Tarnowskie cmentarze
access_time 2006-10-27 14:17:11
Więcej autobusów jeżdzących do cmentarzy w Krzyżu i w Mościcach, dodatkowe miejsca parkingowe, zmiany w organizacji ruchu, otwarty przez całą dobę Stary Cmentarz - to najważniejsze zmiany wprowadzone w związku z uroczystościami Wszystkich Świętych.

Organizacja ruchu 1 listopada jest taka sama jak w latach poprzednich i dotyczy dojazdów do cmentarzu w Mościcach i w Krzyżu. W tych samych miejsach wyznaczono dodatkowe parkingi. W pobliżu cmentarza w Mościcach trwają inwestycje wodociągowe i mogą one spowodować dodatkowe utrudnienia w ruchu.

 

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Tarnowie od 31 października do 2 listopada uruchomii linie specjalne do cmentarzy w Krzyżu i w Mościcach. W związku ze spodziewanę większą liczbą pasażerówi oraz wprowadzanymi zmianami w organizacji ruchu na niektórych ulicach, nastąpią również modyfikacje rozkładu na niektórych liniach zwykłej komunikacji miejskiej.

 

Od soboty 9 pażdziernika aż do 12 listopada Stary Cmentarz w Tarnowie będzie otwarty przez całą dobę, bramy nie będą zamykane. Przez wszystkie noce włączone będzie oświetlenie. Tak jak zawsze cmentarze w Krzyżu i Mościcach będą także otwarte przez całą dobę. 1 listopada do 20:00 na trzech nekropoliach dyżurować będą pracownicy Miejskiego Zarządu Cmentarzy. Ich zadaniem będzie m.in. pomoc w odnalezieniu grobowców. Na tarnowskich cmentarzach będą dodatkowe kontenery na śmieci i przenośne ubikacje.

 

Podczas spacerów na Starym Cmentarzy będzie można zobaczyć kolejne zabytkowe nagrobki i płyty nagrobne, które udało się uratować przed zniszczeniem. Tym razem Miejski Zarząd Cmentarzy odtworzył sześć XIX - wiecznych nagrobków i sześć płyt nagrobnych. Są to przepięknie odrestaurowane obiekty z wapienia, piaskowca, granitu oraz marmuru.

 

Wyremontowane w ostatnich miesiącach nagrobki:

- kw. XX - śp. Józefy Bartmańskiej zmarłej w 1848 r. w wieku 26 lat oraz Jej 5 - letniego synka śp. Bronisława Bartmańskiego zmarłego w 1845 roku

- kw. I - śp. Tekli Jabłońskiej zmarłej w 1848 r. - na tablicy epitafijnej odkryte zostało bardzo ciekawe liternictwo kw. XVII - śp. Józefa Wojciecha Morawskiego zmarłego w 1893 r.
- kw. XVII - śp. Hildy Steind zmarłej w 1890 r.
- kw. XX - śp. Ryszarda Chińskiego zmarłego w 1909 r.
- kw. IV - sp. Jana Rychter zmarłego w 1890 r.

 

Wyremontowane bardzo zniszczone płyty nagrobne

- kw. XVII - śp. Stanisława Macias zmarłego w 1920 r.
- kw. XVII - śp. Promila Szankowskiego zmarłego w 1920 r.
- kw. XVII - śp. Julii Siekierzyńskiej zmarłej w 1917 r. i Mariana Siekierzyńskiego zmarłego w 1917 r.
- kw. XVII - śp. Anieli Kuśnierz zmarłej w 1920 r. i Macieja Kuśnierz zmarłego w 1920 r.
- kw. I - sp. Apolonii Freund zmarłej w 1910 r.
- kw. XVII - śp. Teodora Szypuły zmarłego w 1944 r. (Dyrektora Szkoły Wydziałowej im. Kopernika ) .

 

Konserwacja tych zabytkowych obiektów kosztowała ponad 65 tysięcy złotych i została wypracowana przez Miejski Zarząd Cmentarzy w Tarnowie jako środki własne. Na Starym Cmentarzu wykonano również 155 metrów alejek z kostki brukowej, na cmentarzu w Krzyżu wykonano 133 metrów. Prace kosztowały ponad 70 tysięcy złotych.

 

Z kolei za 18 tysięcy złotych - pieniądze zebrane podczas ubiegłorocznej kwesty przygotowanej przez Społeczny Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem - udało się odnowić 4 bezcenne nagrobki:

- Anusia Kozłowska (1915-1921) nagrobek w formie sztucznej skały z figurą uroczego aniołka sypiącego kwiaty róży (Kwatera II)

- Leokadia Tretter (1812-1839) efektowny nagrobek w formie postumentu z inskrypcją żałobną (Kwatera II)

- Brygida Schnitzel (1791-1831) pierwsza żona Michała, protoplasty znanej w XIX w. tarnowskiej rodziny mieszczańskiej. Postument o przekroju prostokąta, zwieńczenie w formie płonącego znicza, na postumencie inskrypcja (Kwatera XX)

- Pantaleon de Słotyłło Biliński (1778-1834) ciekawy nagrobek w kształcie ostrosłupa z symbolem węża (Kwatera XX).

 

Już po raz czternasty odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu. Tegoroczna kwesta odbędzie się 1 i 2 listopada, w godzinach 8.30 - 18.30. Kwestujący będą mieli identyfikatory i zaplombowane puszki. Każdy kto wrzuci choć grosz otrzyma w prezencie pamiątkową zakładkę do książki. Za pieniądze zebranych w czasie poprzednich kwest odresteurowano już 25 nagrobków.

 


Komentarze...