Ubywa ciągle pielęgniarek
access_time 2005-12-21 02:42:32
W ostatnich latach z Polski do pracy za granicą wyjeżdżają tysiące pielęgniarek. Nie tylko te, które dotychczas były na bezrobociu. W szpitalach na Pomorzu już zaczyna ich brakować. Trwają tam starania, by na nowo pozyskać średni personel. W regionie tarnowskim nie ma takiej sytuacji, ale również jest w przyszłości możliwa. Czy wtedy na powrót powstaną licea medyczne?

-Na razie o tym nie myślimy, w ogóle brak takich przesłanek - mówi Alicja Pawlik, dyrektorka Zespołu Szkół Medycznych w Tarnowie. - Od trzech lat nie ma u nas naboru do klas pielęgniarskich.

 

Z dawnego tarnowskiego "medyka", w którym funkcjonuje liceum ogólnokształcące, pozostała jednak nie tylko nazwa. Kształci się tu przyszłych ratowników medycznych (40 słuchaczy), bogata jest też oferta nauki zawodów zbliżonych do medycznych - na poziomie policealnym - takich jak: higienistka stomatologiczna, analityk medyczny, masażysta, opiekunka DPS, opiekunka środowiskowa i inne.

 

- Odtworzenie kształcenia pielęgniarek byłoby dzisiaj trudne - twierdzi pani dyrektor. - Rozproszeniu uległa przede wszystkim kadra. Część, zagrożona utratą pracy, odeszła na wcześniejszą emeryturę, inni przeszli do pracy w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, niektórzy robią tam doktoraty.

 

W PWSZ w Tarnowie można uzyskać tytuł licencjata z zakresu pielęgniarstwa.

 

(ziob)

 

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

 

Komentarze...