a 8 czerwca PolŰcjanci i Kayah zagrali koncerty w najbardziej prestiżowej sali świata "Avery Fisher Hall" w Lincoln Center.


Nippy Noya - jeden z najciekawszych perkusistów światowej sławy. Urodził się w Indonezji, ale od dzieciństwa mieszka w Holandii.  hspace=Karierę muzyczna zaczynał na kongach, stopniowo jego instrumentarium rozszerzało się o egzotyczne instrumenty, które zbierał podczas licznych podroży po całym świecie. Jest absolutnym mistrzem w grze na kalimbie-instrumencie afrykańskiego pochodzenia. Grał z wybitnymi muzykami m.in.: S.Getz, J.McLaughlin, B.Cobham, A.Summers ,The Animals. Koncerty z jego udziałem stają się wielkim i niezapomnianym widowiskiem muzycznym. Nagral ponad 220 płyt z największymi gwiazdami jazzu, rocka i muzyki pop, m.in.: A.Gilberto, R.Brecker, M.Brecker,,B.Cobham, S.Getz, E.Burdon, J.Akkerman, .Watts, Ch.Mariano, C.Dulfer. Wystepowal na najwiekszych festiwalach jazzowych: "Montreux Jazz", "North Sea Jazz", "Jazz Jatra", "Cannes", "Berliner Jazztage", "Jak Jakarta". W kilkunastu krajach prowadził setki warsztatów muzycznych, jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Amsterdamie.

 

Serdecznie zapraszamy.

Komentarze...