Vitae Valor 2005 - Dzień seniora
access_time 2005-12-11 17:36:46
„Vitae Valor” dla Seniora. Niedzielne festiwalowe południe poświęcone było tematyce starości. Po obejrzeniu trzech projekcji widzowie udali się do klubu studenckiego "Przepraszam" na dyskusję przy ciastku i kawie. Gościem specjalnym była redaktor miesięcznika „Więź” – Katarzyna Jabłońska.

%%br%%Dlaczego o starości? Bo przez współczesną kulturę przedstawiana jest jako coś poniżej ludzkiej godności. Dzisiejsze projekcje nie pokazały więc pięknych, młodych twarzy. Nie było też żadnej sensacji i niespodziewanych zwrotów akcji. „Vitae Valor” to przecież „wartość życia”. I tutaj było prawdziwe życie, tylko że w okresie swojej jesieni. Węgierska „Wyspa na Lądzie” i krótkometrażowe białoruskie „Żyjemy na krawędzi” pokazały szarą codzienność ludzi o pooranych zmarszczkami twarzach, nie zawsze kochanych czy potrzebnych. Przybliżyły widzom ten często pomijany, a nawet unikany temat.


Uczestnicy spotkania w klubie studenckim „Przepraszam” próbowali odpowiedzieć na pytania czym jest starość i kiedy się ona zaczyna. Ze względu na „niemodny” temat projekcje nie cieszyły się dużym odzewem publiczności. Tematyka, aczkolwiek trudna, jednak z pewnością efektowna. Ludzie, którzy przybyli wyszli usatysfakcjonowani i wzbogaceni o cenne doświadczenia duchowe. Bo starość – czy to po białoruski czy po polsku – dosięgnie przecież każdego z nas.

Agnieszka Cierpich
Komentarze...