Serwis zimowy - Gdzie aktywnie wypoczywać?
access_time 2005-12-11 14:00:21
Co roku w serwisie zimowym można znaleźć zbiór zarówno tarnowskich sklepów narciarskich jak i obiektów rekreacyjnych, do których swobodnie można dojechać i wrócić jeszcze tego samego dnia. W serwisie zimowym przedstawiamy także porady dla rozpoczynających przygodę z nartami lub snowboardem.
%%br%%
narty
                                                                                          

W naszym ponad 115 tysięcznym mieście mamy zdecydowanie niewiele możliwości rozrywki w trakcie opadów śniegu. Do dyspozycji mamy dzikie trasy zjazdowe dla dzieci, na których mogą skorzystać z sanek, 'jabłuszek' i niekiedy nart. Oprócz sportów typowo zimowych dla osób szukających aktywnych form wypoczynku stoją otworem hale sportowe oraz kryty basen.

Lodowiska dostępne w Tarnowie:
Lodowisko zadaszone przy ul. Wojska Polskiego 14 tel. 14 656 41 78

- Zapraszamy wszystkich tarnowian do korzystania z obiektu - mówi Edward Rusnarczyk, dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Wysokość opłat:
 • Opłata za korzystanie z lodowiska dla osób posiadających Tarnowską Kartę PREMIUM: - opłata ulgowa za 45 minutową tercję - 3,00 zł - opłata zwykła za 45 minutową tercję - 4,50 zł
 • Opłata za korzystanie z lodowiska dla osób posiadających Kartę Tarnowskiej RODZINY:
  - opłata za 45 minutową tercję - 2,00 zł
  Opłaty za korzystanie z lodowiska: - opłata ulgowa za 45 minutową tercję - 3,50 zł - opłata zwykła za 45 minutową tercję - 5,00 zł - opłata dla grup zorganizowanych z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad-gimnazjalnych od każdej osoby za 45 minutową tercję - 2,50 zł - opłata dla uczestnika akcji zimowej za 45 minutową tercję - 1,00 zł
  Opłaty za usługi świadczone na obiekcie:
  - za wypożyczenie łyżew na 1 godzinę - 3,50 zł - za ostrzenie łyżew - 2,00 zł
  Z opłat ulgowych mogą korzystać dzieci oraz młodzież i studenci do 26. roku życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. Opłatę dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM oraz dla posiadaczy Karty Tarnowskiej Rodziny stosuje się po okazaniu ważnych Kart Tarnowskiej Miejskiej PREMIUM i Karty Tarnowskiej Rodziny.

  Harmonogram tercji:
  • 10.00 - 10.45 SEKTOR A
  • 11.00 - 11.45 SEKTOR B
  • 12.00 - 12.45 SEKTOR A
  • 13.00 - 13.45 SEKTOR B
  • 14.00 - 14.45 SEKTOR A
  • 15.00 - 15.45 - czyszczenie lodu
  • 16.00 - 16.45 SEKTOR B
  • 17.00 - 17.45 SEKTOR A
  • 18.00 - 18.45 SEKTOR B
  • 19.00 - 19.45 SEKTOR A
  • 20.00 - 20.45 SEKTOR B

  Połączone tercje dla grup zorganizowanych: czas korzystania liczony od chwili wejścia grupy na lód od poniedziałku do piątku 10.00 - 14.45


