Henryk Sienkiewicz „Janko muzykant” - Premiera w Teatrze
access_time 2006-04-06 09:10:56
„Janko muzykant” Polska prapremiera lalkowa, znanej noweli pisarza, który 100 lat temu w roku 1905 otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.
Autor scenografii, kostiumów i projektów lalek Janusz Pokrywka, wykorzystał autentyczne rzeźby ludowego artysty z Sędziszowa Kazimierza Czapki. Przedstawienie rozgrywa się na dwóch planach – w pracowni dziadka Bożydara (żywy plan) oraz plan z udziałem lalek – rzeźb, które animują aktorzy. Autor adaptacji - współpracujący już z Tarnowskim Teatrem, Antoni Mleczko opowiada historię młodego utalentowanego chłopca, który musi znaleźć swoje miejsce w świecie. W warstwie muzycznej ludowe piosenki przeplatają się z partiami Chóru niebiańskiego w wykonaniu uczniów Szkoły dla Niedowidzących i Niewidomych w Krakowie. „Janko muzykant” to druga z kolei premiera w ramach realizowanego wraz z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Tarnowa projektu Pogotowie Baśniowe. Kolejna premiera z tego cyklu; „O krasnoludkach i sierotce Marysi” wg Marii Konopnickiej zaplanowana jest na grudzień 2006 r.

Henryk Sienkiewicz "JANKO MUZYKANT"

adaptacja, muzyka i teksty piosenek: Antoni Mleczko
reżyseria: Bogusław Froń
scenografia: Janusz Pokrywka
lalki wg projektu scenografa: Kazimierz Czapka


obsada:
MARIUSZ  SZAFORZ   -  DZIADEK  BOŻYDAR ,  SKRZYPEK
ANNA  NOWICKA  - JANKO  MUZYKANT,SKRZYPCE (głos), BABA  (głos)
JOLANTA  JANUSZÓWNA   - MICHAŁ , NASTKA, LELEK-  NOCNY  PTAK
BOGUSŁAWA  PODSTOLAKA-KRAS -  MATKA  WALERIA, WOJTEK
JERZY  OGRODNICKI  -  STÓJKOWY  STACH, BASISTA
KATARZYNA  JĘDRZEJCZYK  -BABA  (animacja),  GĄSKA,  inspicjent,  sufler


Partie Chóralne w wykonaniu Dzieci ze Szkoły dla Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie pod dyr. pani Izabelli Szoty.

Premiera 8. kwietnia 2006 r.
godz.: 16.00 Mała  Scena

UWAGA!

KONCERT POD BATUTĄ TRZECH DYRYGENTÓW!!!

Tylko w dniu premiery, 8 kwietnia o godz.17,00 wszyscy chętni – utalentowani, rozmiłowani w muzyce, zainteresowani występem przed publicznością i zdeterminowani mogą przyjść do Tarnowskiego Teatru i wziąć udział w KONCERCIE TARNOWSKICH JANKÓW MUZYKANTÓW.
Swój udział zapowiedziała już młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, Szkoły Podstawowej Nr. 9 w Tarnowie. Zespół muzyczno – wokalny wystąpi pod batutą trzech dyrygentów: kompozytora Antoniego Mleczki,  dyrektora naczelnego i artystycznego Tarnowskiego Teatru Wojciecha Markiewicza i 12 – letniego Jakuba Krasa. Fotoreporter Tygodnika TEMI wykona fotografię, która zostanie opublikowana w najbliższym numerze Gazety.

KONKURS DLA NAJMŁODSZYCH DRAMATURGÓW – „MOIM ZDANIEM”.

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego i Redakcja Galicyjskiego Tygodnika Informacyjnego TEMI zapraszają uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w Konkursie Literackim na nową interpretację zakończenia bajki „Janko Muzykant”.
1.Organizatorzy oczekują na teksty opisujące własne zakończenie lektury„Janka Muzykanta” Henryka Sienkiewicza.
2.Tekst powinien mieścić się na maksymalnie dwóch stronach kartki maszynowej.
3.Jury Konkursu w swojej ocenie będzie brało pod uwagę pomysłowość, oryginalność i talent autorów.
4.Teksty należy nadsyłać na adres Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego,
33-100 Tarnów, ul. Mickiewicza 4, do dnia 29 maja 2006 roku.
5.Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas Dni Tarnowa.
W dniu 3 czerwca o godz.16.00, po spektaklu „Janka Muzykanta” - w Bastei przy schodach prowadzących od ul. Wałowej.
6.Organizatorzy zapewniają nagrody rzeczowe, bezpłatne karnety do Teatru i publikacje nagrodzonych utworów w Tygodniku TEMI oraz na stronach internetowych Teatru.

%%br%%
Komentarze...