Święto miasta rozpoczęte
access_time 2006-06-03 02:46:06
Pogoda pierwszego dnia Dni Tarnowa nie rozpieszczała mieszkańców. Zimno, mokro i nieprzyjemnie. Przed południem na Placu Kazimierza rozłożone zostały stragany, na Rynku odbyły się pierwsze koncerty, Wałowa tętniła życiem artystycznym, rycerze ścierali kopie i miecze, a w Sali Lustrzanej rozdano nagrody zasłużonym dla naszego miasta. Pogodny nastrój wprowadzały wszędzie pojawiające się mimy. Taki był pierwszy dzień święta naszego miasta...

Wieczorem w Sali Lustrzanej zebrali się tarnowianie, aby świętować z tymi, których wyróżniono. "Tarnów stał się miejscem  rozpoznawalnym, znaczącym  na mapie Polski. Tarnów stał się stolica sztuki przez duże "S" - powiedział Mieczysław Bień, prezydent miasta Tarnowa. Wystarczy wspomnieć Tarnowską Nagrodę Filmową, Talię, wystarczy wspomnieć Biuro Wystaw Artystycznych, chóry tarnowskie, Tarnowskie Centrum Kultury, biblioteki tarnowskie. Nie tylko kultura nas wyróżnia, ale też sport - żużel, judo, wspinaczka, a także rekreacja i oświata. Wszystkim tym, którzy się przyczynili do rozwoju naszego miasta serdecznie dziękuję" - pogratulował Mieczysław Bień.

 

Nagrody Miasta Tarnowa rozdane. Były to Dukaty Tarnowskie 2006 - wyróżnienia przyznawane osobom i organizacjom związanym z Tarnowem, osiągającym sukcesy w różnych dziedzinach życia, nagroda Przyjaciela Tarnowa - przyznawana przez Prezydenta Miasta Tarnowa dla osób wybitnych, związanych z naszym miastem, promujących go w Polsce i poza granicami i HERMY nagrody przyznawane artystom również przez Prezydenta Miasta Tarnowa za promocję Tarnowa.

 

Te ostatnie otrzymało cztery osoby. Odebrał ją Ryszard Horowitz - jeden z najwybitniejszych fotografików, prekursor cyfrowej obróbki obrazu. Jego wystawę można obejrzeć jeszcze przez kilka dni w Młynie Szancera. To rodem krakowianin, talentem świata obywatel, sercem Polak i tarnowianin. Nagrodzony został też Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta, aktor, producent i Marek Wojciech Druszcz dziennikarz, fotoreporter, artysta fotografik, od lat związany z najpopularniejszymi czasopismami m.in. Kultura, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, polityka, korespondent Agence France Press, Reuters i autor zdjęć publikowanych w Newsweek, New York Times.

 

Nagrodzono też Halszkę Wasilewską producenta programu "Kawa czy herbata?" Telewizji Polskiej S.A.. Dzięki jej pomocy i sympatii dla naszego miasta Polacy już trzykrotnie wypijali poranną kawę czy herbatę z Tarnowem w tle. Dostrzeżono i nagrodzono również Tomasza Golloba - "profesora żużla". Jego ambitna, waleczna, pełna poświęcenia i bardzo koleżeńska postawa na torze sprawia, że Tarnów kolejny raz współtworzy naszą Ekstraligę Żużlową.

 

Za Przyjaciela Tarnowa uznano - prof. Józefa Szajnę, prof. Kazimierza Brauna, tarnowski chór GOS.pl, Tadeusza Noska i Bogusława Wojtowicza. Wszyscy promowali nasze miasto w Polsce i za granicą.

 

Tarnowskie Dukaty 2006 otrzymali - Mieczysław Korczak (społecznik, Prezes Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów” żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i sympatyków w Połańcu), ks. Andrzej Zając i Alicja Miśtak (twórcy Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Cantores Tarnovienses"), Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier, Tarnowski Związek Brydża Sportowego, Mieczysław Gibała (kierownik Zespołu Folklorystyczno-Kolędniczego „KUMOTRY”, pasjonat i znawca polskiej sztuki ludowej) i Zespół Folklorystyczno-Kolędniczy „KUMOTRY w jubileuszu 50 - lecia oraz Andrzej Ciszek (za długoletnią promocję Miasta Tarnowa oraz za rozwój turystyki campingowej i caravaningu) i Tadeusz Wrześniak (wyróżniony nagrodą w podziękowaniu za pomoc dla tarnowskiego sportu).

 

Dla wszystkich zaśpiewał chór Gos.pl. A nasza Redakcja serdecznie gratuluje.

 

Zobacz fotorelacje z pierwszego dnia "Spotkań Kultur Tarnów 2006".

 

 

 

Komentarze...