 • Lodowisko przy ulicy Traugutta w Tarnowie-Mościcach

  Wysokość opłat:
 • Opłata za korzystanie z lodowiska dla Posiadacza Tarnowskiej Karty PREMIUM:
  - Opłata ulgowa za 45 minutową tercję - 2,50 zł - Opłata zwykła za 45 minutową tercję - 4,00 zł
 • Opłata za korzystanie z lodowiska dla osób posiadających Kartę Tarnowskiej RODZINY:
  - Opłata za 45 minutową tercję - 2,00 zł - Opłata ulgowa za 45 minutową tercję - 3,00 zł - Opłata zwykła za 45 minutową tercję - 4,50 zł - Opłata dla grup zorganizowanych z szkół, podstawowych, gimnazjalnych i ponad-gimnazjalnych od każdej osoby za 45 minutową tercję - 1,50 zł - Opłata dla uczestnika akcji zimowej za 45 minutową tercję - 1,00 zł
  Opłaty za usługi świadczone na obiekcie
  - Za wypożyczenie łyżew na 1 godzinę - 3,50 zł
  Opłaty ulgowe stosuje się dla dzieci oraz młodzieży i studentów do 26 roku życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. Opłatę dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM oraz dla posiadaczy Karty Tarnowskiej Rodziny stosuje się po okazaniu ważnych Kart Tarnowskiej Miejskiej PREMIUM i Karty Tarnowskiej Rodziny. Wysokość oraz zasady stosowania opłat reguluje zarządzenie Nr 352/2012 Prezydenta Miasta Tarnowa z dnia 10 października 2012 r. w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z sezonowego, mobilnego lodowiska sztucznie mrożonego.
  Harmonogram tercji:
 • 9:00 - 9:45
 • 10:00 - 10:45
 • 11:00 - 11:45
 • 12:00 - 12:45
 • 13:00 - 13:45
 • 14:00 - 14:45
 • 15:00 - 15:45
 • 16:00 - 16:45
 • 17:00 - 17:45
 • 18:00 - 18:45
 • 19:00 - 19:45

  Zobacz także:
 • Rusza sztuczne lodowisko przy Wojska Polskiego

 • Przygotowanie fizyczne

  Skoro sezon narciarski za pasem, zatem najwyższy czas przygotowywać się do nadchodzącego białego szaleństwa. W związku z tym należy rozpocząć cykl, który w najbliższych miesiącach pozwoli uniknąć wielu problemów, zarówno ze sprzętem jak i ze zdrowiem.

  Początek grudnia to już ostatni dzwonek. Zapewne większość wprawnych amatorów białego szaleństwa uzna taki okres roku i tak zbyt
  zaawansowanym, ale jak mówi przysłowie: lepiej późno niż wcale. Dlatego najważniejszą częścią 4 miesięcznego okresu dogodnych warunków jest właśnie trening, który ma przygotować nasze mięśnie do dużego wysiłku fizycznego, jakim niewątpliwie jest jazda na nartach czy desce. Zaangażowane są wtedy niemal wszystkie podstawowe grupy mięśni. Brak odpowiednich ćwiczeń może w najlepszym razie doprowadzić do licznych “zakwasów”, których objawem jest silny ból mięśni, nie tylko tych używanych w trakcie zmagań ze śniegiem. Powstały kwas mlekowy wydala się z organizmu dość długo, co powoduje przykre uczucia przy chodzeni, wstawaniu, a nawet zwykłym siadaniu. Niestety, taki problem okazuje się być niczym w konfrontacji z groźnymi kontuzjami, wynikającymi z nie dość dobrego przystosowania do panujących warunków. Skręcenia stawów, zapalenia mięśni, zerwanie wiązadeł, są tylko niektórymi przypadłościami leniwych degustatorów szybkiej jazdy. Zdarza się również, że pierwszy wyjazd na stok, okazuje się być ostatnim nie tylko w sezonie, ale i w karierze.
  W związku z takim zagrożeniem, od lat zaleca się stosowanie wielu ćwiczeń wzmacniających i rozciągających zastane komórki mięśniowe. Sprawa istotna jest szczególnie dla tych, którzy w ciągu roku nie mają okazji gry na boisku, hali, czy choćby szans na dłuższy spacer. Taki stan kondycji musi zostać choć w części poprawiony. Najbardziej należy skupić się na ćwiczeniu nóg, mięśni brzucha i stawów bezpośrednio narażonych na kontuzje (kolana, bioda, także łokcie i nadgarstki).

