Rusza Świetlica Terapeutyczna
access_time 2007-01-11 23:48:16
Juz od 2 lutego rusza Świetlica Terapeutyczna, powstała dzięki Stowarzyszeniu Ich Lepsze Jutro. Jest to doskonałe miejsce, przygotowane do opieki zarówno nad osobami niepełnosprawnymi jak i psychologicznym wsparciem ich rodziców.
Stowarzyszenie, które powstało w 2005 roku, od samego początku rozpoczęło opiekę nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Od października minionego roku, działa przy ul. Hodowlanej 6, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Ze opieki w tym ośrodku korzysta obecnie 36 upośledzonych umysłowo.

Już od lutego tego roku, w tym samym budynku, będzie działał ośrodek popołudniowej opieki nie tylko nad osobami niepełnosprawnymi, ale także nad ich rodzicami. Zajęcia, prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę mają na celu oczywiście dochodzenie do zdrowia podopiecznych, ale również wsparcie psychiczne ich obecnych opiekunów, pomoc w odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co stanie się za kilka - kilkanaście lat.

Ich Lepsze Jutro wygrało konkurs dotacyjny na ten cel, ogłoszony przez Fundację PZU. Na prowadzenie zajęć przyznano 30 tys. zł. Do tej pory umowa obowiązuje do 31 lipca 2006 roku, ale żadna ze stron nie wyklucza jej przedłużenia.

Świetlica Terapeutyczna będzie działać dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i czwartek w tym samym budynku, w którym działa Warztat Terapii Zajęciowej. Opieką otoczone będą dzieci i młodzież o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego. Dla rodziców istnieje możliwość, w zależności od ich woli, wzięcia udziału w terapii psychologicznej, czy zwyczajnych rozmowach "przy kawie".

Z dziećmi pracować będą terapeuci zajęciowi, logopeda, rehabilitant, muzykoterapeuta, plastyk oraz wolontariusze. Poza zwyczajnymi zajęciami prowadzonymi na terenie ośrodka, planowane są również wyjazdy na wycieczki, zwiedzanie muzeów oraz grill, w ramach rehabilitacji społecznej.

Ruszyły właśnie zapisy do tej świetlicy. Projekt jest adresowany do 60 osób i rejestracji można dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu: 014 627 35 03. Zajęcia te są całkowicie bezpłatne i nie potrzeba żadnych skierowań.Nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych. Wszelkich dodatkowych informacji udzielają pracownicy Stowarzyszenia pod tym właśnie numerem. Stowarzyszenie poszukuje również chętnych do współpracy wolontariuszy.

O nowym ośrodku i możliwościach opieki nad upośledzonymi dziećmi i młodzieżą mówi Krzysztof Drwal ze Stowarzyszenia "Ich Lepsze Jutro"Skąd wziął się pomyśl tworzenia specjalnej terapii również dla rodziców?Komentarze...