Propozycje filmowe Kina Millennium na Rok 2006...
access_time 2005-12-21 11:05:28
'Duma i Uprzedzenie', 'Manderlay', 'Monachium', 'Tylko mnie kochaj', 'Jarhead'...to tylko niektóre nowości jakie będziemy mogli obejrzeć w nowym roku 2006.

Oto prezentacja filmów, jakie zobaczymy już w najbliższym  miesiącu nowego roku 2006.

 

Manderlay ( Styczeń 2006)

Po wymierzeniu sprawiedliwości w miasteczku Dogville Grace wraz z ojcem oraz jego gangsterską świtą trafiają przypadkiem do Manderlay. Jest rok 1933, a ta plantacja gdzieś

pośrodku Alabamy, odgrodzona od świata żelazną kratą, jest miejscem, gdzie nadal kwitnie niewolnictwo. Pomimo tego, że zostało oficjalnie zniesione siedemdziesiąt lat wcześniej.

 

 

Reżyseria: Lars von Trier

Scenariusz: Lars von Trier

Obsada: Bryce Dallas Howard, Isaach de Bankole, Willem Dafoe, Danny Glover

Gatunek: Dramat

Czas trwania: 139 min.

 

Oto krótka charakterystyka niektórych  aktorów:

 

 

 =

Bryce Dallas Howard - Córka reżysera i aktora Rona Howarda oraz aktorki Cheryl Howard. Urodziła się 2 marca 1981r., Dallas, Teksas, USA. Ukończyła prestiżową Tisch School of Arts w Nowym Jorku. Zwróciła na siebie uwagę rolami w nowojorskich teatrach.

 

Zagrała między innymi Mariannę w 'Świętoszku' Moliera (Roundabout), Rosalindę w 'Jak wam się podoba' Williama Shakespeare’a (Public Theatre), Sally Platt w 'House/Garden' Alana Ayckbourna (Theater Club) oraz Emily w 'Naszym mieście' (Bay Street Theatre Festiwal). 'Osada' to była jej pierwsza większa

rola filmowa. W thrillerze partnerowała takim hollywoodzkim gwiazdom jak: William Hurt, Adrien Brody i Joaquin Phoenix

Swoją karierę z sukcesem kontynuowała, grając w drugiej części amerykańskiej trylogii Larsa von Triera 'Manderlay', którą zapoczątkował obraz 'Dogville'.

W filmie młoda aktorka, która zastąpiła Nicole Kidman, partnerowała takim sławom jak: Lauren Bacall, Chloe Sevigny, Danny Glover i Jeremy Davies.

 

 

 

 

 

 =

Willem Dafoe - Urodzony 22 lipca 1955r., Appleton, Wisconsin, USA. Druga połowa lat 90-tych to wielkie role Dafoe w 'Plutonie' Oliviera Stone'a (nominacja do Oscara) oraz 'Ostatnim kuszeniu Chrystusa' Martina Scorsese. Od tego momentu grywał głownie role heroicznych bohaterów, takich jak agent FBI w 'Missisipi

w ogniu' czy uwięziony przez nazistów bokser w 'Triumfie ducha'. Do swego mroczniejszego wcielenia wrócił na początku lat 90-tych w 'Beksie' i 'Dzikości serca' gdzie zagrał lubieżnego bandytę.

 

Oglądaliśmy go w nagrodzonym 9 Oscarami 'Angielskim pacjencie', 'Speed 2: Wyścig z czasem', 'Lulu na moście'. Zadebiutował w 'The Loveless', następnie wystąpił m.in. w filmach: 'Zagadka nieśmiertelności', 'Streets of Fire' (video: 'Ulice ognia'), 'Żyć i umrzeć w Los Angeles', 'Sidła miłości', 'White Sands' (video: 'Białe piaski'), 'Born on the Fourth of July' (video, TVP: 'Urodzony 4 lipca') Olivera Stone'a, 'Light Sleeper', 'Stan zagrożenia', 'Tom and Viv' (jako Thomas Stearns Elliott) oraz zrealizowanym w Polsce 'Triumph of the Spirit' (video, TVP: 'Tryumf woli').

 

 

Występuje także na scenie, m.in. we 'Włochatej małpie' Eugene'a O'Neilla. Inne jego filmy to: 'Prywatne piekło', 'New Rose Hotel', 'eXistenZ', 'Bullfighter', 'Święci z Bostonu', 'American Psycho', 'Gniazdo os', 'Cień wampira' (nominacja do Oscara), 'Skrawki Boga' (także kręcony w Polsce), 'Auto Focus' oraz w wielkim przeboju 'Spider-Manie'

(gdzie zagrał głównego przeciwnika tytułowego bohatera).