  Konserwacja sprzętu

  Kolejnym etapem jest przygotowanie sprzętu, który choć może jest stosunkowo nowy, to przy eksploatacji jednak się zużywa. Ważne jest wypełnienie wszelakich wyrw w ślizgach, powstałych na skutek najechania na kamień, gałąź, czy inne leżące na stoku przedmioty. W przypadku, gdy krawędzie naszego sprzętu są już nieco stępione, należy udać się do serwisu, w celu ich naostrzenia. W obecnym czasie pojawiło się na rynku wiele modeli ostrzałek, które przy samodzielnych próbach serwisu muszą być umiejętnie użytkowane, aby nie okazało się, że prawie nowa narta nadaje się już bardziej do zabawy, niż prawdziwej jazdy. Gdy mamy ochotę, aby z naszego narciarskiego sprzętu “wydusić” coś więcej, to należałoby się zaopatrzyć w odpowiedni smar do ślizgów. Choć nie jest to rzecz droga, to przydatna i pomocna w jeszcze bardziej komfortowej jeździe. Absolutnym obowiązkiem jest sprawdzenie ustawień wiązania. Po pierwsze, istotne jest, aby siła wypięcia nart, była odpowiednio dobrana do wagi naszego ciała. Po drugie, należy sprawdzić, czy dopasowanie do obecnie posiadanych butów jest dobre i czy nie grozi wypięciem w nieodpowiednim momencie.
  Co ciekawe, usługa zalewania ubytków, ostrzenia ślizgów (koszt 20 zł) i woskowania (koszt 7 zł) wcale nie jest tak kosztowna, jak by się mogło wydawać. W tarnowskich serwisach taka opcja kosztuje od 30 do 60 zł, co pozwala za niewielką cenę pozbyć się dwóch rzeczy: kłopotu z zakupem, wyszukaniem sprzętu i wykonaniem pracy i co ważniejsze, stresem związanym z każdą nieudaną próbą naprawy naszych “desek”. Przy okazji mniejszych problemów lub ograniczonego zakresu usług, ceny spadają.

  Zakupy

  Wielu jest jednak takich, którzy dopiero będa zaczynać swoją przygodę z białym puchem, wyciągami i wszelkimi problemami związanymi z logistyką. Właśnie dla nich postanowiliśmy zapytać, jak kształtują się ceny nowego sprzętu, jak też tego używanego.

  Szczegółowych informacji na temat koniecznego sprzętu snowboardowego i narciarskiego udzielono nam na początku grudnia 2010 r. w sklepach Hit Sport, Raj Sport i serwisie narciarskim Lech Ski. Korzystając z tej pomocy, spróbujemy przekazać Państwu najcenniejsze uwagi dotyczące zakupów zimowych.

  Krok I - wybór zakresu cen

  Przede wszystkim, w przypadku obu dyscyplin sportu należy sobie jasno odpowiedzieć na jedno pytanie. Chcemy mięć dobry sprzęt pochodzący z obecnych kolekcji, czy na byciu modnym nie zależy nam aż tak bardzo, i możemu pozwolić sobie na zakup bardzo dobrej klasy sprzętu, za o wiele niższą cenę. Różnice są znaczne, gdyż po zakończeniu poprzedniego sezonu, na półkach pojawiają się produkty znacznie przecenione, nie ze względu na ich wadliwość, czy też jakiekolwiek zużycie, ale spowodowane jest to tym, iż sklepy usiłują pozyskać pieniądze na nowe kolekcje. Dzięki takiej postawie, markową, bardzo dobrą nartę, czy też snowboard można zakupić już za cenę przybliżoną do tej, jaką w poprzednim roku, dystrybutor musiał zapłacić u producenta. Podobnie jest z butami, czy kurtkami.
  Za co więc płacimy wybierająć nową kolekcję? Niekiedy jest to zwyczajny design, który wprowadzony w nowym roku, ma robić furrorę i przyciągać klientów. Zdarza się również, że modele są nieco unowocześniane, dokładane są niewielkie zmiany, istotne najbardziej dla już mocno wprawionych w ewolucje snowboardowe. Niektóre z nich wyposażone są w system regulacji siły skrętu, automatycznie dobierany w zależności od prędkości w danym momencie.

