Nepal w fotografii
access_time 2006-04-11 09:09:16
Jeszcze tylko do jutra można obejrzeć wystawę Grzegorza Smołońskiego "Nepal" w Tarnowskim Centrum Kultury w ramach "Wypraw Geograficznych". Wielka wystawa fotografii "NEPAL" to opowieść o życiu ludzi z odległych i egzotycznych dla nas Europejczyków zakątków świata, opowieść o ludziach zwykłych, choć w jakiś sposób magicznych i dumnych jak góry, które strzegą ich miast i osad. Niezwykła kolorystyka, niecodzienne pejzaże przeniosą nas w miejsca trudnodostępne, choć przecież osiągalne.

Na ekspozycje składa się 50 artystycznych zdjęć wykonanych podczas podróży Grzegorz Smołońskiego – autora wystawy, do centralnej  hspace=części Nepalu jesienią 2004 roku. Fotogramy przedstawiają przede wszystkim codzienność jego mieszkańców, symbolikę i obrzędy buddyjskie oraz malowniczy krajobraz. Wśród wyselekcjonowanych prac zobaczyć można m.in. szczyty Annapurny, Rybi Ogon - świętą górę, na którą nikt nie odważył się wspiąć - posągi małpiego bóstwa Hanumana oraz White Bhairav w Kathmandu, miasta Pokhara, Bakhtapur, zdjęcia Sadhu - czyli świętych ludzi, którzy wyrzekli się wszelkich dóbr materialnych by oddać się praktyce religijnej - plac Kathe Simbhu w centrum Kathmandu, na którym zbudowano replikę słynnej stupy Swayabhunath, złotą bramę do pałacu 55-ciu okien pochodzącą z XIII wieku i uważaną za najcenniejszy klejnot w całym królestwie Nepalu.


GRZEGORZ SMOŁOŃSKI – rocznik 1973. Tarnowianin z urodzenia, Oxfordczyk z wyboru. Fotograf z zawodu, muzyk z zamiłowania. Od sześciu lat za granicą, ściśle związany z University Of Oxford. Fotografuje od końca lat 90-tych. Współpracuje z agencjami If Images, The Image File. W 2003 roku starając się o tytuł licencjata w Brytyjskim Instytucie Fotografii Profesjonalnej (British Institute Of  Professional Photography)  przedstawił prace, które uzyskały aprobatę jurorów  i przyznano mu członkostwo tytularne BIPP (stopień wyższy od licencjatu). Rok później został finalistą Acorn Scholarship oraz otrzymał cztery wyróżnienia w konkursie British Professional Photography Awards 2004 (za „nadzwyczajna oryginalność i techniczną perfekcję”). Najczęściej fotografuje architekturę, ludzi, sztukę nowoczesną. Wykonuje też portrety oraz zdjęcia i zlecenia komercyjne. Publikowany m.in. w „Professional Photographer”. Jego prace zostały wykorzystane m.in. w międzynarodowej kampanii reklamowej Uniwersytetu w Oxfordzie. Swoją profesję łączy też z pasją, jaką jest muzyka. Na swoim koncie ma m.in. sesje zdjęciowe grupy Vader do albumu "The Beast" (zdjęcia obiegły w ramach promocji płyty cały świat i znajdowały się na okładkach kilku magazynów muzycznych) czy Wu-Hae.

Organizatorzy zapraszają do oglądnięcia przepięknych zdjęć, dzięki którym każdy będzie mógł poznać codzienne życie mieszkańców Nepalu oraz poczuć klimat środkowej części Himalajów, co ułatwią towarzyszące ekspozycji specjalnie przygotowane zapachy i muzyka.

 

Nepal - państwo położone w południowej Azji, w środkowych Himalajach. Graniczy na północy z Chinami, na południu z Indiami. Powierzchnia 140,8 tys. km2. Stolica: Katmandu. Język urzędowy: nepalski , ludność - 27,7 mln mieszkańców, średnia gęstość zaludnienia: 188 osób/km2, Analfabetyzm: 55%, skład etniczny: Nepalczycy (58,4%), Biharczycy (18,7%), Tharu (3,6%), Tewar (3%). Religia: hinduiści (90%), buddyści (5%), muzułmanie (3%), dżiniści (0,1%). Średnia długość życia: mężczyźni 60 lat, kobiety 59 lat.

 

W czasach najdawniejszych obszary dzisiejszego Nepalu zamieszkiwały plemiona indyjskie i tybetańskie. Od III w. p.n.e. królestwem Nepalu władali królowie pochodzący się z Indii, od 1792 Nepal został zmuszony do stałych danin na rzecz Chin, a na początku XIX w. Brytyjczycy ustanowili w Nepalu swego rezydenta, co w praktyce oznaczało uzależnienie kraju od Wielkiej Brytanii. W 1923 Nepal formalnie uzyskał niepodległość, jednakże nadal Londyn utrzymał decydujące wpływy na politykę kraju. W 1955 Nepal został członkiem ONZ. Od początku lat 70 zaznaczała się stopniowa liberalizacja życia politycznego, Nepal otworzył swe granice, także dla turystów. Próbę pełnego, politycznego rozwiązania problemów wewnętrznych przyniosły dopiero lata 90.

 

W 2002r. Stany Zjednoczone udzieliły władzom Nepalu finansowego wsparcia przeznaczonego na ostateczne pokonanie przeciwników monarchii. W 2003 strona rządowa podpisała zawieszenie broni z maoistowską partyzantką, rozpoczęto również rozmowy pokojowe mające zakończyć wojnę domową, które jednak załamały się. Od początku trwania konfliktu zginęło w nim ponad 11 tys. osób. W 2005 król Gyanendra zdymisjonował rząd i objął władzę absolutną. Obecnie

 

Nepal to dziedziczna monarchia konstytucyjna, model parlamentarny, ale standardy demokracji nie są do końca respektowane. Nepal jest krajem rolniczym, nie posiada dużych zasobów naturalnych, jedynie niewielkie złoża węgla kamiennego, rudy miedzi i żelaza. Przemysł ma znaczenie lokalne. Intensywnie rozwijającym się działem gospodarki jest turystyka.

 

Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 22 marca o godzinie 18.00 w TCK . Wystawa czynna będzie codziennie od 23 marca do 12 kwietnia w godzinach od 10 do 18.

 

Bilety w cenie: 3 zł (normalne) oraz 2 zł (ulgowe) do nabycia w kasie - Biurze Obsługi TCK, Rynek 5. Wszelkich dodatkowych informacji udziela oraz zgłoszenia przyjmuje Dział Imprez TCK – tel. 014 621 05 29, 014 621 57 50 – wew. 122; e-mail: anna@tck.pl

 

Więcej informacji o wystawie na stronach: www.tck.pl

Strona autora wystawy: www.photovibe.net

 

 

 

Komentarze...