Bardzo zimno w wielkiej płycie
access_time 2006-06-06 01:50:45
Do minionej soboty do krakowskiego MPEC-u dotarło 120 zleceń - od spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - w sprawie uruchomienia centralnego ogrzewania. W Tarnowie, do wczoraj rana, o włączenie c. o. nie zabiegał ani jeden odbiorca.

Ostatnio tak chłodne początki czerwca były w Tarnowie podobno ok. 30 lat temu. Wtedy mieszkania ogrzewano, teraz nie.

 

- Dziś o dostarczeniu ciepła decyduje wyłącznie odbiorca. My, jako przedsiębiorstwo, jesteśmy do tego technicznie przygotowani - mówi Krzysztof Rodak, prezes zarządu spółki MPEC w Tarnowie. - Do dzisiaj w tej sprawie rozmawiała z nami tylko Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ale decyzji nie podjęła.

 

Prezesa Rodaka dziwi taka sytuacja. - Jeśli ludzie dogrzewają swoje mieszkania kuchenkami gazowymi czy grzejnikami elektrycznymi, to i tak zapłacą więcej niż za c. o. W naszej sieci zamontowane są regulatory pogodowe, które w określonej temperaturze automatycznie odcinają dopływ ciepła do domów, nie ma mowy o przegrzewaniu pomieszczeń.

 

W ostatnich dniach temperatura w ciągu dnia wynosi w Tarnowie 10-13 stopni Celsjusza, nocą ok. 8 stopni. Uczucie chłodu potęguje wilgotne powietrze. Aura jest typowo jesienna. Najchłodniej jest w "wielkiej płycie", którą w dużej części jest zabudowany nowy Tarnów. Wiele bloków nie jest ocieplonych, sporo do życzenia pozostawia stolarka okienna.

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaskółka" powiedziano nam wczoraj rano, że na razie nie będzie zlecenia do MPEC. Usłyszeliśmy, że samo uruchomienie sieci jest dla spółdzielni kosztowne.

 

- Za samo włączenie sieci nie pobieramy od odbiorców żadnych opłat - twierdzi prezes zarządu MPEC.

W "Jaskółce" mówią, że ze strony lokatorów nie ma nacisków na administrację spółdzielni, by kaloryfery były ciepłe, gdyż istnieje obawa, że wzrosną potem miesięczne opłaty.

 

Jesli ktoś ma w mieszkaniu zimno, pomarznie jeszcze około tygodnia; wyższe temperatury synoptycy przewidują dopiero w piątek.

 

(ziob)

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

 

 

Komentarze...