Tarnów Niepodległy! - happening historyczny na tarnowskim Rynku
access_time 2006-10-29 17:26:31
Poraz kolejny na płycie tarnowskiego Rynku odbył się happening mający na celu przybliżenie historii miasta i zachęcenie do jej poznawania. Dziś byliśmy świadkami odzyskania przez nasze miasto niepodległości w 1918 r.

Tarnów niepodległyHistoryk, kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Kazimierz Bajburski przedstawił okoliczności wyzwolenia Tarnowa w 1918 r. Opowiedział o wydarzeniach z 30 i 31 października tego roku: posiedzeniu Rady Miasta, bezkrwawym przewrocie i nastroju pierwszych dni wolności. Przybliżył również mieszkańcom Tarnowa sylwetkę Tadeusza Tertila, podkresił jego zasługi dla Tarnowa.

 

Podczas happeningy rozdawano również stylizowany na czasopismo z początku XX wieku 10 numer Wiadomości Tarnowskich z informacją na pierwszej stronie "Tarnów Niepodległy!". Znalazła się w nim opowieść o Tarnowie jako pierwszym niepodległym mieście Rzeczpospolitej. W trakcie imprezy mogliśmy się przenieść do Tarnowa sprzed 88 lat i wysłuchać płomiennego wystąpienia ówczesnego burmistrza Tadeusza Tertila (kreowany przez aktora tarnowskiego teatru Mariusza Szaforza):
"Rodacy! Niech nasze serca przepełni radość, gdyż dziś właśnie podrywa się do lotu biały orzeł wolności (...) Niech żyje Tarnów! Niech żyje Polska! Niech żyje wolność!".
Słowa te mieszkańcy Tarnowa nagrodzili gromkimi brawami.

Spotkanie na Rynku było uroczystością o głębokiej wymowie patriotycznej. Historyk - Kazimierz Bajburski powiedział: "Dzisiejszy happening jest formą zapoznawania mieszkańców, zwłaszcza młodych ludzi, z historią miasta. Jeżeli ktoś przyjdzie na Rynek, jeżeli dostanie Wiadomości Tarnowskie i przeczyta je, może mu coś utkwi z tych ważnych wydarzeń w dziejach miasta, państwa, całej Europy".

Organizator happeningu - Referat Promocji Miasta Urzędu Miasta Tarnowa, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Galeria Miejska, wystąpili aktorzy tarnowskiego teatru, harcerze, 3 Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky'ego - grupa rekonstrucji historycznej z Przemyśla.

tekst: Grażyna Stańczyk, Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk@tarnow.net.pl

%%br%%

Komentarze...