Nic nie rodzi się samo od siebie. Wernisaż młodych artystów
access_time 2006-10-06 11:13:01
Krzysztof, Paweł, Tomek, Ewa i inni włożyli wiele wysiłku i serca w tworzenie prac wystawionych na wernisażu. Są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Zakładach Osprzętu Elektrycznego "Tarel". Wykonawcy prac mogą być z siebie dumni. Wernisaż zgromadził wielu tarnowian i nie tylko, a prace rozchodziły się bardzo szybko.

Warsztat Terapii Zajęciowej działa od siedmiu lat. Powstał z inicjatywy ówczesnego właściciela i obecnego prezesa firmy, senatora Józefa Sztorca. Zajęcia prowadzone są w sześciu pracowniach terapeutycznych: poligraficzno-introligatorskiej, plastycznej, gospodarstwa domowego, rehabilitacyjnej i dwóch pracowniach technicznych. Uczestniczy w nich 30 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Przyjeżdżają z podtarnowskich wsi i z Tarnowa.

 

"Przyznam się, że jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją na wernisażu. Na wystawie mamy ponad 170 prac, oprócz obrazów, wykonanych różną techniką, mamy również witraże. Prace są wspaniale wykonane i myślę, że to na naszych warsztatach objawił się talent tych młodych ludzi. Niektórym z nich na pewno umiejętności się przydadzą" - mówi Danuta Dąbrowska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

 

Na warsztatach prowadzona jest także terapia ruchowa dla poprawienia kondycji fizycznej uczestników. Założeniem zajęć jest nabycie przez młodych ludzi umiejętności potrzebnych w życiu codziennym: gotowania, prania, prasowania, szycia. Prowadzone są również zajęcia komputerowe.

 

"Organizujemy wyjścia  do kina i teatru, organizujemy wycieczki i imprezy integracyjne. Nasza młodzież zdobyła wiele nagród i dyplomów na Spartakiadach" - dodaje Danuta Dąbrowska.

 

Warsztat stał się drugim domem dla osób niepełnosprawnych. Udział w warsztatach daje im wiele satysfakcji. Niektórzy z uczestników warsztatów zdobywają później pracę.

 

"Nic nie rodzi się samo od siebie. Dzięki warsztatom młodzi ludzie, którzy do tej pory siedzieli w domu nic nie robiąc zaczynają inaczej myśleć, zaczynają działać" - stwierdza pani Dąbrowska. Senator Józek Sztorc, prezes firmy "Tarel", przy której działają warsztaty powiedział na zakończenie: "Myślę, że Ci młodzi artyści przez to, że tak licznie się zgromadziliśmy, czuli się docenieni. Są dzisiaj między nami".

 

Na wernisażu zostało sprzedanych ponad 100 prac. Reszta zostanie wystawiona w Hotelu Cristal Park. Można je obejrzeć i kupić. Ceny były nie bardzo wygórowane i na pewno przeznaczone na dobry cel. Wszystkie prace były wspaniałe.

 

Organizatorzy otrzymali list od premiera Jarosława Kaczyńskiego, życzenia od prezesa Państwowego Funduszu Rahabilitacyjnego Romana Sroczyńskiego.

 

 

 

 

BB

fot. Kamil Zyznar

 

Młodzi artyści, autorzy prac i uczestnicy warsztatów:

 

Ewa Chwistek

Maciej Flis

Piotr Fudyma

Tomasz Górczak

Michał Grabowski
Grzegorz Gruszka

Stanisław Jakubowski

Barbara Kaczor

Mateusz Kapustka

Bogumiła Kloch

Józef Kras

Paweł Kubik

Robert Kuta

Mateusz Kuzaj

Andrzej Łępa

Barbara Pilch

Paweł Płocica

Paweł Potempa

Krzysztof Pytel

Małgorzata Rzepecka

Stanisław Sajdak

Krzysztof Sak

Tomasz Sikorski

Sylwia Słomska

Jerzy Soprych

Agnieszka Stelmach

Paweł Szatko

Anna Szczygieł

Krzysztof Wąs

Robert Wrona

Komentarze...