Vitae Valor 2005 - sobotnie projekcje
access_time 2005-12-09 15:19:22
Klasyk kina śwaitowego "Grek Zorba" oraz polskie dzieło festiwalowe "Nienormalni". Dwie projekcje krótkometrażowe oraz spotkanie z reżyserem Jackiem Bławutem. Drugi dzień "Vitae Valor" zapowiada się interesująco.
 hspace=
%%br%%„Nienormalni” to polski film z 1990 roku, wyreżyserowany przez Jacka Bławuta. Jest to dokument opowiadający o upośledzonych umysłowo dzieciach. Fabuła filmu jest bardzo prosta- do ośrodka przybywa nauczyciel muzyki, jego zadaniem jest nauczenie dzieci gry na różnych instrumentach.. Jest to trudne zadanie, któremu nie łatwo będzie sprostać. Czy mu się to uda - zobaczmy sami… Projekcję poprzedzi film krótkometrażowy "Kraj urodzenia" w reżyserii Jacka Bławuta, który po projekcji swych filmów otrzyma Nagrodę  Artystyczną  festiwalu  "Vitae  Valor".

 hspace=
Kolejnym wyswietlonym filmem będzie krótkometraż Marcela Łozińskiego "Zderzenie czołowe" z 1975r. Po nim widzowie zobaczą "Greka Zorbę". Dramat Michaela Cacoyannisa opowiada o 30-sto letnim Basilu, powracającym wraz z rodziną na Kretę po nauce w brytyjskich szkołach. Główny bohater ma zamiar uruchomić odziedziczoną po ojcu kopalnię węgla brunatnego. W czasie drogi powrotnej spotyka Alexisa Zorbę, lubiącego zabawę Greka, który oferuje mu swoje usługi jako kucharz i górnik. Między zagubionym intelektualistą a prostolinijnym chłopem nawiązuje się niezwykła przyjaźń.A. Kuraś/Ł. Burnat

Fot. Sebastian Stelmach

Komentarze...