Zostaw samochód w garażu!
access_time 2006-09-20 15:11:59
W piątek - 22 września - obchodzony jest Światowy Dzień bez Samochodu. W wielu miastach europejskich ten dzień to właściwie dzień rowerzystów - ulice zostają zamknięte dla pojadów dwuśladowych a mieszkańcy wdychają mniej spalin.

Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony jest corocznie 22 września. To międzynarodowa kampania, podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Chodzi o upowszechnianie zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W 2004 roku do kampanii przyłączyło się 109 polskich miast.

 

Tarnów również zaangażował się w tę akcję. Na pewno jest to dzień, w którym powinniśmy wsiąść na rower i przejechać kilka kilometrów ścieżkami rowerowymi. Dla tych, którzy  w piątek zrezygnują z jazdy do pracy własnym samochodem, będą mogli bez biletu jeździć komunikacją miejską w Tarnowie. Wystarczy tylko mieć przy sobie dowód rejestracyjny własnego samochodu - jako dowód, że nie korzystamy z niego w tym dniu.

 

Szkoda, że nasze miasto tylko w tak ograniczony sposób włącza się w tę akcję. Tysiące miejscowości organizuje wydarzenia promujące transport publiczny, komunikację pieszą i rowerową, zamyka ulice dla samochodów, organizuje debaty publiczne o konieczności ograniczania ruchu samochodowego

 

Może kolejna akcja zaowocuje lepszą organizacją.

 

 

Komentarze...