  Krok II - Cel zakupu i kompletowanie wyposażenia

  Ubiór


  Nie mniej ważnym elementem jest ubiór, który ma zapewniać maksimum komfortu zarówno podczas jazdy, jak też po jej zakończeniu.
  Dlatego wybiera się kurtki, które dzięki specjalnemu systemowi pozwalającemu skórze na oddychanie, nie powodują nadmiernego pocenia się. Modele specjalnie przystosowane są do jazdy nan nartach, czy snowboardzie przez specjalny krój, w którym tylna część kurtki jest nieco dłuższa od przedniej.
  Ceny zaczynają się od blisko 300 zł i ciężko określić ich górną granicę, ale na pewno pojawiają się kurtki oscylujące w cenie 700 zł.
  Jeśli chodzi o spodnie przeznaczane do jazdy na śniegu, to obecnią najpopularniejsze są spodnie membranowe, z wyszczególnionymi wskaźnikami przemakalności i przepuszczalności powietrza. Odchodzi się już od wcześniej bardzo popularnych spodni piankowych. Koszt to od 160 zł za standardowe parametry do 400 zł. Niemniej jednak za najlepszy klasy sprzęt możemy zapłacić nawet 1000 zł.
  Niezbędnym elementem są rękawice, strzegące nas przed kontuzjami dłoni spowodowanych otarciami, upadkami (niektóre posiadają specjalne usztywniacze nadgarstków i palców - wykorzystywane głównie do jazdy na desce) i nieprzyjemnym uczuciem śniegu przedostającego się pod kurtkę. Ważna jest klasa ścieralności takiego sprzętu, gdyż w przypadku częstego ocieranią dłonią o podłoże podczas jazdy, możemy przewidzieć jak długo materiał będzie odporny na takie obciążenia.

  Snowboard

  Deska


  Kolejnym elementem zakupu jest ustalenie celów, w jakich sprzęt snowboardowy będzie wykorzystywany. Taka rozmowa ze sprzedawcą trwa niekiedy około 10 minut. W związku z wieloma odmianami tej dyscypliny, poszczególne produkty wykonywane są w sposób odbiegający od przyjętych standardów, zmienia się materiał i skala umiejętności potrzebnych do prawidłowego użytkowania.
  Nie ma więc sensu kupować sprzęt za tysiące złotych, kiedy nie będziemy mogli dobrze wykorzystać wszystkich możliwości deski. Co więcej, na modelach najbardziej zaawansowanych nie nauczymy się jeździć, gdyż konieczne są podstawy do przechodzenia w coraz wyższe partie cenowe. Kiedy już uda nam się dobrać odpowiednią klasę sprzętu, stajemy na wadze i w ten sposób ustalamy przedział obciążeń, jakie będą nakładane na snowboard. Nie jest prawdą, iż sprzęt dobiera się względem wzrostu, gdyż może się okazać, że nie jest on odpowiednio przystosowany do wagi naszego ciała. Nikt nie powiedział, że wszystkie osoby wzrostu 170 cm, muszą ważyć tyle samo.
  Jakie są zatem konkretne różnice? Deski dla początkujących są znacznie mniejszej twardości, mają specjalnie taliowany kształt, który ułatwia naukę skrętów, a przede wszystkim, mówi się o tzw. wybaczaniu błędów, czyli po popełnieniu jakiegoś technicznego “przewinienia”, jesteśmy w stanie powrócić na dobry kierunek jazdy, który nie musi zakończyć się upadkiem. Koszt takiej deski, ze średniej półki dobrej firmy to od 450 zł do 750 zł zł, natomiast jeśli mamy pieniądze i możemy sobie pozwolić, na nieco większy wydatek, to za sprzęt, który pozwoli jeszcze szybciej uporać się z podstawami i przejść do kategorii średnio-zaawansowanej, musimy poświęcić około 1000 zł za samą deskę.
  Dostępne w kilku punktach są również używane deski snowboardowe, których ceny w zależności od stopnia zużycia, w komplecie razem z wiązaniami, to średnio koszt 500 zł.

