Wigilia na Rynku
access_time 2005-12-14 00:58:17
Dwa dni przed wigilią przygotowywaną w naszych domach, na tarnowskim Rynku zostanie przygotowana WIGILIA dla mieszkańców. Będzie święty Mikołaj, śpiewaie kolęd, gorący poczęstunek, kolędnicy i spektakl Tarnowskiego Teatru. Wystąpią "Tarnowskie Franty" i "Świerczkowiacy".

Organizatorami WIgilii są - Wydział Kultury UMT, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowski Teatr, Targowiska Miejskie. Wigilia rozpocznie się 22 grudnia od godz.11.30. Wstęp wolny.

 

W programie:

 

11.30 - ŻYWA SZOPKA

12.00 - 13.30 - Spotkanie przedszkolaków z Świętym Mikołajem

14.00 -14.30 - Koncert kolęd kapeli „TARNOWSKIE FRANTY”

14.30 - 15.00 - Koncert kolęd kapeli „KUMOTRY”

14.00 - 15.00 - Poczęstunek Fundacji „KROMKA CHLEBA” - gorąca herbata i gorąca zupa

15.00 - Spotkanie z gośćmi i kolędnikami, rozdawanie sianka i „światełka pokoju”

15.30 -16.30 - Spektakl Tarnowskiego teatru „OPOWIEŚCI O WOLE I OŚLE” – Julek Superville w reżyserii Wojciecha Markiewicza z kolędami Jana Jakuba Należytego

16.40 - 17.10 - Koncert kolęd Zespołu pieśni i tańca „ŚWIERCZKOWIACY”

ok. 17.20 - Koncert kolęd ANDRZEJA RYBIŃSKIEGO

 

Andrzej Rybiński swoją karierę artystyczną rozpoczął w latach siedemdziesiątych. Na początku grał razem z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch w zespole "2 + 1". Potem aż do roku 1981 grał w zespole Andrzej i Eliza, wspólne granie z Elizą Grochowiecką, Zbigniewem Hołdysem i bratem Jerzym, zaowocowało m.in. przebojami Czas relaksu, Czeka na nas świat czy Sześć lat po ślubie. Od roku 1981 Andrzej Rybiński występuje solo, odnosząc sukces na festiwalu Opole'83 z piosenką Nie liczę godzin i lat, w tym samym czasie powstały również przeboje Nie płacz maleńka, Znajdę Cię, Za każdą cenę, które przez wiele tygodni gościły na listach przebojów.

 

Zespół pieśni i tańca "ŚWIERCZKOWIACY" - działa od czterdziestu lat. Jego historię tworzy przeszło 500 osób, sto miejsc w Polsce, gdzie odbyły się koncerty "Świerczkowiaków". Powstanie "Świerczkowiaków" ma głębokie korzenie. Już w 1959 r. w Domu Kultury przy Zakładach Azotowych działała kapela ludowa prowadzona przez Józefa Bryndala. Powołanie zespołu pieśni i tańca było inicjatywą Jerzego Szawicy, ówczesnego kierownika Domu Kultury Zakładów Azotowych oraz utalentowanego muzyka - Kazimierza Ożgi. Pierwsze spotkania i próby odbyły się jesienią 1962 r. Obecnie choreografem zespołu jest Wiesława Hazuka, chórmistrzem - Eugeniusz Sitko, zaś kierownikiem artystycznym i muzycznym - Andrzej Radzik. Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy" znany jest nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Koncertował m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Libii, Mołdawii, Turcji, Słowacji, Chorwacji, na Węgrzech, uczestniczył w wielu festiwalach zagranicznych.

 

Zespół "KUMOTRY"- rozpoczął swoją działalność zaraz po drugiej wojnie światowe. Jednak dopiero w 1957 roku przyjął swoja obecna nazwę występując w okresie Świąt Bożego Narodzenia jako zespół kolędniczy, a w pozostałe dni roku jako zespół folklorystyczny. W swoim repertuarze posiada wyszukane, zasłyszane i opracowane przyśpiewki regionu tarnowskiego. Zespół znany jest nie tylko w Tarnowie. Rokrocznie bierze udział w Korowodzie Kolędniczym w Krakowie oraz uczestniczy w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Brał udział w wielu festiwalach, przeglądach i konkursach, również międzynarodowych. Gościł także na antenie radia i telewizji. Zespół doczekał się opracowania, pt. "Kronika sercem pisana", pióra ks. Władysława Chodora. Obecnie Zespół liczy 16 osób, w wieku od 16 do 74 lat. Założycielem zespołu był Mieczysław Gibała. Obecnie Kierownikiem Zespołu jest Stanisław Przybyło.

 

Komentarze...