 

 

 

 =

Danny Glover - Ur. 22 lipca 1947., San Francisco, Kalifornia, USA. Osiągnął międzynarodowy sukces dzięki komediowo-dramatycznej kreacji Rogera Murtaugh w serii filmów 'Zabójcza broń' zainicjowanej w 1987. Od tego czasu grywał różne role zarówno w kinie, jak i telewizji, demonstrując liczne walory aktorskiego kunsztu.

 

Pochodzący z San Francisco kształcił się w Black Actor’s Workshop w American Conservatory Theater. Występował wówczas w wielu przedstawieniach teatralnych, w tym 'The Island, Makbet' w Los Angeles Actors Theater, oraz 'Sizwe Banzi is Dead' w Eureka Theater. Ogólną popularność przyniósł dopiero udział w nowojorskiej produkcji sztuki Athola Fugarda 'Master Harold....and the Boys'.

 

Wcześniejsze kreacje Glovera to 'Kolor purpur', 'Ucieczka z Alcatraz', 'Chu Chu and the Philly Flash', 'Iceman', 'Miejscu w sercu' (Places in the Heart). W kilka lat później Glover zagrał wspólnie z partnerem z 'Zabójczej broni', Joe Pescim w 'Gone Fishin’g', oraz wystąpił i był jednym z producentów w Buffalo Soldiers.

 

Glover ukończył właśnie pracę nad filmem 'Beloved', będącym adaptacją powieści Toni Morrison, gdzie towarzyszy mu Oprah Winfrey. Danny Glover został poproszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do przystąpienia do programu Ambasadorów Dobrej Woli.

 

 

 

Duma i Uprzedzenie (Styczeń 2006)

Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Sprawa jest paląca, gdyż cały rodzinny majątek ma wkrótce przejść w ręce antypatycznego kuzyna, pana Collinsa. Początkowo wszystko układa się po myśli pani Bennet. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodszą siostrę, Elżbietę....

 

 

Reżyseria: Joe Wright

Scenariusz: Lee Hall, Deborah Moggach ( na podstawie powieści Jane Austen )

Obsada: Keira Knightley, Matthew MacFadyen

Czas trwania: 127 min.

 

 

 =

Keira Knightley - ur. 15 marca 1985 Teddington, Middlesex, Wielka Brytania. Gra od 6 roku życia. Zajęła pierwsze miejsce na ogłoszonej przez magazyn 'Entertainment Weekly' liście najbardziej obiecujących gwiazd filmowych Hollywood 2003 roku. Międzynarodową sławę zawdzięcza udziałowi w filmie 'Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły' (2003) Gore Verbinskiego. W 2005 roku Keira po raz drugi zagrała Elizabeth Swann, w kolejnej części 'Piratów z Karaibów'.

 

Walczyła o rolę w futurystycznym thrillerze 'The Jacket' (2005). W tym celu nauczyła się prowadzić samochód i mówić z amerykańskim akcentem. Reżyser John Maybury ('Love is the Devil: Szkic do portretu Francisa Bacona') nie był zachwycony rodaczką, mimo to Knightley wcieliła się w rolę kobiety, która pomaga bohaterowi filmu (Adrien Brody) odkryć prawdę o popełnionym morderstwie.

 

W 2005 roku zagrała także Elizabeth Bennet w ekranizacji powieści Jane Austin 'Duma i uprzedzenie', wyreżyserowanej przez Joe Wrighta. Była również tytułową modelką i łowcą nagród w opartym na faktach thrillerze Tony’ego Scotta 'Domino' (2005).

 

 

 

 

Jarhead (Styczeń 2006)

Latem 1990 roku, 20-letni Anthony Swofford, w trzecim pokoleniu rekrut, został wysłany na pustynię w Arabii Saudyjskiej, aby walczyć w pierwszej wojnie w Zatoce. Widzimy wojnę z punktu widzenia podekscytowanych, ale jednocześnie przerażonych możliwością rozpoczęcia prawdziwej walki rekrutów - młodych mężczyzn, którzy nagle znaleźli się na obcym terenie i szukają rozrywki grając w piłkę nożną w maskach przeciwgazowych, czekając na paczki z listami i pismami porno, kibicując walkom skorpionów i upijając się w czasie pierwszego Bożego Narodzenia spędzanego z daleka od rodziny...

 

 

Reżyseria: Sam Mendes

Scenariusz: William Wisher Jr. ( na podstawie powieści Anthony'ego Swofforda )

Obsada: Jamie Foxx, Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Peter Sarsgaard

Gatunek: dramat

Czas trwania: 120 min.

 

 

 =

Jamie Foxx - Urodził się 13 grudnia 1967 r., w 1996 roku w telewizji została zaprezentowana jego autorska seria komediowa 'The Jamie Foxx Show', która stała się jednym z najpopularniejszych programów sieci WB. W czasie pięciu lat emisji programu, Foxx zdobył nagrodę NAACP Image oraz trzy nominacje do tej nagrody przyznawanej w kategorii Najlepszego Aktora w Serii Komediowej.