  Buty i wiązania

  Kolejnym etapem jest dobór wiązań i butów. Podobnie jak poprzednio, dobiera się je w zależności od ogólnej klasy sprzętu. Przy wyborze drogiego wariantu, wiązania zaopatrzone są w takie dodatki jak “pedał” gazu i stopu, które pozwalają odpowiednio przenosić obciążenia, aby móc płynnie kontrolować szybkość ślizgu. Analogicznie jest z butami. Te mogą być bardzo miękkie, z zainstowanymi specjalnymi punktorami, które przenoszą na stopy wszelkie drgania z deski, dzięki czemu, czujemy dokładnie zmiany na trasie. Koszty to od 200 zł do 350 zł. Oczywiście nie ma ograniczeń cenowych, bo na specjalne żądanie klienta niektóre firmy wykonują obuwie całkowicie dopasowane do wymagań. Wiązania natomiast to przedział od 150 do 300 zł.

  Ochraniacze

  Dla każdego kto planuje uczyć się jeździć, bądź już rozpoczął taką zabawę, bardzo istotne i pomocne mogą okazać się wszelkie ochraniacze, zabezpieczające nasze ciało przed potłuczeniami i innymi mało przyjymnymi kontuzjami. Podstawowym wyposażeniem jest ochraniacz na okolice bioder, pośladków i ud. Dzięki odpowiednim materiałom, łącznie z ocieplaczami, nawet bardzo liczne upadki, połączone z długim leżeniem na śniegu, nie spowodują takich uszkodzeń jak siniaki, czy bardzo mocne potłuczenia. Ocena przydatności i wysokości ceny, wynoszącej 450 zł, jest zależna od tego, jak podchodzimy do tych elementów nauki jazdy. Dla wyczynowców stworzony został tzw żółwik, który chroni przed urazami kręgosłupa, pokrywając go od odcinka krzyżowego, aż po kark. Istotny element szczególnie przy ewolucjach na rurach i elementach freestyle'u. Zauważa się również bardzo duży popyt na kaski, które zapobiegają licznym urazom głowy. Koszty nie są wysokie, natomiast korzyści wynikające z jego używania wręcz nieocenione. Nie jest prawdą, że takie wyposażenie powinno mieć tylko dziecko. Na szczęście mit ten upada i powoli narciarze i snowboardziści zaczynają rozumieć jak ważne jest bezpieczeństwo na stoku.

  Narty

  "Boazeria"

  Przy zakupie nart procedura wygląda mniej więcej podobnie. Najważniejsze jest ustalenie przeznaczenia sprzętu, zarówno na obecną chwilę, jak również na przyszłość. Klasa twardości, w której wyższy numer oznacza bardziej profesjonalne przeznaczenie, określa zakres umiejętności koniecznych do dobrego wykorzystania danego modelu. Nie ma sensu kupować drogiego sprzętu, dla osób bardzo zaawansowanych, kiedy wiemy, że nie jesteśmy na tak dobrym poziomie przygotowania sportowego.
  Obecnie w sklepach spotyka się już tylko, albo prawie tylko narty carvingowe lub półcarvingowe, większość wyposażona już w wiązania narciarskie.
  Natomiast wszystkie przeznaczone są do jazdy w każdym stylu, co przyczynia się do dużej uniwersalności sprzętu. Spotkać się można z określeniem tego typu modeli jako narty slalomowe, przeznaczone do jazdy w bardzo różnych warunkach na stoku. Różnica w wielkości wytaliowania narty określa wielkość promienia skrętu danego modelu, co jest bardzo istotne przy bardzo krętych trasach narciarskich.
  Przedziały cenowe sprzętu narciarskiego za komplet nart i wiązań miękkich dla początkujących, rozpoczynają się mniej więcej od 200-1500 zł. Jeśli ktoś nieco lepiej radzi sobie z jazdą na nartach, to klasa twardości powinna być w granicach od 5-8, w zależności od sposobu i dynamiki jazdy. Osoba dobrze jeżdżąca nie musi wcale potrzebować twardych nart, ze względu na mniejsze prędkości i agresywności zjazdu.
  Dobór uzależniony jest również od wagi człowieka, który ma zamiar zaopatrzyć się w nowy sprzęt. Średnia półka modeli dla średnio-zaawansowanych to koszt od 450 – 1800 zł. Bardzo ważne jest podkreślenie, iż wszystkie te modele są modelami katalogowymi, czyli zdecydowanie różnią się od tych, dostępnych w dużych sieciach hipermarketów.

