Niedziela z Talią
access_time 2006-10-09 09:57:45
Salon Poezji w Ratuszu odbył się w doborowym towarzystwie. Na spotkanie z publiczością tarnowską przybyło jury Talii 2006 w składzie: Anna Retmaniak, Jacek Fedorowicz, Edward Linde-Lubaszenko, Andrzej Kopiczyński. Niedzielny wieczór to dwa spektakle: "Operacja Dunaj" i "Brzeg-Opole".

Salon Poezji stał się salonem wspomnień, opowieści, żartów. Wszystko w konwencji trwającej Talii. Wieczorne przedstawienia to komedia wojenna i pełna mądrości opowieść  o kobietach.

 

Operacja Dunaj" - najnowsza premiera Teatru Modrzejewskiej w Legnicy opowiada o czołgu, który zgubił się wraz z załogą w czasie inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. Reżyser spektaklu Jacek Głomb mówi, że punktem wyjścia tej historii jest prawdziwe zdarzenie. Spektakl opowiada o czterech polskich czołgistach, którzy nieopatrznie odłączają się od konwoju i gubią się w czeskim lesie. Zdezorientowani i pozbawieni łączności - popadają w kłopotyTo trzecia sztuka, którą, na zamówienie legnickiego teatru, napisał Robert Urbański (autor "Szawła" i "Wschodów i zachodów miasta").

 

- Chcemy pokazać ludzką stronę tego fragmentu historii, który dotąd kładzie się cieniem na stosunkach polsko-czeskich. Lubimy tematy, którymi nie zajmował się nikt wcześniej, a tak jest z inwazją z 1968 roku, która jest praktycznie nieobecna w polskim teatrze i filmie - mówi Jacek Głomb.

 

Legnica jak żadne inne polskie miasto jest związana z historią wkroczenia do Czechosłowacji wojsk 20 sierpnia 1968 roku. Działania te przeprowadzono pod kryptonimem "Dunaj". Rozkazy wydawano z legnickiej siedziby Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, a gdy 21 sierpnia oficerowie KGB aresztowali w Pradze państwowych i partyjnych liderów Praskiej Wiosny przerzucili ich na kilka godzin właśnie do Legnicy. 

 

"Brzeg- Opole" to opowieść o kobietach. W pociągu z Wrocławia do Krakowa na trasie Brzeg-Opole spotykają się dwie dziewczyny. Zasadniczo nie różnią się od siebie. Jedna pochodzi z miasta, a druga z mniejszego miasta. Obie stoją przed podjęciem kluczowej decyzji w swoim życiu. Ich spotkanie składa się z szeregu błahych historyjek, dygresji i rozmowy pełnej charakterystycznej pociągowej presji. W miarę upływu czasu odkrywamy specyfikę życia bohaterek.

 

Zobacz fotoreportaż.

 

fot. Kamil Zyznar

Komentarze...