 

Foxx rozpoczynał karierę jako występujący w klubach komik i aktor komediowy. We wczesnych latach 90-tych, regularnie pojawiał się w komediowej serii TV 'In Living Color'. Występował tam u boku Keenana Ivory Wayansa, Damona Wayansa i Jima Carreya. 

 

2002 roku, Foxx zrealizował swój pierwszy program komediowy prezentowany na kanale HBO - 'Jamie Foxx: I Might Need Some Security'. Miał także okazję do prowadzenia popularnego programu TV Saturday Night Live – sezon 2001-02.

 

Jamie Foxx wystąpił w 2004 roku u boku Toma Cruise w thrillerze Michaela Manna 'Zakładnik' (Collateral), jednak prawdziwy rozgłos przyniosła mu rola Raya Charlesa w biograficznym filmie o tym słynnym muzyku (otrzymał za nią m.in. Złoty Glob i Oscara). Nowe filmy z udziałem tego aktora to 'Stealth' w reżyserii Roba Cohena oraz 'Jarhead'.

Inne filmy z jego udziałem to 'Redemption', komedia romantyczna 'Breakin’ All the Rules', a także 'Ali' z Willem Smithem w roli głównej, 'Przynęta', 'Jak pies z kotem' i 'Wielka biała pięść' (The Great White Hype).

 

 

 =

Jake Gyllenhaal - ur. 19 grudnia 1980 r. Pierwszą swoją dojrzałą i samodzielną kreację Jake stworzył w 1999 r., kiedy to wcielił się w konstruktora rakiet kosmicznych, Homera Hickmana, w dramacie biograficznym 'Dosięgnąć kosmosu' Joe Johnstona. Uzyskał nominacje do statuetek Young Artist Award oraz YoungStar Award. Był to dopiero początek sukcesów.

 

Rozpoczął studia na Columbia University oraz postanowił rozwinąć swój warsztat i stanąć przed żywą publicznością. Po powrocie do USA aktor dołączył do obsady zauważonej na festiwalach w Deauville oraz Gijón słodko-gorzkiej komedii 'Lovely & Amazing' (2001) Nicole Holofcener o relacjach w pewnej rodzinie. Rok później pojawił się natomiast w docenionej na Sundance Film Festival satyrze 'The Good Girl' (2002) Anistonuela Arteta o młodym mężczyźnie, który romansuje z zamężną kobietą (Jennifer Aniston).

 

Nie zabrakło go także u boku Dustina Hoffmana i Susan Sarandon w osadzonym w Nowej Anglii lat 70. XX wieku dramacie 'Mila księżycowego światła' (2002) Brada Silberlinga o konfrontacji życia i śmierci. W 2004 r. Jake postanowił spróbować swoich sił w superprodukcji o katastrofalnych skutkach efektu cieplarnianego – 'Pojutrze' Rolanda Emmericha. Wreszcie, w wzmocnieniu pozycji w Hollywood, pomogły mu propozycje od twórców tej miary, co Ang Lee ('Brokeback Mountain'), Sam Mendes ('Jarhead'), czy John Madden ('Proof' według sztuki nagrodzonej Pulitzerem).

 

 

 =
Chris Cooper - Aktorstwa uczył się na Uniwersytecie Missouri. Zadebiutował na Broadwayu w 1980 roku i przez siedem następnych lat był przede wszystkim aktorem teatralnym. W kinie zadebiutował dopiero w 1987 roku rolą w filmie 'Matewan' Johna Saylesa. Z reżyserem tym spotykał się jeszcze dwukrotnie w filmach 'City of Hope' i 'Lone Star'.

 

Cooper szybko ugruntował swoją pozycję jednego z ciekawszych specjalistów od ról drugoplanowych. Pojawiał się min. w obsadzie takich filmów, jak 'Czas zabijania' Joela Schumahera na podstawie powieści Johna Grishama, czy 'Zaklinacz koni' Roberta Redforda.

 

Prawdziwym sukcesem okazał się jednak występ w 'American Beauty' Sama Mendesa. Po sukcesie w tym filme Cooper pojawił się m.in. w 'Ja, Irena i ja', 'Patriocie' czy ostatnio w 'Tożsamości Bourne'a'. Za rolę w 'Adaptacji' otrzymał Oscara.

 

 

 

Ukryte (Styczeń 2006)

Georges jest prezenterem telewizyjnym, który pewnego dnia otrzymuje tajemniczą paczkę z kasetą wideo. Na taśmie ktoś zarejestrował momenty z życia jego i jego rodziny. Z czasem nagrywane na kasetach filmy stają się coraz bardziej intymne. Georges postanawia pójść na policję, jednak ta odmawia pomocy. Mężczyzna zaczyna domyślać się, że autorem tajemniczych filmów może być człowiek, którego skrzywdził wiele lat wcześniej.