  Najbardziej wprawieni w szusowanie nie tylko po wyznaczonych szlakach, muszą poświęcić na zakupy zdecydowanie większe środki, niż początkujący. Ceny w zależności od modelu i ewentualnych koncesji FIS, dzięki czemu można brać udział w profesjonalnych wyścigach. Takie modele przeważnie nie posiadają w zestawie wiązań. Te są dobierane indywidualne, w zależności od przeznaczenia (około 1000 zł).
  Warto rozpatrzeć możliwość zakupu używanych “desek”, których cena w zależności od stanu w jakim zostały pozostawione przez poprzedniego właściciela. Zdaża się, że napotkać można niemal nowe modele, używane tylko przez rok, a później zamienione na te, z aktualnej serii. Co ciekawe ceny spadają niekiedy nawet o połowę, a dokładając do tego, że przeważnie są stosowane przez bardzo dobrych narciarzy, to ich poziom wyeksploatowania jest bardzo niewielki. Generalnie używki wahają się w granicach od 100-400 zł.

  Buty

  Dostosowane klasowo buty narciarskie odpowiednio miękkie i wygodne, nie wymuszają specjalnej sylwetki narciarza, co zdecydowanie ułatwia naukę i zwiększa komfort jazdy. Cena tego elementu wyposażenia to mniej więcej 200-900 zł, za modele dla początkujących, ale uznanych firm. Buty używane to koszt jedynie 60 zł, a górna granica cenowa zamyka się na kwocie 200 zł.
  Dodatki i bezpieczeństwo

  Analogicznie do sytuacji ze snowboardem większość zarówno początkujących, jak i tych, którzy już lepiej radzą sobie na nartostradach, zaczynają dbać o swoje bezpieczeństwo, kupując przede wszystkim kaski, które zapobiegają urazom związanym z upadkami i zderzeniami z innymi użytkownikami stoku. Rzadko obecnie spotyka się innego rodzaju akcesoria ochronne przeznaczone dla narciarzy. Dodatkowym wyposażeniem mogą być specjalne pokrowce, spinki, okulary, gogle i kijki, generalnie proste. W zależności od tego czy chcemy mieć kije nowe czy używane, musimy na nie poświęcic od 40-70 zł.


  Gdzie wybrać się na zakupy?


  Postanowiliśmy stworzyć niewielką listę firm, które w naszym mieście świadczą usługi serwisu lub sprzedaży nowych i używanych akcesoriów do zimowego szaleństwa.


  Lech Ski Sklep Narciarski


  Adres: ul. Braci Saków 20 B (koło bazy PKS), 33-100 Tarnów

  Wyświetl większą mapę

  Kontakt: TEL. 14 621-38-73; 605-102-566


  www.lechski.pl
  Serwis: TAK
  Sklep: TAK
  Komis: TAK
  Godziny otwarcia: Pn.-Pt. 10.00 - 19.00; Sob. 10.00 - 15.00
  Opis: Sprzedaż nowego i używanego sprzętu narciarskiego oraz snowboardów, akcesoria, narty biegowe, części. Serwis nart i snowboardów. Możliwość zakupu na raty, możliwość zapłaty kartą kredytową.


  Hit Sport

  Adres: ul. Garbarska 31A, 33-100 Tarnów
  Kontakt: Tel: 14 620 11 84; (0) 602 773 915
  Fax:14 6201184
  www.hitsport.tarnow.net.pl


  Raj Sport


  Adres: ul. Staszica 3 33-100 Tarnów
  Kontakt: Tel: (0-14) 626 44 70; (0) 502 720 326
  Fax: 14 626 44 70
  www.rajsport.tarnow.net.pl

  F.H.U PID


  Adres: ul. Towarowa 9, 33-100 Tarnów

  Kontakt: Tel/Fax: (0-14) 621-25-60, (0) 501-614-923

  www.narta.com.pl

  Komentarze...