Casalmaggiore - prawie jak Tarnów
access_time 2006-10-26 15:41:50
Casalmaggiore - piękne, stare miasteczko w północnych Włoszech przypominało mu Tarnów. Tam tarnowianin Gabriel Morway malował, mieszkał. Teraz Casalmaggiore i Tarnów mają być miastami partnerskimi. W sobotę w Ratuszu przed otwarcie wernisażu prac Gabriela Morwaya zostanie podpisany list intencyjny. Współpraca ma obejmować działania kulturalne, sportowo - turystyczne, gospodarcze i oświatowe.

Casalmaggione znajduje się w regionie Lombardia, w prowincji Cremona, w równinie rzeki Po. Gminę Casalmaggiore zamieszkuje ok. 14 tys. osób. Miasto posiada liczne zabytki (m.in. słynny plac i rezydencja rodu Colorno, Ratusz, Opera z 1782 r., liczne kościoły ). Jest usytuowane blisko sławnych miast, jak Cremona (znany ośrodek wyrobu instrumentów muzycznych, miejsce urodzenia Claudio Monteverdi'ego i Antonius'a Stradivarius'a ), Parma (jedna ze stolic włoskiej opery, z licznymi zabytkami).

 

W Casalmaggiore odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal "Summer Music In Italy". Atrakcyjność miasta podnosi bliskość gór -- włoskich Dolomitów - bardzo atrakcyjnego turystycznie terenu zarówno dla narciarzy, jak i wspinaczy skalnych oraz największego i najczystszego jeziora we Włoszech - Jeziora Garda.

 

Przypomnijmy, Gabriel Morway urodził się w Tarnowie w 1934 roku, gdy miał 24 lata jako uchodźca polityczny trafił do Paryża, potem do Włoch, Hiszpanii - gdzie jego prace były pokazywane obok dzieł Picassa, Dali i Miro. Był jednym z najbardziej znanych twórców sztuki katalońskiej. Teraz jest właśnie szansa, by tarnowianie odkryli jego obrazy. W tarnowskim Ratuszu odbędzie się bowiem w sobotę o 18.00 wernisaż wystawy "Gabriel Morvay - powrót". Ekspozycja będzie pokazywana do stycznia 2007 roku.

 

Autorką scenariusza wystawy jest Maria-Josep Balsach, dyrektor Katedry Kultury i Sztuki Współczesnej na Uniwersytecie w Gironie (Hiszpania), od lat zajmująca się życiem i twórczością tego artysty Wystawie tarnowskiej towarzyszyć będzie murowanie tablicy pamiątkowej autorstwa Giovanny Barozzi na ścianie domu, w którym malarz wraz z rodziną mieszkał przy ulicy Urszulańskiej 27 (sobota 28 października o 16.00).

 

W Tarnowskim Ratuszu pokazany będzie również spektakl "Gabriel Morvay", oparty na tekście scenicznym i w reżyserii Alberto Macchiego, uznanego włoskiego reżysera teatralnego (sobota, 28 października o 19.00). Organizatorami wystawy są Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Prezydent Miasta Tarnowa. Wystawa została objęta patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki - Kazimierza Ujazdowskiego i Marszałka Województwa Małopolskiego - Janusza Sepioła.

 

Z kolei w niedzielę w Kinie Marzenie o 20:00 odbędzie się Rewia Piosenki Włoskiej z zespołem "Tercet, czyli Kwartet". W programie, oprócz przebojów włoskich gwiazd takich, jak Al Bano & Romina Power, Drupi, Zuccero, usłyszymy też piosenki hiszpańskie i oczywiście polskie.
Wystąpią Piotr Gąsowski, Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus i Wojciech Kaleta.

 

 

 

Komentarze...