Święto 11 listopada
access_time 2006-11-09 14:11:56
Jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju od kilku lat doczekało się znakomitej oprawy ze strony miasta. W tym roku, pomocne w podkreśleniu patriotycznego charakteru tego dnia będzie kontynuacja poprzednich projektów, jak również obecnośc w Tarnowie Kompanii Reprezentacyjnej WP.
Tarnowianie od 4 lat przeżywają ten dzień w wyjątkowy sposób. Nie tylko ze względu na charakter 11 listopada, ale również na jego oprawę. Pora dnia też nie jest przypadkowa. Zapadające wokół ciemności sprzyjają rozmyślaniu i skupieniu. Skupieniu przed wszystkim nad tym, co wydarzyło się w historii naszego kraju, ale również nad jego obecną postacią. Nad wszystkim tym, co sami możemy zmienić.

Jak zwykle tego dnia, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbędzie się apel poległych. Towarzyszyć mu będą mieszkańcy oraz specjalnie sprowadzony na ten dzień do naszego miasta oddział Wojska Polskiego. Rokrocznie frekwencja jest coraz większa, zatem i w tym roku zachęcamy do wzięcia udziału w oddawaniu hołdu naszym rodakom, niejednokrotnie członkom naszych rodzin. Na miejsce przybędzie również 15 jeźdzców konnych. Przynoszone przez mieszkanców świece, utworzą łańcuch pamięci.

Prezydent Miasta i jego współpracownicy apelują do dyrektorów szkół w Tarnowie o wystawienie jak najliczniejszych delegacji i łańcuchów świateł.

Na koniec odbędzie się pokaz sztucznych ogni, ale najważniejsi tego dnia będą ludzie, którzy przybędą na miejsce.

Prezydent Bień zapowiedział również, że mimo obaw, nie będzie to dzień wyborczych happeningów. Jedyną policzną osobą, która będzie tego dnia przemawiała do zgromadzonych mieszkańców. Każdy, kto tego dnia przybędzie pod grób Nieznanego Żołnierza, będzie zwykłym obywatelem miasta, pragnącym oddać cześć poległym w obronie suwerenności kraju.

Poniżej prezentujemy pełny program obchodów uroczystości 11 listopada:
 1. 16:00 - Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego - "Targanie Jabłek" - spektakl niebiletowany
 2. 18:00 - Bazylika Katedralna - Msza Święta za Ojczyznę z udziałem Chłopięcego Chóru Katedralnego "Pueri Cantores Tarnovienses"
 3. 19:00 - przejście pod Grób Nieznanego Żołnierza z zapalonymi zniczami, z udziałem: - Mieszkańców,
  - Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego,
  - orkiestry wojskowej,
  - oddziałów jazdy strzelców konnych,
  - pocztów sztandarowych,
  - władz rządowych i samorządowych,
  - młodzieży szkolnej,
  - harcerzy.
 4. Wystąpienie Prezydenta Miasta Tarnowa Mieczysława Bienia
 5. Składanie "Świateł Pamięci"
 6. Pokaz sztucznych ogni
Komentarze...