 

 

Reżyseria: Michael Haneke

Scenariusz: Michael Haneke

Obsada: Juliette Binoche, Daniel Auteuil

Gatunek: dramat

Czas trwania: 114 min.

 

 

 =

Juliette Binoche - Urodzona 9 marca 1964 r., Paryż, Francja. Jej babka była Polką, lecz sama Juliette jest rodowitą paryżanką. Pierwsze aktorskie kroki stawiała na scenie teatrzyku prowadzonego przez matkę, nauczycielkę francuskiego. W liceum próbowała reżyserii. Jest absolwentką paryskiego Conservatoire.

 

Stworzyła postać kobiety kruchej, delikatnej a jednocześnie energicznej i silnej wewnętrznie. Jako 23-latka Binoche po raz pierwszy zwróciła uwagę krytyków na całym świecie, po tym jak pojawiła się w filmie 'Nieznośna lekkość bytu' w 1988 roku.

 

Wśród jej najbardziej znaczących ról filmowych znajdują się nagrodzona Oscarem rola drugoplanowa w 'Angielskim pacjencie', nagrodzona Cezarem i na festiwalu w Wenecji rola w filmie 'Trzy kolory: Niebieski' Krzysztofa Kieślowskiego oraz nominowana do Złotego Globu kreacja w filmie 'Chocolat'.

 

Inne jej role filmowe to: 'Code inconnu', 'Wdowa Świętego Piotra', 'Kanapa w Nowym Jorku', 'Wichrowe wzgórza', 'Les Amants du Pont-Neuf', 'Huzar na dachu', 'Skaza'

 

 

 

 

A oto nowości filmowe na miesiąc Luty 2006...

 

Monachium ( Styczeń - Luty 2006 )

 

Olimpiada w Monachium w 1972 roku miała przejść do historii jako wydarzenie wyjątkowe. Jeszcze żadnej olimpiady nie przygotowano z takim rozmachem. Liczba uczestników była gigantyczna - w 195 konkurencjach w 21 dyscyplinach wystartowało 7121 sportowców ze 121 krajów. Z okazji igrzysk zbudowano olbrzymi, supernowoczesny stadion na 80 000 miejsc, pływalnie, tor kolarski i wiele innych obiektów. Olimpiadę 1972 r. świat miał zapamiętać bardzo długo. I zapamiętał z bardzo tragicznych wydarzeń. Członkowie palestyńskiej organizacji terrorystycznej Czarny Wrzesień wdarli się do pomieszczeń zajmowanych przez ekipę Izraelczyków. Tragedia zakończyła się śmiercią 18 osób...

 

 

Tylko mnie Kochaj ( Luty - Walentynki 2006 ) 

 

Michał, współwłaściciel firmy architektonicznej prowadzi poukładane i pozbawione większych emocji życie. Pozostaje w luźnym związku z Agatą - współwłaścicielką firmy. Pewnego dnia do mieszkania Michała puka siedmioletnia dziewczynka, Michalina. Życie Michała staje na głowie - nie tylko z powodu Michaliny... Nie jest to jedyna osoba, która wkrada się do jego serca...W komedii romantycznej występują: Maciej Zakościelny, Agnieszka Grochowska.

 

 

Brokeback Mountain ( Luty 2006 )

 

Ennis Del Mar i Jack Twist poznają się w kolejce po zatrudnienie u ranczera Joe Acquirre. Świat, który znają, podlega stałym zmianom, ale ich codzienność wypełnia monotonia.

Wszystko w ich życiu zostało już ustalone - mają znaleźć stałe zajęcie, ożenić się i założyć rodzinę. Obu prześladuje jednak pragnienie czegoś, co trudno im nawet określić. Gdy Acquirre wysyła ich do wypasania owiec na majestatyczną Brokeback Mountain, zawiązuje się między nimi przyjaźń, a później głęboka zażyłość.

 

 

Dowód ( Luty 2006 )

 

Genialny chicagowski matematyk Robert popada w obłęd. Jego córka Catherine, także uzdolniona matematyczka, rzuca studia i postanawia zająć się chorym ojcem. Po czterech latach Robert umiera. Z Nowego Jorku na pogrzeb ojca przyjeżdża starsza córka, Claire. Chce sprzedać dom, a siostrę, która podobnie jak ojciec zaczyna popadać w szaleństwo, sprowadzić do siebie. W dramacie występują m.in. Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins, Hope Davis....

 

 

 

 

%%br%% 

C.Ch

 

 

Komentarze...